Pedofiilien turvapaikat suomessa

Ateistitutkii

3

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zyrt

      Nuo tyypit pitää saada syytteeseen rikoskumppanuudesta. Sitä se tosiasiassa on!

      "Peltoniemi puolestaan toteaa:

      “Uskonnot taitavat olla Suomessa liian tabuja ja poliittinen korrektius ja itsesensuuri liian vahvoja niin mediassa kuin yhteiskunnassa yleensäkin. Onneksi muutosta on osittain näkyvissä. Uskonto ei ole vain yksityisasia.”

      “Uskontoja pidetään Suomessa ihmisten omina asioita, joita ilmeisesti normaali viranomais- tai mediavalvonta ei riittävästi seuraa. Myös kouluissa sekä sosiaali- ja terveydenhuollossa luulisi tulevan esille tapauksia, joissa rikotaan yhteiskunnan normeja räikeästi, mutta sitäkään kautta ne eivät ole nousset tietoon tai hoitoon. Uskonnot taitavat olla Suomessa liian tabuja ja poliittinen korrektius ja itsesensuuri liian vahvoja niin mediassa kuin yhteiskunnassa yleensäkin. Onneksi muutosta on osittain näkyvissä. Uskonto ei ole vain yksityisasia.”

      - Kyllä olisi kirveellä töitä.

      • O'ou

        Lestadiolaisuuden erityispiirrehän on tämä ns. rippioppi, jonka mukaan synnistä voi ripittäytyä kenelle tahansa uskonveljelle, jopa pedofiliasta sille uhrina olleelle lapselle ja tämä joutuu antamaan anteeksi. Tämä ”rippi-isä” ei sen jälkeen saa puhua sanaakaan siitä ”pohjattomaan armon mereen” heitetystä synnistä edes viranomaisille, tai muuten hän ottaa sen synnin omalle vastuulleen.

        Tämä luultavasti on ollut yksi suurimpia syitä peittely-yrityksiin. Toinen syy tietenkin on ”ainoan oikean uskon” maineen puolustaminen. Ripittäytyminen ja sitä kautta anteeksi anto on varmasti myös katolisuudessa ollut merkittävä tekijä salailussa. Helppoahan se on kuoripoikien kanssa pelehdittyään ripittäytyä vaikkapa samoja harrastuksia omaavalle pappisveljelle ja taas on synnistä vapaa.


    • sdfghjkli

      "Pedofiilien turvapaikat suomessa"

      Ne turvapaikat ovat uskonnollisissa yhteisöissä. Siellä ne ovat aina olleet. Mitä suljetumpi yhteisö, sen helpompi on rikoksia tehdä joutumatta kiinni, koska yhteisö suojelee rikollisiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      75
      1468
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      987
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      892
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      91
      870
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      714
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      631
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      628
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      623
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      71
      593
    Aihe