Liberalismi kannattaa kaikkia kansalaisoikeuksia ja omistusoikeutta ja myös laajaa taloudellista itsepäätäntävaltaa. Liberalisti on siis kapitalismin, ihmisoikeuksien ja oikeistolaisuuden kannattaja.
Sosialismi puolestaan on eturyhmäpolitiikan, kähminnän, sensuurin, ja veroriiston kannattaja.
Oikeisto-vasemmisto-jaottelussa liberalismi kuuluu äärioikealle. Eikä täällä ole muita; ei RKP:ta (joka kannattaa sosialismia ja sensuuria), ei KD:ta (joka kannattaa sosialismia ja sensuuria), ei Persuja (joka on sos.dem puolue). Me yksin oikealla. Sola scriptura. Veni vidi vici
Onko äärioikeistolaisuus haukkumasana?
Ei ole. Mitä oikeistolaisempi ihminen on, sitä korkeampi on hänen moraalinen luonteensa. Sitä tarkemmin hän noudattaa "elä ja anna elää" periaatetta.
Liberalismi edustaa äärioikeistoa
Liberalistien edusta
1
190
Vastaukset
- Fckliberalism
Täyttä paskaa. Liberalismi on täydellinen antiteesi moraalille. Liberalismi perustuu siihen väärään näkemykseen että omistusoikeus olisi inhimillisyyden kiteymä.
Preussilaiset hyveet tulisi saada jälleen voimaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2192910Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1712546Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061182Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321082Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045- 681038
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2791002Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka335982Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22778