"Sinulla ei ole käyttöoikeutta koneeseen" ?

JV valvo ja stressa

Windows 7 jätti yhdistämättä nettiin vaikka yhteys oli selvästi auki. HP-tuki kehoitti tallentamaan kaikki ja aloittamaan alusta. Tallensin kuvat ja videot ulkoiselle kovalevylle ja panin käynnistyslevyn koneeseen.

Kaikki meni hienosti ja netti aukesi, paitsi. Kun rupesin siirtämään kuvia ulkoiselta kovalevyltä takaisin, Windows 7 kertoi, ettei minulla ole käyttöoikeuksia tähän koneeseen.

Aikani sorkittua sinne tänne sain polkuja auki kansio kansiolta yhden tiedostopolun päähän, jossa oli yksi kuva ja klikkasin kuvaa auki Windows herjaa muun muossa "-tai sinulla ei ole oikeutta tähän tietokoneeseen".

Osaako kukaan kertoa, miten saan kerralla käyttöoikeuden kaikkiin tallentamiini tiedostoihini, joita on 230 gigaa.

6

630

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takkari

      Ehkäpä ei olisi tarvinnut mennä uudelleen asennukseen, kun ei yhdistä nettiin. Itse olisin selvittänyt ongelmaa helpompien keinojen kautta.

    • wwwwwwwo

      Mene osion tai kansioiden ominaisuuksiin ja security välilehteen ja lisää itsesi käyttäjäksi sinne täysillä oikeuksilla.

    • JV valvo ja stressa

      Windows päästää juuri näillä ohjeilla polun päähän avattavaan kansioon, mutta kansion klikkauksen jälkeen tulee lappu "windows ei voi avata kansiota, koska se on käytössä muualla tai sinulla ei ole käyttöoikeuksia tähän tietokoneeseen".

    • Oikeudet kuntoon.
    • Hohhoh!

      Jaaha, netti ei toiminut ja HP:n tuki kehotti asentamaan koko järjestelmän uudestaan? Ei näin, ei todellakaan näin.

    • JV valvo ja stressa

      Ei vaan aukea. Yritys ja erehdys menetelmällä kaikki on avattu ja sallittu, minkä ikinä olen löytänyt, mutta sama tulos. Eli, kun avaan HD-WLU3(I:) :n, saan BUData:n. Avaan sen ja saan Pertti-2081854_0000000002:n. Avaan taas ja saan 20120903313116:n. Avaan taas ja saan kansion Chg:n. Avaan sen ja saan kansion 00.

      Avaan 00:n ja saan Users. Avaan Users ja saan Pertti kansion. Avaan Pertin ja saan Pictures. Avaan Pictures ja saan 2012_04_02. Avaan em. päivämäärän ja saan ikonin filminpätkästä ja kun avaan sen windows herjaa: "Windows Media Player ei pysty käyttämään tiedostoa, koska se voi olla käytössä tai sinulla ei ole käyttöoikeutta tietokoneeseen, johon tiedosto on tallennettu...". Tiedosto Buffalo nimisessä ulkoisessa kovalevyssä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      153
      1018
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      707
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      126
      647
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      638
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      605
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      42
      603
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      556
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      545
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      544
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe