On mahdollista, että olen saanut C-hep.tartunnan. Testitulos ei vielä varma, mutta onko kenelläkään kokemusta taudista, oireista, hoidosta.......????????
C-hepatiitista tietoa?
tietämätön
3388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eli hepatiittejä on muitakin,kuin c. a,b...ym.
C-hepatiitti tarttuu neuloista ja on yleisempi suonensisäisten käyttäjillä. Verikontaktista tarttuu.Ei tartu kuivuneesta verestä.Ei välttämättä tartu yhdynnästä.
Verikokeessa varmistetaan onko ihminen viruksen kantaja, jos on niin henkilö kantaa veressään maksatulehdusta aiheuttavaa hepatiitti c:tä. Tauti yleensä oireeton.Se saattaa olla oireeton vuosikymmeniä eikä itse maksatulehdukseen sairastu. Todettua c-hepatiitin...sitä voi kantaa erilaisissa muodoissa....mut kannattaa pyytää terveysasemalta tietoa. Siellä sinua osataan neuvoa yksilöllisemmin. Kertoa hoidosta ym.
Terveelliset elämäntavat ja säännöllisissä maksa-arvojen tarkistuksissa kannattaa käydä.
Voimia ja hyvää jatkoa
Niin. En ainakaan ole- onneksi - c-hepatiitin kantaja, verikokeen mukaan.Mutta mahd. tartunnasta niin vähän aikaa, että testi uusitaan. Niinpä, se eniten ottaa päähän ( lievästi ? ), ettEI ko. henkilö ( suonensis. käyttäjäksi myöhemmin tunnustautunut ), jolta olen saattanut tartunnan saada kertonut olevansa itse positiivinen. Uskaltautui kertomaan vasta myöhemmin.
Niin, että tällainen kesä.
Ken kumitta .......se kunniatta jne...
Kiitos kuitenkin:)
ps. ihmeen erilaista ja hajanaistakin ( myös osin ristiriitaista ) tietoa ainakin netistä on löytynyt tästäkin aiheesta. Ihmettelen.
Niin. Tämän testin muk. en itse ole ( onneksi ) ainakaan c-hepatiitin kantaja. Verikoe tietenkin otetaan uusiksi.
Mutta mikä ENITEN vihastuttaa tässä on, että ko henkilö, jolta mahdoll. tartunnan olen saanut, EI kertonut olevansa itse kantaja.Ollut jo muutaman vuoden ( suonensis. huum. käyttäjä ) Tieto tuli minulle vasta myöhemmin.
Ok. Olinhan minäkin ns. suojaamaton. Toisaalta mahdollisuus tartuntaan on, kaikesta huolimatta.
Jäin vaan ihmettelemään miten hajanaista ja osin ristiriitaistakin infoa netissäkin tästä on.
Nimenomaan C-hepatiittiia koskien.
Vastauksesta kiitollinen, kuitenkin:)
t:tästä eteenpäin kumilla.......