Uskonnot on ideologioita

siinä missä poliittisetkin ideologiat ja jeesus oli pitkätukkahippi maailmanparantaja.

10

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rapanhapakko

      Niin, jääräpäinen poliittinen ideologia ja uskonto eroavat vain siinä, että uskonnossa valehdellaan päälle jumalallinen arvovalta ja salatieto. Kukin uskonto tahollaan niin, vaikka ovat miten erimielisiä. Vielä niljakkaampaa kuin poliittiset aatteet.

      Jeesus ja jenginsä olivat protohippejä. Jättivät työnsä ja perheensä ja vaeltelivat maaseudulla kulttijohtajaa seuraten. Miten tämä oli mahdollista, löytyy Raamatustakin: Varakkaat naiset avustivat heitä.

      Jeesuksen moraaliset opetuksetkin ikävä kyllä taitavat perustua siihen, minkä jo Albert Schweitzer huomasi: Se oli tyypillinen välitöntä maailmaloppua odottava kultti, joten millään maallisilla realiteeteilla ei ollut niin väliä.

    • RJW3

      Maalauksissa jeesus on ihan Che Quevaran näköinen,niin ovat veljekset kuin ilvekset.

      • O'ou

        Ainakin yksi oleellinen ero kristinuskon ja kommunismin välillä kuitenkin on.

        Kommunismissa paremman ja oikeudenmukaisemman maailman piti toteutua täällä maapallolla ja vieläpä jossakin kohtuullisessa ajassa ja kehityksen sitä kohti piti olla havaittavissa aika pian. Kun sitä kehitystä parempaan ei tullutkaan, niin aatteen kannatus ymmärrettävästi alkoi hiipua.

        Kristinuskossa ne lupaukset uskovien palkitsemisesta ja täydellisestä olotilasta sijoittuvat kuoleman jälkeen. Niinpä kukaan ei koskaan voi pettyä lupauksiin, kun kukaan ei tule kuoleman jälkeen takaisin kertomaan, pitivätkö lupaukset paikkansa.

        Paras huijaus on sellainen, ettei sitä kukaan huijattu edes huijaukseksi huomaa.


    • PelottaaksJoku?

      Kertoisitko aloittaja..Mikä profeetta muhammed on sinun mielestäsi.Nääs kun monta kertaa näkyy tälläkin palstalla olevan kommenttia mm.Jeesusksesta,ja sinun mukaasi hän oli pitkätukka hippi niin osaat kai kertoa millainen oli muhamed?toki muutkin saavat vastata tänne.Tuntuu lähinnä siltä mitä olen huomannut tälläkin palstalla,että Kristinuskoa/Jeesusta,halveksutaan,kerrotaan mielipiteitä suuntaan tai toiseen jne.mutta islamista ja muhamedista pysytään vaiti visusti.Pelottaako teitä kenties kertoa mielipidettä muhamedista yhtä avoimesti,kuin jeesusksestakin?! On myös monia muita uskonto kuntia ja"profeettoja",mutta lähinnä ateistit ovat vain keskittyneet kristinuskon kyseenalaistamiseen.uskooks ateistit sittenkin johonkin jumalaan,eivät ainakaan jeesukseen,mutta tosiaan uskontoja on monia ni onks niistä joku sitte teidän juttu?

      • satuolentokone

        "Pelottaako teitä kenties kertoa mielipidettä muhamedista yhtä avoimesti,kuin jeesusksestakin?!"

        Ei. Se, että erityisesti kristinusko on täällä kritiikin kohteena johtuu vain siitä, että täällä ei juurikaan muiden uskontojen kuin kristinuskon edustajia näy. Lisäksi kristinusko on se uskonto, jolla on eniten yhteiskunnallista vaikutusta täällä Suomessa.


      • Kilimantzaro

        Muhammed perusti uuden uskonnon. Sen ajan Rooman Paavi (joskus 600 luvulla) ei pystynyt valloittamaan pyhää maata (Israelia) ympäristineen ja antoi siksi Muhammedille tehtäväksi levittää uskoa ja hän teki tynsä oikein hyvin - tosin ei niinkuin Paavi oli asian ajatellut - mutta kuitenkin.. sai esimerkiksi hevetin-ikuisen piinan mukaan ja ihmisen kuolemattomuuden..


      • Kantapää

        "Tuntuu lähinnä siltä mitä olen huomannut tälläkin palstalla,että Kristinuskoa/Jeesusta,halveksutaan,kerrotaan mielipiteitä suuntaan tai toiseen jne.mutta islamista ja muhamedista pysytään vaiti visusti.Pelottaako teitä kenties kertoa mielipidettä muhamedista yhtä avoimesti,kuin jeesusksestakin?!"

        Sinä tulit juuri demonstroineeksi viestissäsi ilmiötä, josta monet meistä tykkäävät käyttää nimeä "fatwakateus", eli olet kateellinen muslimeille, koska heidän ääriliikkeidensä sekopäät saavat kiihkoilullaan kristilliset fundamentalistit näyttämään harmittomilta tyhjänhölisijöiltä..
        Itse kysymykseen vastaan, että ei pelota.

        "On myös monia muita uskonto kuntia ja"profeettoja",mutta lähinnä ateistit ovat vain keskittyneet kristinuskon kyseenalaistamiseen."

        Syy miksen itse kritisoi muslimeja yhtä kärkkäästi kuin kristittyjä johtuu puhtaasti siitä, ettei yksikään muslimi tai koraanipapukaija ole koskaan tullut jauhamaan minulle jargonia muhammedistaan tai allahistaan, eikä tunkemaan "Muhammed pelastaa"-mainoslehtisiä postiini; kristityt ja raamatullapäähänhakkaajat sen sijaan ovat kohdallani harrastaneet vastaavaa häirintää.
        Lisäksi kun meidän maassamme vastustetaan lainsäädännön kehittämistä nykyistä sekulaarimmaksi, niin tämän vastustuksen takana ovat lähes järjestään kristityt. Eli minä ilmaisen kristinuskoa kohtaan enemmän kritiikkiä, koska se aiheuttaa tässä maassa islamia tai muita maamme marginaaliuskontoja enemmän epätasa-arvoista kohtelua ja syrjintää..


      • "Mikä profeetta muhammed on sinun mielestäsi."

        Pedofiili lapsenraiskaaja.

        "Pelottaako teitä kenties kertoa mielipidettä muhamedista yhtä avoimesti,kuin jeesusksestakin?!"

        Juuei.

        "uskooks ateistit sittenkin johonkin jumalaan"

        Aloita itsesi sivistäminen vaikka täältä: http://fi.wikipedia.org/wiki/Ateismi


    • Kilimantzaro

      mutta sinä tuskin olet ... siis mikään maailman parantaja.. tai hippi ..

    • iututoiu

      olen huomannu että hipit on niitä jotka kääntää vaikka toisen poskensa jos joku lyö,mutta kiihkoilevat jeesushihhulit niitä hakkaakin.
      uskovaiset on aika väkivaltasia muita kohtaan,saattavat tappaakkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      156
      2548
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe