http://yle.fi/uutiset/ahvenanmaan_hylkyolutta_voi_ehka_panna/6091193
Nyt kreationistit kilvan kertomaan että juuri noin me ennustimmekin. Todisteiden kera tietenkin.
Hylkyolutta voi ehkä panna
5
50
Vastaukset
Suu napsaa jo. Markkinat ovat hylkyoluelle olemassa.
Kiinnostavinta: "Oluesta onnistuttiin eristämään neljä erilaista elävää maitohappobakteerilajia. Kolme niistä on olueen ja panimoprosessiin pitkälle sopeutuneita lajeja, kun taas neljäs Lactobacillus kisonensis havaittiin ensimmäistä kertaa vasta joitakin vuosia sitten Japanissa."
Toisin sanoen Lactobacillus kisonensis on voinut ollakin käytössä jo paaaljon ennen tieteellistä löytymistään. Lisäksi: "Oluella oli vaaleankultainen väri, ja analyysien perusteella siinä on voinut olla aikanaan ruusun, mantelin ja neilikan vivahteita.""
Ihan selväksi ei ehkä tule, ovatko vivahteet värissä vai maussa... Odotellessa korkataan kuivaa Black Rat-siideriä.Värihän tuossa jo käsiteltiin, eli maustahan siinä puhutaan. Tosin maitohappobakteereita ei tavallisesti oluen panemisessa käytetä, eikä niitä myöskään sinne oluen sekaan toivota. Olivatko nämä oluet siis jotain belgi-tyyppisiä villihiivalla käytettyjä lambiceja, vai olivatko oluet päässeet pilaantumaan?
- Hohhoijaa.
Harhaanjohtava otsikko...
Mitä odotit? Olutta ei edelleenkään laiteta eikä pistetä vaan pannaan.
Lisäksi: http://www.youtube.com/watch?v=_ZJfExgQ--Y
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712993
- 482618
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322255- 792158
- 951966
- 321732
- 121556
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171507Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301320Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291319