Saunalahden laajakaistan peruuttaminen ja avausmaksu

Heipä hei,

osaisiko joku valoittaa tästä asiasta? Muutin töihin Espooseen ja ainoa nettivaihtoehto oli Saunalahdelta uuteen asuntoon. Puhelimitse sovin Saunalahden asiakaspalvelussa tilauksesta 26.4 (määräaikainen, koska en ole Espoossa kuin kesän ja syksyn), laajakaista oli tarkoitus avata 7.5 illalla.

Tuote: Saunalahti ADSL 20M/1M
Avausmaksu: 78,00 euroa (sis. ALV) 29€/kk

Kuitenkin tuli tilauksen jälkeen sen verran tilannemuutoksia että tilaus oli peruttava. Soitin peruuttamisesta asiakaspalveluun 5.5 ja sieltä kehoitettiin erikseen soittamaan 7.5 ennen iltaa. Molemmissa tapauksissa kerroin tilanteesta ja laajakaistan peruuttamisesta, ja sieltä vastattiin vain että asia on OK (koska irtisanomisaika puhelimitse tehdystä sopimuksesta 2vkoa) ja että minun tarvitsee vain palauttaa postissa tullut modeemi heille takaisin ja asia olisi sillä selvä.

Tänään 12.5 tuli kuitenkin tuo 78€ avausmaksu laskuna Saunalahdelta. Siis laajakaistaan jota ei avattu ja joka on peruttu. Onko tuo maksettava, ja miksi se olisi? Minulle ei kerrottu että avausmaksu tulisi maksaa, enkä löydä mistään saunalahden sivulta että se peritään vaikka laajakaistan peruuttaa ajoissa.

Osaisiko joku valaista onko lasku nyt aiheellinen ja maksettava, vai joku laskutukseen liittyvä moka (mitä toivon). Harmittaa että kello löi jo sitä luokkaa että en ehtinyt soittaa Saunalahden asiakaspalveluun, ja nyt tää muhii mun päässä maanantaihin.

3

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WilliArwaus

      Hmmm.....eikös kaikki puhelimitse tehdyt kaupat voi purkaa 14vrk. sisällä ?

    • not my problem

      Soitat vaan sinne uudelleen ja selität.

    • Zähely

      Hankipa operaattorivapaa mokkula ja siihen erillinen liittymä.
      Liittymän saa lopetettua irrallisena koska vaan, kun ei ole 1 tai 2 vuoden
      pakkomaksurasitetta kytkymokkulan tai -kännykän takia.

      Minulla oli joskus 10M kiinteä liittymä ja maksoin 49e/kk.
      Vuoden käytön jälkeen lopetin sen ja vaihdoin mokkulaan.
      Nyt hinta ja nopeus kohdallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7593
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4027
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      47
      3576
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      242
      2983
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2702
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2542
    7. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2474
    8. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2471
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2409
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      25
      2215
    Aihe