Kaunkohan kestää käyminen tuorehiivalla eli "kuutiohiivalla"? Laitoin perjantaina 11.5 klo 12 päivällä 0.5 litran pulloon 1.5-2 tl tuorehiivaa, noin 1 dl sokeria ja lämmintä vettä. Se vaahtoaa ja käy ihan hyvin, mutta kauan kestää jos haluaa n. 10%? Ja onko hyvä kirkastus, jos laittaa pakastimeen noin 5 tunniks ja lappoaa??
Kaikki kiljusta.
4
211
Vastaukset
- sienihiiva
Hiiva pitää tappaa että litku alkaa kirkastumaan. Lue noi parin viikon takaiset jutut niin siellä on kerrottu.
Desi sokeria tarvii jotain kuutisen desiä vettä jotta kaikki sokeri on käynyt pois ja tulos on 10 % paikkeilla. Siis sun sotku jää ihan sairaan makeaksi ja et pysty sitä juomaan :D - Alotteliaalottelihu
Mut toi käymisaika on viel hukassa, taidan laittaa keskiviikko aamuna kylmää...
- MUlkerom11
n. viikko.
huomaat kyllä väristä kun käyminen alkaa loppumaan ja hiiva tippumaan pohjalle. Älä ota kylmään ennen sitä.
Ja et vittu juo sitä hiivaa. Lappoat sen pois tai kaadat varovasti pullosta pulloon.
- Ammattimies.
Hahahhaa. kiljua ei saisi ikinä tehdä alle 20l ämpärissä, muuten se on hiivalitkua.
Paras tulloo kun isket 20l vettä, 6kg sokeria,turbohiivapussin ja annat olla vesilukon kanssa 4 päevee ja sen jälkeen laetat pariksi yöksi kylmään.
Siinä pitäs olla semmosta 14-16volttista evästä sen verran että tippuu muutama ukko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke653306- 1432340
- 921878
- 1711579
- 881468
- 651436
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?741409- 711205
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771140Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t351098