Saunalahden laajakaistan peruuttaminen ja avausmaksu

Heipä hei,

osaisiko joku valoittaa tästä asiasta? Muutin töihin Espooseen ja ainoa nettivaihtoehto oli Saunalahdelta uuteen asuntoon. Puhelimitse sovin Saunalahden asiakaspalvelussa tilauksesta 26.4 (määräaikainen, koska en ole Espoossa kuin kesän ja syksyn), laajakaista oli tarkoitus avata 7.5 illalla.

Tuote: Saunalahti ADSL 20M/1M
Avausmaksu: 78,00 euroa (sis. ALV) 29€/kk

Kuitenkin tuli tilauksen jälkeen sen verran tilannemuutoksia että tilaus oli peruttava. Soitin peruuttamisesta asiakaspalveluun 5.5 ja sieltä kehoitettiin erikseen soittamaan 7.5 ennen iltaa. Molemmissa tapauksissa kerroin tilanteesta ja laajakaistan peruuttamisesta, ja sieltä vastattiin vain että asia on OK (koska irtisanomisaika puhelimitse tehdystä sopimuksesta 2vkoa) ja että minun tarvitsee vain palauttaa postissa tullut modeemi heille takaisin ja asia olisi sillä selvä.

Tänään 12.5 tuli kuitenkin tuo 78€ avausmaksu laskuna Saunalahdelta. Siis laajakaistaan jota ei avattu ja joka on peruttu. Onko tuo maksettava, ja miksi se olisi? Minulle ei kerrottu että avausmaksu tulisi maksaa, enkä löydä mistään saunalahden sivulta että se peritään vaikka laajakaistan peruuttaa ajoissa.

Osaisiko joku valaista onko lasku nyt aiheellinen ja maksettava, vai joku laskutukseen liittyvä moka (mitä toivon). Harmittaa että kello löi jo sitä luokkaa että en ehtinyt soittaa Saunalahden asiakaspalveluun, ja nyt tää muhii mun päässä maanantaihin.

3

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WilliArwaus

      Hmmm.....eikös kaikki puhelimitse tehdyt kaupat voi purkaa 14vrk. sisällä ?

    • not my problem

      Soitat vaan sinne uudelleen ja selität.

    • Zähely

      Hankipa operaattorivapaa mokkula ja siihen erillinen liittymä.
      Liittymän saa lopetettua irrallisena koska vaan, kun ei ole 1 tai 2 vuoden
      pakkomaksurasitetta kytkymokkulan tai -kännykän takia.

      Minulla oli joskus 10M kiinteä liittymä ja maksoin 49e/kk.
      Vuoden käytön jälkeen lopetin sen ja vaihdoin mokkulaan.
      Nyt hinta ja nopeus kohdallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      90
      3777
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1969
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1793
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1652
    5. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1483
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1478
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      98
      1463
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1412
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1334
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1297
    Aihe