ollut n 10pv, sibicort ei oo auttanut, eikä ilmakylvyt, ihan punasena ja alkaa kuivehtimaan
millähän lähtisi 1v jalkovälistä ihottuma
12
257
Vastaukset
- vaivaan kun vaivaan
entäpä joka paikan bepanthen:) meillä lapsetkin vielä isompana itse turvautuvat kaikissa ihojutuissa siihen:)
- Olisiko näistä apua?
Sinkkivoide on myös hyvä sille alueelle, myös tuo bepanthen. Itse hoidin omien poikieni vaippaihottumat perunajauholla, se auttoi muutamassa päivässä. On sitä saatavana kyllä ihan vauvan talkkiakin.
- Näin meillä
Opeta lapsesi kuivaksi, niin et tarvitse hautovaa vaippaa ja jo se auttaa ihon kunnossa pysymiseen.
- ihan vaan tiedoksi
Harva 1-vuotias on vielä valmis täysin kuivaksi.
- oppia ikä kaikki
ihan vaan tiedoksi kirjoitti:
Harva 1-vuotias on vielä valmis täysin kuivaksi.
Ai jaa, no ainakin minä sain kaikki kolme omaani kuivaksi vaikka käyn töissä kokoäiväisesti. Tosin ei se käskemällä mene. Vaatii jokusen päivän märkien housujeen pesua ja lattian myös, mutta kyllä terve lapsi on valmis puoleen toista vuoteen mennessä..muistan kyllä kun käytiin pojan kanssa 2-v tarkastuksessa neuvolassa, niin paikalla oli viisi muutakin kaksivuotiasta ja he kaikki kiltisti vaipoissa ja vanhemmat katsoivat kummissaan kun kysyin pojalta, että tarviikos käydä pissalla, ennen lekurille menoa.? Lapseni ovat nykyään teinejä, joten ei nyt ole kyllä kyse siitä, etteikö kunnollisia vaippoja olisi ollut saatavilla silloin. Sitäkin kun joku kuitenkin selittelisi..että silloin joskus muinoin.
- Vaippabisnes
oppia ikä kaikki kirjoitti:
Ai jaa, no ainakin minä sain kaikki kolme omaani kuivaksi vaikka käyn töissä kokoäiväisesti. Tosin ei se käskemällä mene. Vaatii jokusen päivän märkien housujeen pesua ja lattian myös, mutta kyllä terve lapsi on valmis puoleen toista vuoteen mennessä..muistan kyllä kun käytiin pojan kanssa 2-v tarkastuksessa neuvolassa, niin paikalla oli viisi muutakin kaksivuotiasta ja he kaikki kiltisti vaipoissa ja vanhemmat katsoivat kummissaan kun kysyin pojalta, että tarviikos käydä pissalla, ennen lekurille menoa.? Lapseni ovat nykyään teinejä, joten ei nyt ole kyllä kyse siitä, etteikö kunnollisia vaippoja olisi ollut saatavilla silloin. Sitäkin kun joku kuitenkin selittelisi..että silloin joskus muinoin.
Joo, lapsesi eivät ole poikkeuksia, kyllä 1-vuotias voi oppia käymään potalla.
Se ei vain ole vaippoja valmistavien firmojen etujen mukaista. Vaippafirmat haluavat, että lapsella on vaipat kouluikään asti ja mielellään vielä puperteetti-ikäisenäkin.
Kun omat lapseni olivat taaperoita (90-luvulla), neuvolassa pidettiin aika erikoisena, jos 2-vuotiaalla oli vielä vaipat.
Nykypäivänä äidit eivät edes yritä alkaa opettaa lasta kuivaksi ennen 3:n vuoden ikää ja suuntaus on todellakin se, että lapset kyllä osaavat luistella, lasketella ja ajaa mikroautolla, mutta eivät osaa käydä KUSELLA!!!
- 1+1
kookosöljy on hyvä valinta
- ihmeellisyyksiä
Mitä vaippoja käytät? Meillä ei voida käyttää kuin Liberoa koska niissä ei ole niitä kosteusvoiteita ja muita. Ja itse en voi käyttää kuin rainbown kuukautissuojia koska olen näemmä allerginen aloelle.
Tämä oma allergiani selvisi oudolla tavalla: dödö teki kainaloon patteja, kuukautissiteet (always ja muut kosteutusvoiteella tärkätyt) kutittivat, päänahka kutisi kun käytti jotain sellaista shampoota jossa oli aloea.
Sinkkivoide tai basibact pulveri ja usein vaipan vaihtoa.
Ja sitten vielä sekin että isompi poikani oli iholtaan atoopikko jolla oli kaikenlaista ihottumaa ja näppyä, yöt huusi eikä nukkunut, ruoka ei maistunut ja jatkuva oksentelu ja ripulia alushousujen tuhrintaa... Lehmänmaito allergia, voi aiheuttaa myös anafylaktisen tilan... Nyt iho kunnossa, nukkuu kuin tukki ja syö kuin hevonen =) - hmm...
Aloitus on aika vanha.....
- 383
Tervapihka, tai mehiläisvaha.
- Deepi
Vaikka aloitus on vanha, niin ongelma voi olla silti jollain muulla äidillä ajankohtainen.
Itse tein maailman mahtavimman rasva-löydön lopputalven räkätaudeissa, kun omakin nenä oli niistetty niin vereslihalle, kädet kuivat ja haavoilla ja lapsellakin kuivettumia/ponottumia aina toisinaan siellä täällä.
Vanha kunnon VITALIS on auttanut meillä mihin vain, eikä kirvele tippaakaan. Vereslihalle niistetty nenän alunenkin parani päivässä/kahdessa.
Tuoksuhan tuossa rasvassa on voimakas eli jos hajusteyliherkkyyttä on, niin ei taida olla vaihtoehto.
Nykyään tulee käytettyä Vitalista aika lailla joka paikkaan ja eipä ole vielä tullut eteen asiaa, johon se ei auttaisi. - liiinu-
Perunajauho, paras ja halpa. Mahdollisimman paljon ilmakylpyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki732813Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752348Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752198Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä32095Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51534Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101449- 831237
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81100- 691087
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191034