Ateismin kuolinisku Raamatuna avulla

iskijä

Tää sivusto antaa kuoliniskun ateismille; http://www.jariiivanainen.net/tutkimusjatiede.html

Sivun aiheita mm;
Hitaasti vai nopeasti
Kysymyksiä tieteen alueelta
Miksi ihmisen kehitystä ei ole ollut?
Maapallon ikä
Miten kaikki alkoi
Onko jääkautta ollut?
Vedenpaisumus
Uskotko kehitysoppiin?
Tiede ja tiedemiehet
Tieteellinen maailmankuva
Ihmiskunnan alkuhistoria
Raamattu ja historia
Voiko raamattukritiikkiin luottaa?
Taikasana
Ateistinen fundamentalismi
Epäuskoisen teologin maailmankuva

16

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ennemmin kysesssä on kuolinisku analyyttiselle ajattelulle ja todellisuuden havainnoimiselle niinkuin en tästä havaittavasta maailmasta voi tehdä.

      Eli jos iivanaisen kelkkaan lähtee, niin heittää aivot narikkaan.

      • Hups hups, typo tuli.

        Ennemmin kysesssä on kuolinisku analyyttiselle ajattelulle ja todellisuuden havainnoimiselle niinkuin sen tästä havaittavasta maailmasta voi tehdä.

        Eli jos iivanaisen kelkkaan lähtee, niin heittää aivot narikkaan.


    • yksvaan

      "analyyttiselle ajattelulle ja todellisuuden havainnoimiselle niinkuin en tästä havaittavasta maailmasta voi tehdä."

      Se on kyllä huomattu jo.

    • tieteenharrastaja

      Ateismia ei pysty tappamaan Raamatulla kajauttamalla, koska kohde ei sen kertomuksiin usko.

      Raamattua on mahdotonta todistaa kirjaimellisesti todeksi tiedettä käyttäen, koska tämä on monelta osin sen kanssa ristiriidassa. Todistelun yrityskin tuottaa Iivanaisen tekstien kaltaista törkeää törkeämpää valehtelua, jonka nielemiseksi on pakko olla itse sekä tieteestä täysin tietämätön että melkoisen herkkäuskoinen.

      Avaajan viitelinkki on kyllä käyttökelpoinen; valtaosa kreavalheista siistissä paketissa ja varfmuuden vuoksi noin kymmeneen kertaan toistettuina.

    • näinon

      Turha ulista nyt se ateismi kuoli! Jumala elää!

      • Kerro ihmeessä lisää, nikkipelle!


    • "Seuraavilla riveillä aiomme tutkia jääkautta, joka käsityksenä ei ole kovinkaan vanha. Sitä ei juurikaan ajateltu esim. 1700-luvulla, kuten ei evoluutioteoriakaan ollut vielä silloin pinnalla. ... Joka tapauksessa maapallolla on ajateltu olleen useita jääkausia. On jopa sanottu, että sellaiset kuumat ja trooppiset alueet kuin Sahara ja Afrikka, Saudi-Arabia, Jemen, Australia, Intia, Madagaskar sekä Etelä-Amerikkakin (näin on esitetty mm. kirjoissa "Jääkausi" / Björn Kurten ja "Muuttuva maa" / Pentti Eskola) olisivat aikanaan olleet suuren mannerjään peitossa, eli joskus kymmeniä miljoonia vuosia sitten."

      Voi jukra. Että osaa olla vakuuttavaa. Kyllä nyt Kurténin ja Eskolan hautapaikoilla pöly lentää, on tuo Iivanaisen todistus niin väkevää.

      • Ja Iivana kehtaa vielä väittää kouluttamattoman, sekopäisen mielikuvituksensa laukkaa "tutkimiseksi". Toki vastaavaan on kretuargumentointia seurattessa jo totuttu, mutta silti tämä ero normaalien ihmisten puheeseen jaksaa aina häkellyttää.


      • tieteenharrastaja

        Minäkin olin ihan hurmaantunut Iivanaisen tekstiaarteesta. Melkein kaikki (ja ihan kaikki törkeimmät) kreavalheet mukavasti yhdessä paikassa moneen kertaan toistettuina ja niin avoimesti kerrottuina, että koukku näkyy ensi vilkaisulla.

        Pistin linkin suosikkeihin; sille tulee kyllä vielä käyttöä.

        "Rättisitikka on niin ruma auto, että se alkaa jo olla kaunis."


      • Solon1 (ei kirj.)
        tieteenharrastaja kirjoitti:

        Minäkin olin ihan hurmaantunut Iivanaisen tekstiaarteesta. Melkein kaikki (ja ihan kaikki törkeimmät) kreavalheet mukavasti yhdessä paikassa moneen kertaan toistettuina ja niin avoimesti kerrottuina, että koukku näkyy ensi vilkaisulla.

        Pistin linkin suosikkeihin; sille tulee kyllä vielä käyttöä.

        "Rättisitikka on niin ruma auto, että se alkaa jo olla kaunis."

        Joskus olen miettinyt, että voiko tuo Iivanainen olla tosissaan, mutta kai hän ilmeisesti on. Tuo sivustohan on kyllä kullanarvoinen osoittamaan kreationistien epärehellisyyden.

        "Rättisitikka on niin ruma auto, että se alkaa jo olla kaunis."

        Joskus olen kuullut tuon lainauksen ja se sopii kyllä Jarinkin sivuihin. :D


    • dfhsdfhdfh

      onko raamatuna jonkinlainen tonnikala?

      • LaD

        Se on varmaan joku ruutanan, mateen ja tonnikalan sekasikiö


    • Ateismia eivät mitkään pyhät kirjat tapa, näin on. Vai tappaako Iivanaisen & co kreationistien uskomukset Koraanin tai Darwinin Lajien synnyn olemassaolo? Tai Dawkinsin kirjat?

      • asdfaasdfasdfe_O

        "Ateismia eivät mitkään pyhät kirjat tapa,"

        Eivät varmaankaan. Juntti mikä juntti.


    • asdfasdfasdfe_O

      Aamen. Halleluja! Kerrankin jotain rehellistä kamaa palstalla yleensä esiintyvän epärehellisen evolutiivisen shaissen sijaasta.

      • Väsynyt trolli on väsynyt.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      182
      5107
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3656
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      23
      3069
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      61
      2697
    5. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      7
      2665
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2316
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      103
      2253
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2117
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      75
      2095
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe