is hallissa liikaa väkeä

kävin tänää is hallissa avajaisissa.tavaraa oli paljo ja asiakkaita kanssa.tilaa hallissa oli paljo enempi kuin vanhoissa tiloissa.kassaan tuli varmaa aika paljo rahaa.eikö mikää taho tai puolue vois yrittää saada sitä hallia lopettaan toimintansa.siihen naapuri alueille voi pian tulla muitakin liikeitä kun sana kiirii.nyt pitäisi pian toimia varsinkin jos siellä alkaa olla paljo asiakkaita.ennen kuin ne ehtii palkkaa lisää työntekiöitä.
36840
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Minä tiedän kaksi sopivaa tähän tehtävään....

Äänestä
  • Vastasin itse koska kukaan ei arvaisi kuitenkaan vaikka
    olen viisi kuukautta itkupotkuraivonnut kun pölynimuri-
    kauppias ei luvanut kuin autonvaihtorahat Kuppauskeskuksen
    kannatuksestani, ja sitten tuli vielä IPU jarruttamaan

    Äänestä

  • Jäi sanomatta että Kari ja minä voitaisiin ryhtyä tässä toimeen, ollan kummatkin nään selväpäisiä toiminnan miehiä alalla kuin alalla.

    Äänestä

Vastaavasti sitten kulutkin on eri luokkaa tuon kokoisessa hallissa, joten toivoa sopii että asiakkaita riittää jatkossa. Aika näyttää, avajaispäivänä ei ainakaan tungokseen asti väkeä ollut.

Äänestä

Tällä hetkellä IS-areena sijaitsee melko yksinäisellä paikalla. Vaikka perussuomalaiset pyrkivät estämään alueen lisärakentamisen, uskoisin että lähivuosina alueelle nousee muutakin liikerakentamista.

Me ajamme kokoomuksessa yritystoiminnan kehittämistä ja työttömien määrän vähentämistä. Keskusta ja SDP ovat samoilla linjoilla eikä vasemmistoliittokaan ole vastapuolenamme.

Perussuomalaiset toki tekevät kaikkensa sen eteen, ettei Ikaalisissa mikään onnistuisi, mutta onneksi suurin osa ikaalislaisista on kuitenkin ihan järkevästi ajattelevia ihmisiä.

Äänestä
  • Jos Terhi olisi 80-luvun kunnossaan ei IPU: n miehet
    vastustaisi kaikkea kehitystä jolla kunnan rahat hukataan
    veijarisijoittajille

    Äänestä

  • Yksinäisellä paikalla sijaitsee, siinä mielessä tosiaan huono. Asiasta toiseen.. Täältä läykkälänlahdesta on tonne linnuntietä vain parisataa metriä, mutta käytännössä joutuu kietämään monen mutkan kautta ja risteyksen kautta, jos sinne kävellen tai pyörällä lähtee.

    Voisko kaupunki järjestää kunnon oikotien Korttenkadun kautta? Jonkinlainen silta siellä jo on, mutta ei ihan kulkukelpoinen reitti. Varsinkaan näin sateilla.

    Äänestä

  • Z.Z kirjoitti:

    Yksinäisellä paikalla sijaitsee, siinä mielessä tosiaan huono. Asiasta toiseen.. Täältä läykkälänlahdesta on tonne linnuntietä vain parisataa metriä, mutta käytännössä joutuu kietämään monen mutkan kautta ja risteyksen kautta, jos sinne kävellen tai pyörällä lähtee.

    Voisko kaupunki järjestää kunnon oikotien Korttenkadun kautta? Jonkinlainen silta siellä jo on, mutta ei ihan kulkukelpoinen reitti. Varsinkaan näin sateilla.

    Siitä on suunnitteilla katu ojan yli. Parempi olla vaan pitelemättä sitä reittiä. Kyllä läykkälän lahden väki saa kiertääkkin jos mielivät is-areenaan. Hämeenkyröstäkin saa aivan vastaavaa tavaraa

    Äänestä

mitenkä olette mieltä net pisteestä siinä is areenan kupees lähteekö pyörimään kauppa

Äänestä
  • netpiste on sama liike kun entinen telelehto.Muuttivat keskustasta areenalle.

    Äänestä

Missä piileskelee IS tehomyyjä markku? PARAS MYYJÄ ja paras huumorintaju mitä kaupan käynnis tarvitaankin.

Äänestä

taitaa olla viina piru päässy valloille.

Äänestä

olen asioinut aina IS-tarvikkeella Markun kanssa ja täytyy sanoa että oli erinomainen myyjä sekä tiesi tekniikasta paljon ja mikä huumorintaju.Aina kun sai asioida markun kanssa se pelasti päivän niin autoni osalta kuin myös itseni.Oli viimmösen päälle rento mies.Tuleekohan markku viälä IS.lle myyjäksi?

Äänestä
  • markku takaisin IS-areenalle! IS-areena ilman markkua ei ole IS-areena!

    Äänestä

jopa on öljypullon hinta noussut puolella saa muualta

Äänestä
  • Uudet seinät pitää asiakkaan maksaa, sitä saa mitä tilaa

    Äänestä

Kupataanko jo sielläkin asiakkailta rahaa?

Entä jos siihen viereen olisi tullut vielä se varsinainen kuppauskeskus?

Äänestä

Tavarat on aluksi kalliita kun täytyy tilata uutta hylllyjen täytteeksi, halpenevat ajanmittaan kun inflaatioa syö arvoa ja ovat myymättöminä vuosikausia hyllyssä.

Äänestä

käyttäkää nyt hyvät ihmiset paikallista autotarvikemyymälää ja huoltopalveluja niin pitkälle kuin suinkin voi niin kyllä ne tavarat siitä halpenee.Fixus on Fiksuutta.

Äänestä

Hämeenkyröön ei ole kun 15 kilometriä.sieltä saa ihan samaa tavaraa melkein samalla hinnalla.jos muutenki ajaa ohi kannattaa ostaa sieltä.ikaalilaisilla yrittäjillä on varaa köyhtyä

Äänestä
  • Kannattako Luhalahdesta tai Sisätöstä tai Juhtimäestä
    ajella Ikaalisiin ostamaan kalliilla hinnalla ?
    Tevaniemestä ja Riitialasta ja Poltilta on lyhyt Parkanoon.
    Alkaako palella Nummenletossa ?

    Äänestä

aikas hiljaselta näyttää IS-areenalla olevan....ottivat kyllä aikamoisen riskin.....mutta kait se on niinkin että ilman riskejä ei uskalla tehdä mitään. Kyllä on pitkät harmaat parrat ku areenaki on maksus.

Äänestä
  • Olisiko pitänyt valituksella estää tämäkin rakennus, kun ei yrittäjät itse ymmärtäneet riskiä. Voi perkele teitä persut ja perässähiihtäjät.

    Äänestä

  • voivoi kamalaa kirjoitti:

    Olisiko pitänyt valituksella estää tämäkin rakennus, kun ei yrittäjät itse ymmärtäneet riskiä. Voi perkele teitä persut ja perässähiihtäjät.

    IS-AREENAN omistajat eivät varmaan osanneet aavistaakaan, että pari persua saa kauppakeskuksen kaatumaan.

    Ikaalislaisten yrittäjien pitää jatkossa huomioida Ikaalisissa oleva erityinen riski perussuomalaisten toiminnasta.

    Äänestä

  • kylä hiljaseksi kirjoitti:

    IS-AREENAN omistajat eivät varmaan osanneet aavistaakaan, että pari persua saa kauppakeskuksen kaatumaan.

    Ikaalislaisten yrittäjien pitää jatkossa huomioida Ikaalisissa oleva erityinen riski perussuomalaisten toiminnasta.

    Kaupungin kassa ei ole porvareita varten. Käyttäkööt
    pankkia jos omat ei piisaa
    Missäs piilossa se Areena muka on, näkyyhän se joka
    puolelle eikä valtatieltäkään ole kuin kivenheitto matkaa
    mutta jos hinnoissa ja väessä on sanomista ?

    Äänestä

perus suomalaiset parhaita

Äänestä

kyll IS-areena voi viä tarvita Markkua että tulee velat maksettua...

Äänestä

Kaupanpääliseksi on aina hyvät neuvot tarpeen, tyytyväinen asiakas aina palaa takaisin, eikä asiakas silloin aina katso viimeisintä halpaa hintaa, kaupanteko pitäisi aina olla myös asiakassuhteiden luomista.

Äänestä

ellei me saada sitä kuppauskeskusta taas kaatuu vaarana on että istarvikkeenki asiakasmäärä kasvaa.eikös se ole laivastasta että kunta vuoraa tontin jollekkin yritykselle.siitä pitää ainaki tehä ensimäiseksi valitus

Äänestä

On kyllä hinnat noussu IS-tarvikkeella.Esim.Philips longlife ecovision H7 auton polttimo maksoi viime syksynä 6.90 kpl nyt samainen polttimo maksoi 11.50 kpl !!!! Menin vapaa valintaan ja ostin sieltä osramit 2 kpl sai 11.58 eur.!!!!

Äänestä
  • Nuukaville tulee saamaan saman nautinnon kuppauskeskuksen
    hinnoissa, koska Ikaalisten 4000 mahdollisen asiakkaan
    ostokyky ei riitä elättämään niitä 100 kpl uusia luvattuja
    myyntihenkilöitä ja keskuksen ylläpitokuluja noin 400 000 vuodessa
    ja tartteehan ainakin meidän Matti korot sijoitukselleen.
    Laskekaahan joutessanne 100 myyjän ylläpitokulut ?

    Koska Ikaalisissa on ennestään 150 myyntityöhön liittyvää
    työpaikkaa niin 16 ikaalislaista omistaa oman myyjän
    joka on ylläpidettävä kuin ennenvanhaan ruotusotamies.

    Äänestä

  • tuohon hinnoitteluun sopii hyvin dressmannista lainaten=osta yksi maksa kaksi

    Äänestä

En usko uusiiin työpaikkoihin kovinkaan monen Ikaalislaisen pääsevän töihin, jos liike on valtakunnallinen ketju, siellä on omat valintaperusteet ja niihin Ikaalislaisten taidot ja kyvyt ja miksei ulkonäkökin ei taida riittää, esimerkiksi Dresman mainitakseni, mutta tuskin se liike Ikaalisiin on tulossakaan. Omalta paikkakunnalta ei pääsääntöidsesti työväkeä taida palkata, muuta kuin kiireapulaisiksi, joka on pitemmänpäälle aika veemäistä olla koko ajan hälytysvalmiudessa ja saa tehdä muutamia tunteja silloin tällöin tuuraajana, siinä ne luvatut työpaikat siis on.

Äänestä

Lasketaanko uudet työntekijät samalla kaavalla, kuin menneinä vuonna haitarijuhlilla osanottajat? Eli kaikki ohikulkijatkin.
Jos paikallinen imurikauppias muuttaa kauppakeskukseen kolmen työntekijänsä kanssa keskustasta, niin määritelläänkö tämä neljäksi uudeksi työpaikaksi?
Aattelin vaan että Elo kuulemma työllistää 47 vakituista henkilöä, niin palvelu tulee olemaan huippuluokkaa omassa kaupassamme. Ei ainakaan ole henkilökunnasta puutetta.

Äänestä
  • Joko ne 150 u u t t a myyjää on palkattu
    kuppauskeskukseen?

    Äänestä

Motonet avattu lielahteen...edullista on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiire on jo kirjoitti:

kävin tänää is hallissa avajaisissa.tavaraa oli paljo ja asiakkaita kanssa.tilaa hallissa oli paljo enempi kuin vanhoissa tiloissa.kassaan tuli varmaa aika paljo rahaa.eikö mikää taho tai puolue vois yrittää saada sitä hallia lopettaan toimintansa.siihen naapuri alueille voi pian tulla muitakin liikeitä kun sana kiirii.nyt pitäisi pian toimia varsinkin jos siellä alkaa olla paljo asiakkaita.ennen kuin ne ehtii palkkaa lisää työntekiöitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu