Jos joku sanoisi että se talo jossa nyt asut on kehittynyt itsestään tyhjästä, uskoisitko. No en minäkään. Siinä on tarvittu suunnittelua, rakennusmateriaaleja, työmiehiä ym.. Sitten kun mietitään maailmankaikkeutta joka on niin paljo monimutkaisempi ja joku väittää sen syntyneen tyhjästä, niin haloo.
Tässähän se vastaus tuleekin. Tämä kantsii lukea raamatusta.
Joh 1:1-51
http://ftp.funet.fi/index/bible/fi/1933,38/Joh.1.html
Mat 11:25 Siihen aikaan Jeesus johtui puhumaan sanoen: "Minä ylistän sinua, Isä, taivaan ja maan Herra, että olet salannut nämä viisailta ja ymmärtäväisiltä ja ilmoittanut ne lapsenmielisille.
Mat 11:26 Niin, Isä, sillä näin on sinulle hyväksi näkynyt.
Mat 11:27 Kaikki on minun Isäni antanut minun haltuuni, eikä kukaan muu tunne Poikaa kuin Isä, eikä Isää tunne kukaan muu kuin Poika ja se, kenelle Poika tahtoo hänet ilmoittaa.
Kannatta vierailla täälläkin
http://www.youtube.com/JumalanHullut
Onko talosi syntynyt tyhjästä?
21
98
Vastaukset
- LaD
Valmistaako joku ukkosen? Entäs pyörremyrskyn? Tsunamin tai maanjäristyksen?
Ei.
Miksi siis alkuräjähdystäkään.- EL
Kyllä, noilla luonnon tapahtumilla on aina syy eli tapahtumat jotka johtavat seuraukseen. siis luonto se on joka ne 'valmistaa'. Se sama saattaa olla syynä alkuräjähdykseen? Ja kunhan vain opitaan ymmärtämään laajemmin, kosmologisesti sitä elämän perustaa eli luontoa (voi sitä kutsua vaikkapa Jumalaksikin ;), niin alullekin ehkä löydetään "syy".
- T.
Jollet usko tyhjästä syntymiseen, miten voit uskoa luomiseen? Luominenhan on tyhjästäsynnyttämistä.
Oletko itse ollut paikalla kun taloasi rakennettiin? Ellet ole, miten voit olla varma ettei se ilmestynyt tyhjästä? Itse asiassa maailmantilannetta katsellessa tulee mieleen ajatus, että jos jumala on olemassa, hänellä olisi paljonkin syytä tehdä Mooseksen mannahiutaleitten kaltaisia ihmeitä. Mutta eipä hän näytä välittävän.
Vain kretupellet väittävät maailmankaikkeuden syntyneen tyhjästä, ja mikä vielä naurettavampaa, että sen synnytti tyhjästä joku ikuinen taikuri.
- Ajatteleva Aikuinen
"Vain kretupellet väittävät maailmankaikkeuden syntyneen tyhjästä"
Emme ole koskaan väittäneet niin. Ainoastaan ateistien teoria sisältää ajatuksen siitä, että universumi poksahti olemaan ikään kuin itsestään, ilman Jumalan apua. - T.
Ajatteleva Aikuinen kirjoitti:
"Vain kretupellet väittävät maailmankaikkeuden syntyneen tyhjästä"
Emme ole koskaan väittäneet niin. Ainoastaan ateistien teoria sisältää ajatuksen siitä, että universumi poksahti olemaan ikään kuin itsestään, ilman Jumalan apua.Spontaanisti kyllä (eli tavallaan itsestään) mutta ei suinkaan tyhjästä, kuten kretiinit väittävät.
Kretiinien (tai ainakin Raamatun) mukaan taas Sana loi kaiken ihan tyhjästä. Jumalan avustuksella mutta tyhjästä kuitenkin. Ajatteleva Aikuinen kirjoitti:
"Vain kretupellet väittävät maailmankaikkeuden syntyneen tyhjästä"
Emme ole koskaan väittäneet niin. Ainoastaan ateistien teoria sisältää ajatuksen siitä, että universumi poksahti olemaan ikään kuin itsestään, ilman Jumalan apua."Emme ole koskaan väittäneet niin."
Aha, Jumala ei siis luonutkaan maata? Niin siinä raamatussa kuitenkin sanotaan, olen ennemmin taipuvainen uskomaan sitä kuin jonkun satunnaisen nettihörhön tulkintoja ja kuvitelmia siitä.Ajatteleva Aikuinen kirjoitti:
"Vain kretupellet väittävät maailmankaikkeuden syntyneen tyhjästä"
Emme ole koskaan väittäneet niin. Ainoastaan ateistien teoria sisältää ajatuksen siitä, että universumi poksahti olemaan ikään kuin itsestään, ilman Jumalan apua.>> "Vain kretupellet väittävät maailmankaikkeuden syntyneen tyhjästä"
> Emme ole koskaan väittäneet niin. Ainoastaan ateistien teoria
> sisältää ajatuksen siitä, että universumi poksahti olemaan ikään
> kuin itsestään, ilman Jumalan apua.
Ex nihilo nihil - tyhjästä ei tule mitään. Lucretiuksen ja Epicuruksen filosofian kuuluisa lause, joka tarkoittaa, että maailmankaikkeutta muka ei ole luotu tyhjästä, vaan että se on ollut olemassa ikuisista ajoista. (Karilas (toim.): Pikku Jättiläinen, 16. p. 1952)
- Ajatteleva Aikuinen
"Jos joku sanoisi että se talo jossa nyt asut on kehittynyt itsestään tyhjästä, uskoisitko. "
En tietenkään uskoisi, ainakaan jos siitä ei ole olemassa mitään todisteita."En tietenkään uskoisi, ainakaan jos siitä ei ole olemassa mitään todisteita."
Mutta nielisit kuitenkin purematta väittämän, että taikuri vetäisi koko kerrostalon hatustaan.
"En tietenkään uskoisi, ainakaan jos siitä ei ole olemassa mitään todisteita."
Mutta uskot kuitenkin, että lajit ja niiden ominaisuudet mm. geenit ovat syntyneet tyhjästä yliluonnollisilla luonnonlakeja rikkovilla mahdottomilla taikatempuilla.- T.
..vaikka siitä ei ole mitään todisteita eikä edes luotettavia viitteitä.
Jahas, onkos se Tiede-lehden nimimerkki kiittäen saapunut tännekin foorumille vahvistamaan fundamentalistien ja kreationistien rintamaa?
- Apo-Calypso
Siltä näyttää. Yhtä tyhjäpäinen.
Apo-Calypso kirjoitti:
Siltä näyttää. Yhtä tyhjäpäinen.
Näin on, tyhjästä tulee tyhjää mölinää. Kohta se kiittäen ottaa varmaan sen riikinkukkokuvankin käyttöön, jahka rekisteröityy.
> Onko talosi syntynyt tyhjästä?
Ei. Sen sijaan tämä talo on syntynyt niistä vanhoista pika-asutuspuukerrostaloista, joita tällä tontilla vielä 1980-luvun alussa oli. Olen nähnyt ne omin silmin ja yhtä hyvin näen tämän nykyisen talon omin silmin. Sen sijaan en ole koskaan nähnyt tällä tontilla olleen minkäänlaisia välmuotoja, joten niitä ei ole voinut olla.
Arkkitehtuurikreationismi on totta (ja Elvis elää ja Marilyn oli mies).Onko kretupellen pää ollut syntymästä saakka tyhjä, vai onko se pitänyt varta vasten tyhjentää että voi tuollaista sontaa pitää totena?
- kvasi
Ehkä jotkut asiat kehittyvät sinapinsiemen-periaatteella.
- Tieteellinen pastafari
Juu kyllä taloni on syntynyt tyhjästä. Lentävä spagettihirviö taikoi sen *tsädäm* ihan tyhjästä. Naturalistinen selitys voi olla toinen, mutta kyllä tämä oma selitykseni on aivan yhtä varteenotettava loogistieteellinen hyboteesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33811756IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597966Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut933083Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982258Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1562219Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81656- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin551103Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60793