KEPU velkaantunut lisää Kiviniemen kaudella

Mari Kiviniemen puheenjohtaja-aikana KEPU velkaantunut lisää 300 000-400 000 euroa. Nyt kokonaisvelka huitelee yli miljoonassa eurossa.

Ne on maksettava pois, sillä KEPU ei saa enää uutta pankkilainaa.

Aikaisempiakin ovat taanneet Maaseudun säätiö ja puolueen Pohjois-Pohjanmaan piiri, kun itse puolueen nimellä ei ole lainaneuvotteluissa ollut mitään painoarvoa.

KEPUn oma taloudenpito on ollut yhtä surkeaa kuin KEPUn valtiontalouden hoito KEPUn kahdeksan vuoden hallitusvastuun aikana.

Tässä yksi syy miksi KEPU ei enään koskaan ole hallituspuolue.

13

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parempipantteri

      Tuo on kepulille tyypillistä. Ne on aina tottuneet siihen, että "tuli kato taikka sato, kyllä valtio maksaa".

    • Suolarahoja.

      Miljoona nyt taskurahoja puolueelle kuin puolueelle.

      Isopuolue keskusta nyt maksaa sen nyt milloin vaan ja maksoikin jo kaiken.

      Eihän tuo nyt ole kuin pikku osa Halosenkin Ay tuista.

      • sellaista menoa

        Tiedoksesi: Kepulla on miljoona euroa velkaa ja se joutuu nyt myymään puoluetoimistonsa. Kepu on todettu maksukyvyttömäksi ja se ei saa enään lisää rahaa luotonantajilta.


      • sellaista menoa kirjoitti:

        Tiedoksesi: Kepulla on miljoona euroa velkaa ja se joutuu nyt myymään puoluetoimistonsa. Kepu on todettu maksukyvyttömäksi ja se ei saa enään lisää rahaa luotonantajilta.

        Miljoonan euron velka ei tunnu paljolta, sillä kepu saa vuosittain yli kuusi miljoonaa euroa puoluetukea eli neljässä vuodessa yli 24 miljoonaa. Tavallinen kansalainenkin joutuu joskus pistämään kuudesosan ansiotuloista sivuun, joten eiköhän kepukin samaan pysty jo yhden vuoden aikana.

        Tuosta säästölinjasta mainittakoon esimerkkinä, että presidentinvaalit tulivat maksamaan kepulle ainoastaan 12.078 euroa, kun kokoomus pulitti niistä 425.865 euroa, SDP 407.372 euroa ja perussuomalaiset 350.106 euroa, eli kepu selvisi niistä satojatuhansia halvemmalla kuin muut suuret puolueet.


    • Taasko velkaa ?

      Luin, että keskusta oli maksanut kaikki velkansa, eikä ole aikaa kuin muutama viikko kun luin?
      Miten muutamassa viikossa on tullut velkaa noin paljon?

    • hanskat hukassa

      KEPULIT HOITAA TALOUTTAAN KUIN SUOMEA VIIME HALLITUSKAUDELLA.

      Ei voi kauhalla vaatia jos lusikalla annettu.

      On ne sekunda osaajia,on.

    • mitä pahaa siinä

      keskusta oli maksanut kaikki velkansa

    • näin sen näin

      Kiviniemi ja Kepu ymmärtävät taloudesta yhtä paljon kuin sika hopealusikasta.

      Päättyneellä tilikaudella Kepun taloudenpito oli niin holtitonta, että puoluedn tilintarkastajat moittivat puheenjohtaja Kiviniemeä siitä. Seurauksena oli, että koppava Kiviniemi lähti ovet paukkuen huoneesta.

      • MM-kissat

        Kiviniemessä yhdistyvät ainutlaatuisella tavalla kyvyttömyys ja osaamattomuus. Tämä Kepun rahakriisi on siitä yksi osoitus.


    • mies maalta

      Kepulainen osaa kyllä rötöstellä rahaa omaan tsskuun, mutta muusta taloudesta se ei ymmärrä.

    • 17+9

      Mari Kiviniemi teki hyvä teon tekemällä Kepusta eduskunnan pienimmän oppositiopuolueen, joka ei enää pysty tekemään haittaa Suomelle.

    • Kamreeri-Aulis

      Ei kepulainen ymmärrä mitään talouden pidosta.

    • nii-i

      Kepu on velkaantunut, vaikka saanut MTK:lta verovapaita miljoonia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      194
      2725
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      151
      2444
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1142
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      101
      1028
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      931
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      244
      837
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      830
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      290
      801
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      796
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      728
    Aihe