”Perustulo kokeiluun jo tällä hallituskaudella”

http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2793698/”perustulo-kokeiluun-jo-talla-hallituskaudella”

Tehkäämme se,kokeilkaamme toimiiko se!!!
1889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

sen päivän kun vielä eläisi, saisi nähdä millä perusteella perustulo evättäisiin sitä eniten tarvitsevilta.

terveisin sosiaaliturvasta syrjäytetty työkyvytön mies, tulot 0 euroa

Äänestä
  • No tuethan evätään sellaiselta joka yrittää oikeasti päästä takaisin työelämään ja annetaan niille jotka vaan dokaavat, vetävät aineita tai ovat mamuja.

    Äänestä

  • Itse näen että jos yrittämisestä katoaa vararikon tai perheen nälkkiintymisen pelko, tulee yrittäminen lisääntymään valtavasti.

    Libyassa oli perustulo jossa mm. vastanaineet saivat oman omistusasunnon Gaddafin hallitukselta. 'Maan johto antoi myös viljelysmaata kaikille halukkaille ilman veloitusta. Sekä Libyassa käytettiin valtavia rahasummia kansalaisten vedensaannin turvaamiseksi. Pienyrittäminen kukoisti, miltei joka toisessa perheessä oli joku bisnes meneillään.

    Sitten tuli NATO ja pommitti paikan kivikaudelle, varasti valtavat vesivarannot korporaatioiden myyntiartikkeliksi, ja kansalaiset sysättiin resurssisodan kaaokseen:

    http://www.truthistreason.net/nato-humanitarian-intervention-is-total-hypocrisy-libya-bombed-back-to-stone-age-and-natural-resources-stolen

    Libyan poliittinen järjestelmä oli demokraattisempi kuin USA:n vastaava:

    "The reality is that Libya political system resembles the closest thing to what a true democracy should be - for the people, by the people. The so called benchmark of democracy, the US & UK are capitalist communism systems - run for the banks, by the banks. Democracy HA! More like leaders of hypocrasy!"

    Sarkozy menee muuten tuomiolle Libyan sotarikoksista. Että se siitä EU USA:johtoisesta "maailmanpoliisin" virasta?"

    http://rt.com/news/french-lawyers-sarkozy-libya-837/

    Äänestä

Ei taida onnistua kun Kokoomus, RKP, SDP ja osa Vihreistä vastustavat perustuloesitystä.

Äänestä
  • Juu, Kokoomukseen tuo perustulo-idea viimeistään kaatuu. Pelkäävät verojen nousevan ja kansan laiskistuvan.

    Ei kai kukaan tosissaan kuvittele että pinttyneet kokoomuslaiset haluaisivat ihmisille maksettavan rahaa automatique pelkästään sillä perusteella että nuo ihmiset ovat olemassa! No way!

    Kokoomuksen ideologia kumpuaa tästä: Ihminen jolla ei ole loppututkintoa ei ole koirankaan arvoinen!
    Eihän koirillekaan mitään makseta, vaikka niitä verotetaan. Joko koirasi on täyttänyt veroilmoituksensa?

    Äänestä

Sosiaaliturva antaa oikeudenmukaisen toimeentulon elämäntapatyöttömille vihervasemmistolaisille tyhjäntoimittajillekin. Mihinkään uusiin rahanjakoihin ei ole tarvetta. Repikää siitä.

Äänestä

Kovin kapea lie tuon poliittinen kannatus. Yleinen pelko on että työikäiset ihmiset olisivat entistäkin passiivisempia jos heille automaagisesti ilmaantuisi pankkitilille rahaa säännölisesti ilman että heidän tarvitsee lotkauttaa eväänsäkään.

Edes työssäkäyvät AY-ihmiset ei halua perustulon toteutumista, koska he eivät siitä hyötyisi. Paremminkin työnteko kannattaisi heille aiempaa heikommin suhteessa työttömiin. 'Kaverille ei jätetä', se on AY-piireissä vanha vakaa perinne.

Äänestä

" kokeilkaamme toimiiko se!!! "

Joopa joo, toimivuus on erittäin epävarmaa. Kauniit ylevät laboratoriossa kehitellyt periaatteet ja karu pazkanrasvainen reaalitodellisuus harvoin kohtaavat toisiaan.

Äänestä

Sitä päivää tuskin näämme että perustulo toteutuisi. Sitä tuskin voi edes kokeilla missään mielekkäässä mittakaavassa. Mitä ne ihmiset tekisivät sitten kun kokeilu lopetetaan ja rahahana vedetään kiinni?

Äänestä
  • Lehdessä oli eritelty perustulomallin ilmentymiä käytännössä: esimerkiksi muutaman sadan euron perustulo korvaisi työmarkkinatuen, työttömyysturvapäivärahan, sairauspäivärahan minimitason, opintotuen, hoitorahan. Työssä käyvistä vain pienituloiset hyötyisivät, muilla kiristynyt verotus eliminoisi hyödyn.

    Tyhjästä rahaa ei tule. Luultavasti perustulon nauttiminen lisäisi henkilön vastuuta siitä, että hän käyttäisi tämän perustulon järkevästi ja suunnitellen. Byrokratia vähenisi, jos erilaisia perustukia haettaisiin vähemmän, koska ne jo sisältyvät siihen perustuloon. Mutta ovatko kaikki ihmiset oikeasti kypsiä tähän?

    Äänestä

  • Gil Jotiini kirjoitti:

    Lehdessä oli eritelty perustulomallin ilmentymiä käytännössä: esimerkiksi muutaman sadan euron perustulo korvaisi työmarkkinatuen, työttömyysturvapäivärahan, sairauspäivärahan minimitason, opintotuen, hoitorahan. Työssä käyvistä vain pienituloiset hyötyisivät, muilla kiristynyt verotus eliminoisi hyödyn.

    Tyhjästä rahaa ei tule. Luultavasti perustulon nauttiminen lisäisi henkilön vastuuta siitä, että hän käyttäisi tämän perustulon järkevästi ja suunnitellen. Byrokratia vähenisi, jos erilaisia perustukia haettaisiin vähemmän, koska ne jo sisältyvät siihen perustuloon. Mutta ovatko kaikki ihmiset oikeasti kypsiä tähän?

    "Luultavasti perustulon nauttiminen lisäisi henkilön vastuuta siitä, että hän käyttäisi tämän perustulon järkevästi ja suunnitellen."

    Aivan.

    Sosiaaliluukulla olisi uusi lappu: Perustulon piirissä olevat älkööt vaivautuko!

    Äänestä

Ja taasko tämä sama laiska ja saamaton kommaripummi täällä
postaa samaa skeidaa yhä uudestaan!

USKO JO, MENE TÖIHIN!
minä en sinulle halua maksaa mitään ilmaista palkkaa!
KOITA TAJUTA SE!

MISSÄÄN MAAILMASSA EI OLE PERUSTULOA EIKÄ TULE!

miten se on niin vaikeata?

Äänestä

Kelan tutkija;

"Järkevien laskentamallien laatiminen edellyttää keskittymistä tuloverotuksen muutoksiin. Honkanen päättyi korkeaan, 44 prosentin veroasteeseen, mikäli perustulon suuruus olisi 500 euroa kuukaudessa kaikille "

JA SIIHEN EI SUOSTU KUKAAN JÄRKEVÄ!

"Kaikille rahaa ja vähemmän työtä -ajattelusta Männistö sanoutui jyrkästi irti."

Äänestä
  • "Lehdessä oli eritelty perustulomallin ilmentymiä käytännössä: esimerkiksi muutaman sadan euron perustulo korvaisi työmarkkinatuen, työttömyysturvapäivärahan, sairauspäivärahan minimitason, opintotuen, hoitorahan. Työssä käyvistä vain pienituloiset hyötyisivät, muilla kiristynyt verotus eliminoisi hyödyn.

    Tyhjästä rahaa ei tule. Luultavasti perustulon nauttiminen lisäisi henkilön vastuuta siitä, että hän käyttäisi tämän perustulon järkevästi ja suunnitellen. Byrokratia vähenisi, jos erilaisia perustukia haettaisiin vähemmän, koska ne jo sisältyvät siihen perustuloon. Mutta ovatko kaikki ihmiset oikeasti kypsiä tähän? "

    Juuri tuollalailla se voisi onnistua. Moni luulee,että saisi paremmin rahaa kuin nyt,mutta sehän ei pitäisi paikkaansa.

    Äänestä

Juu, ei perustoimeentulo voi olla mikään oikeus.

Kaikki ihmisoikeudetkin menee kohta maksullisiksi.

YK:n ihmisoikeuksien julistuksen uusin versio: Show me the money!

Äänestä

Ei perustulosta ole mitään hyötyä . Se tulee olemaan niin vaikea saada ja alittamaan kaikki työttömyyspäivärahat mitä nykyisin on . En usko joulupukkiin.

Äänestä

Perustoimeentulon ja työn erottaminen toisistaan olisi periaatteessa hyvä asia mm. siksi että huonosti tuottavan työn hinta ehkä saataisiin näin alemmas niin että sitäkin edes joku tekisi.

Käytännössä tuo ei ehkä kuitenkaan toimisi riittävän suuressa laajuudessa. Sitäpaitsi esim ay-liike vastustaa ankarasti, pelossa että palkat laskevat myös tuottavassa työssä.

Äänestä

Kansalaispalkka voisi olla kolme tonnia ja sen päälle saisi harrastaa työntekoa, koska jokainen väittää, että työ on yksi elämän tärkeimmistä sisällöistä, eivätkä he sillä palkkaa tarkoita, vaan tekemisen iloa.
On se vain niin mahtavaa sotkea lumisohjossa säkkipimeässä pyörällä kuudeksi sorvin ääreen.
En voisi kuvitellakaan, että en joka arkipäivä sorvaisi tuhansia palikoita. Se on kuin helminauhaa punoisi, uusi koneeseen ja vanha laatikkoon, uusi koneeseen ja vanha laatikkoon, uusi koneeseen ja vanha laatikkoon... tuhansia ja taas tuhansia kertoja joka päivä, viikko, kuukausi ja vuosi.
Välillä joskus palikan malli muuttuu, mutta kyllä siitä yli pääsee, kun muutaman tuhatta sorvaa.

En minä näitä hommia jättäisi, vaikka saisin lottovoiton. Tai perustulon. On se niin ihanaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laaja kannatus kirjoitti:

http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2793698/”perustulo-kokeiluun-jo-talla-hallituskaudella”

Tehkäämme se,kokeilkaamme toimiiko se!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu