Oriveden kultakivos saastuttaa lähivesiä (HS 15.5.12). Kaivos pyrkii puolustamaan sillä, että Talvivaara kaivaa päivässä sen, mitä Orivesi vuoden aikana.
Nyt jo saastuneet järvet ovat nimiltään Ala-Jalkajärvi ja Peräjärvi, joissa kuivatusvesien korkeita typpi-, sulfaatti ja alumiinipitoisuuksia.Päästöt pvat vaikuttanee myös kalakantoihin ja lintuihin!!!
Oriveden kultakaivos saastuttanut jo lähijärviä
Orivesiläinen
3
502
Vastaukset
- Teisko
Vasta sitten asiaan aletaan puuttua, kun se saastevesi valuu Paarlahteen ja edelleen Näsijärvee.
- Saastutetaan vesiä
Ja vain muutaman kultahipun tähden.
- KultaSormi
Oriveden lusmupäättäjät, kaupunginjohtaja ja hallintojohtaja, eivät ole pukahtaneetkaan asiasta mistä tavis-orkkulainen ei tiedä hippuakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1114659Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734405Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.951779- 4031671
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331433Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3561127Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61119- 59992
- 67989
- 92948