Mikä porukan mielestä on sopiva aika sulkea ravintolat? Nykyisinhän ne menee kiinni n. klo. 4.00, tarjoilun loppuessa 3.00. Tuo aika kaiketi vain viikonloppuisin, viikolla on se ns. joustava aika.
Onko ravintoloille sopivampi aika sulkea ovensa klo. 2.00 aikaan?
Onko ravintoloille sopivampi aika sulkea ovensa klo. 2.00 aikaan?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Saa sen nuppinsa vedettyä sekaisin aikaisemminkin, joten turhaa pitää auki yli yhteen yöllä. Henkilökunnan kiusaamistahan se vain on.
jokaisen juottolan klo 22:00. Tulisi rauha yöksi kaduille. Juopot siellä kiroilee ja tappelee yö läpeensä!
Kyllä jämpti on näin!!! :DDDDD
saisivat olla auki läpi vuorokauden. ei tulisi sitä hirmusta valomerkin aiheuttamaa traumaa :-)
Oma kantani on että ...aikaisemmin voisi sulkea...poikkeuksia jotkut yökerhot....
Räsänen on ottanut kantaa puistojuomiseen....kylttejä pitäisi laittaa paikkoihin missä ei saa juoda.....esim. päiväkodit......vähän huvitti tuo uutisointi..
jopa tv kanava kolmen mukaan loppuviikon ruokavinkissä on mukana viinivalinta ruoan kanssa. eikö enää voi syödäkkään ilman tupsluikkaria, tai jotain viiniä ruoan kanssa? onko se joku status että litkitään viiniä, onko silloin trendin huipulla kun skoolataan ruokaryyppyjä, eikä pelkästään veden tai maidon pitämistä ruokajuomana.
Näin vaan mielessäni ne kyltit.....päiväkodin pihassa....
Koirien kieltokyltti.....
Läpikulku kielletty....
Varo lapsia...
Juominen kielletty......
No onhan se pakko kalliisti maksetuista raaka-aineista nykyohjeiden mukaan valmistetun ruuan kanssa ihan jo ruuan arvostuksen takia viiniä nauttia :o
Niin tai enhän minä oikeastaan tiedä. Niistä raaka-aineista mitä meillä on vara ostaa, ja perinteisellä tavalla valmistettuna, minä vaan osaan arvostaa sitä, kun nälkääni olen saanut maittavaa ruokaa :))
Olut kyllä sopii perinteisen liharuuan kanssa,, ja senhän on jo vuosisataiset perinteet meillä osoittaneet,, tai siis sahtia paremmaksi ruokajuomaksi. Maito ja piimä työaikaan, muuten ei tule työhommista mitään :D
-Turhaa, opittua pennailua? Jos, haluaa arvostaa ruokaa, ei sen arvostamiseen kuulu vineton kiskominen.
Viini pilaa/peittää ruoan maun. Ei voi ymmärtää, miksi sitä edes sanotaan ruokajuomaksi? Vesi on ainoa oikea ja lähes mauton ruokajuoma.
Olut on sama asia. Ei käy ruoan kanssa ja koska alkoholi hidastaa ruoansulatusta, on se myös epäterveellinen tapa. (alkoholihan on säilöntäaine)
Siksi, että joku sanoo viinin kuuluvan juomaksi syödessä ja niin kaikki tekee, en sillä silti puuduta makuhermojani. ;-//
Viinit ja kaljat juodaan erikseen iltasella säällisen ruokalevon jälkeen.