Vaikka kirjoitellaankin nimettä, on tylsää lukea juttuja, jotka ovat täynnä kirjoitusvirheitä. Yhdyssanojako ei enää opeteta kouluissa, niiden virheet antavat kirjoittajasta primitiivin kuvan.
Oikeinkirjoitus kunniaan
0pettaja
9183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kun sormi osoittaa taivaalle, nii dorka huamaa vaan sormen..
Tärkeintä on kirjoittelussa kuitenkin se, että jokaanen kirjallisesta tasostaan hualimatta uskaltaas ilmaasta ittiän kirjoittamalla. Jos täälä vaadittaisiin puhrasta kirjoitustaitoa pilikuntarkasti, niin vähiin nämä kirjoitukset jäisi.
Tänne kirjoittelu on eräänlaista kirjoituskylpyä, joka parantaa kirjallista ilmaisutaitoa. Kielikylpykin on todettu tehokkaammaksi tavaksi oppia vieras kieli, kun siinä voi unohtaa kieliopin kiamurat.
Opet on tylsiä, heidän ajattelukykynsä on pilkunviilaamista , pilkku sine tänne yhdyssana voi lukija itse ajattelukyvyllä yhdistää ,mutta eihän se opettajalta onnistu .
Kuinka monen oppilaan opettaja on pilannut pilkun----------sellaan , millainen opettaja sellaisia oppilaita .
Mutta eikö ole niin, että jos opettaja ei OPETTAISI asioita koulussa ja varsinkin OIKEIN, sanottaisiin opettajan olevan h u o n o opettaja, joka ei opetakaan mitään, palkan vain nostaa.
opettajia on niin monenlaisia.
Nykyaikana kansankynttilöiden opetuksessa oppilaiden mielenterveys koetuksella .
Puuttuuko luovuus,mielenkiintoinen opetus ,opettajien hektinen elämänasenne, missä syy .
Lapuan Sanomissa on enemmän kirjoitusvirheitä kuin tällä palstalla.
Lapualainen opettajakos se siellä taas ihmettelee? Juttele nyt ihminen hyvä niille opettajille, miksei opeteta.
ai ,että oikeinko opettajakin täällä sivistymässä rahvaan parissa
Rahvas on yhtä kuin kansa ja kansalla on kaikenlaisia tutkintoja. Täälläkin. Jos kirjaimia jää tekstistä pois, ei siitä kannata pärettä polttaa eikä yhdyssanat aina ole itsestäänselviä lukeneemmallekaan. Kirjoitusvirheet on paljon pienempi paha kuin heikkolaatuinen luetun ymmärtämisen, joka liian montaa kirjoittajaa vaivaa.