Mäenpää: Opiskelijat opiskelemaan

12 kk vuodessa

SYL suopea

STTK:n puheenjohtaja Mikko Mäenpää haluaisi opiskelijat töihin nykyistä nopeammin.

STTK:n puheenjohtaja Mikko Mäenpää patistaa työurapäätöksiä tekeviä poliitikkoja pohtimaan seuraavaksi, miten opiskelijat saadaan töihin nykyistä nopeammin. Suomen ylioppilaskuntien liitto SYL näyttää vihreää valoa Mäenpään ehdotukselle.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinenkin

      Fjäder: Terveelle aikuiselle ei yhteiskunnalta mitään ilmaiseksi

    • ei armoa

      Ei voi kun ihmetellä moista ehdotusta. Jos opiskelijoiden odotetaan opiskelevan 12 kk vuodessa, moinen systeemi ei anna anteeksi yhtään niille, joilla on jo ihan riittävästi vaikeuksia pysyä nykyisessä systeemissä mukana.

      Itse opiskelen kolmatta vuotta ammattikorkeakoulussa, ja valmistun todennäköisesti joulukuussa, suositellussa ajassa. Keskivaikean masennuksen sairastamisen (nyt pikku hiljaa toipumaan päin) takia opiskelu on kuitenkin ollut välillä todella suuren ponnistuksen takana, ja henkinen hyvinvointi on kärsinyt tiukasta opiskelutahdista. Jos minulta olisi vielä repäisty lomat pois, olisin varmasti jättänyt koulun kesken aikoja sitten.

      Tällainen ehdotus ympärivuotisesta opiskelusta ilman lomista toimii ehkä terveiden ihmisten kohdalla, jotka eivät ikinä sairasta, murra jalkaansa tai kärsi mistään mielenterveydellisistä ongelmista. Hah. Ja entä sitten taloudellinen pärjääminen? Opiskelijat käyttävät lähes poikkeuksetta lomansa työskentelyyn, että pystyisivät tässä kalliissa maassa maksamaan vuokrat ja muut kustannukset, kun opintotuki ei yksinkertaisesti ole riittävä. Jotkut eivät pärjää lainan nostamisesta huolimatta ilman työssäkäyntiä. Tulisiko opiskelusta sitten tällaisen myötä rikkaiden kakaroiden etuoikeus, kun muilla ei olisi varaa opiskella?

      Kyllä on järjetön ehdotus ja hyvin lyhytnäköinen. Itse tutkin lopputyötä varten tällä hetkellä juurikin opintojen venymistä ja keskeytymistä. Molemmat ilmiöt ovat todella moniulotteisia, eikä niitä tällaisella järjenköyhällä idealla ratkaista, päinvastoin; uskon että tällainen ehdotus vaan pahentaa tilannetta. Ongelmaa pitäisi lähestyä aivan toisenlaiselta kantilta, myönnettäköön että paha sanoa, että mikä sitten olisi parempi ratkaisu, mutta ehkä lopputyöni tehtyäni olen vähän visaampi... Joka tapauksessa tällainen idean toteuttaminen vaan lisäisi nuorten riskiä tippua "oravanpyörästä", ja kohta meillä olisikin niin iso syrjäytyneiden poppoo, että mitäs heidän kanssa sitten tehtäisiin?

      Toivottavasti tämä ukko (tai kukaan muun samoin ajattelija) ei saa tahtoaan läpi. Jos saa, en tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa.

    • Niin se vain on

      Ay liike ajaa 12 kk opiskelua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      89
      2411
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      137
      2157
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2028
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      168
      1521
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1257
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      878
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      876
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      449
      786
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      50
      635
    Aihe