missä noi kerjäläiset peseytyy ja käy vessassa?

kun he asuu kuulemma autoissa?
8321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kävin juuri Ruotsissa, Tukholman kaduilla ei noita romaani kerjäläisiä näkynyt.
Niitä kuitenkin on vähän joka puolen Euroopan eri kaupungeissa. mutta mitenkä ei Tukholmassa?

Äänestä

missä sä peseytyisit ja kävisit vessassa jos asuisit autossa?

Äänestä

Nehän käy vessassa juuri siinä puskassa tai missä tahansa, mikä sattuu lähinnä olemaan. Peseytyminen on tuntematon käsite.

Äänestä

Helsingin Diakonissalaitos ja Helsingin kaupunki ylläpitävät keskusta, jonka nimi on Hirundo. Nimi tarkoittaa pääskyä. Romanikerjäläiset voivat peseytyä siellä, ja he saavat muutakin apua siellä. En pidä tästä hyysäämisestä, ja se tehdään vielä veronmaksajien rahoilla.

Äänestä

Diakonissalaitos hyyssää kaikenlaista sakkia. Juopoillekin annetaan omat asunnot täysin juopotteluoikeuksin, näitä sitten vahditaan kolmessa vuorossa. Kustannukset 2500-3500euroa/kk/juoppo, sen maksaa kunta. Eli sinä ja minä. Minä en pystyisi palkallani tuollaista asumistasoa itselleni kustantamaan.

Äänestä

Juoppo mesta piti kait olla HOTELLI, mut ei tullu asiakkaita. Sitten siitä tehtiin paratiisi, missä voi vedellä viinää ja muuta kivaa. Joku kattoo perään, et omiin ököihin tuuperru. Romani hillujii varten on oma mesta, jossa saa yöpyä, pestä pyykkii, peseytyy. Tästäkään ei tarvii maksaa mitään. Lääkäriäkin voi tavat ilmasiksi, kun virallisiin terkkari mestoihin ei paperittomat pääse.

Romani porukkaa pitäs auttaa romaniassa ja EUn piikkiin. Maahan ei täytä EUn vaatimuksia ja ei niitä ole koskaan täyttänyt, kuten ihan kreikka. Hölmöö on pistää kansaa matkustamaan, kun vika ei poistu sillä.

Spuget, ne ihanat pahalle haisevät olennut. Ne on suomen oma ongelma ja lasku kuuluis päättäjille, joiden toimien ansiosta moni on lentänyt kadulle. Periaattees olis hyväkin, jos tämä C luokan ojanpohja olis jossakin tietys paikkaa talles, eikä pomppis kadulle tai junien eteen.

Äänestä
  • Jops olet näille ihmisille jotenkin kateellinen, voithan aina itse ryhtyä sellaiseksi. Itse olen tyytyväinen, että minulla on koti jne. Jos joku auttaa näitä tyyppejä niin se tuskin olis kuitenkaan sulta pois. Mnis kuitenkin rahat herrojen laskuihin.

    Ja täytyyhän nyt joupoille ja muille kulkijoille järkätä edes pesumahdollisuudet. Muuten ne tuo täitä mukanaan.

    Äänestä

Kyllähän niillä on asunnot missä nukkua ja peseytyä, ette varmaan tajua että toi kerjääminen on niitten päivä työtä.

Älä anna näille rahaa KOSKAAN, ne menee rikollisille ei näille kerjäläisille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nanananahahagagagaa kirjoitti:

kun he asuu kuulemma autoissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu