Kaleva paljasti viimeinkin medialemmikki-Soinin osaamisen tason - selvisi, että mies on surkea johtaja. Soini on syyllistynyt alkeellisiin virheisiin ja törkeään puolueellisuuteen Ulkoasianvaliokunnan puheenjohtajana. Ei siinä tehtävässä sovi hokea:
"Missä EU, siellä ongelma".
Tuo Soinin avustaja-Jusulan keksimä hokema loukkaa törkeästi kotimaanosamme tärkeintä yhdistävää elintä. Soini on johtajana täysi törppö. Hän onkin pulassa kun ei voi johtaa Ulkoasiainvaliokuntaa samoin diktatorisin ottein kuin puoluettaan.
http://www.kaleva.fi/mielipide/paakirjoitukset/soinilla-on-nyt-nayton-paikka/593707/
"Missä EU, siellä ongelma".
Tuo Soinin avustaja-Jusulan keksimä hokema loukkaa törkeästi kotimaanosamme tärkeintä yhdistävää elintä. Soini on johtajana täysi törppö. Hän onkin pulassa kun ei voi johtaa Ulkoasiainvaliokuntaa samoin diktatorisin ottein kuin puoluettaan.
http://www.kaleva.fi/mielipide/paakirjoitukset/soinilla-on-nyt-nayton-paikka/593707/
Vastaukset 44
Vanhimmat
Kalevalainen meediapieru joka haisee kokoomuksen paskkalta
sanan "olkiukko" tai "aivo- mediapieru" tietää, että hommafoorumin terävimmät kriitikot ovat liikkeelle. On ne niin intelllektelliä että!
Voi että tuntuu hienollta kun kirjottaa että OLKIUKKO tai että joltakin pääsi AIVOPIERU! Heh-heh, kyllä nitä varmaan ottaa pattiin! Ja sitten kun vielä kirjottaa että NATSIKORTTI, niin sitten ne on ihan ällikällä lyöty.
TAITAA ALOITTAJAN TOTUUS OLLA SAMANLAINEN KUIN NEUVOSTOLIITON STALINVISIO
KUMPI NYT ASIALLA ? KEPUN VAI KOKOOMUKSEN SONTALUUKKU ?
Vedit herneet nenään EU:n arvostelusta? Oletko terve?
Kaleva ei mitään paljastanut.
Juttu on vain toimittajan mielipide eikä mitään muuta.
Olishan se kummallista että tuolla äänimäärällä olisikin huono johtaja.
EU;ssa menee Hitlerin opit. Mitä suurempi valhe sen helpompi se on syöttää kansalle.
typerällä sloganilla (sen alituinen hokeminen) Ulkoasiainvalionkunnan johtjan asemasta on tosi tyhmää. Ei puheenjohtaja voi osoittaa tuollaista halveksuntaa oman maaosansa yhdistävää tekijää kohtaan. Soinin mölinä EU:n huonoudesta kuulostaa aivan kuin Zsirinovski olisi päässyt Eurooppaa haukkumaan.
Soini on itse nauttinut suurella tyytyväisyydellä EU:n antimista koko aikuisikänsä. Eikö hän ymmärrä, että olemme eurooppalaisia?
Onkohan nyt ihan otollisin hetki "hehkuttaa" EU;n erinomaisuutta ? Taitaa olla jo aika yleisesti tiedossa, että EU on kussut verinmaksajiensa sukille viimeiset 10 vuotta. Kyllähän osalla porukkaa oli tietysti hauskaa kun pelasivat muiden rahoilla, ja maksattavat loppulaskutkin muilla. Alkutaival EU:lla oli kohtalainen, mutta sitten veivät politikot asiat liian pitkälle unelmiin ja omien etujensa mukaiseen toimintaan. Kyllähän me olemme EUssa, mutta Suomalaisia. Ei tuollainen ylikansallinen utopia voi toimia, varsinkaan kun porukkaan kuuluu banaanivaltioiden tasoisia, ylikorruptoituneita maita joisden pitäisi toimia samoilla säännöillä - sehän ei ole edes teoriassa mahdollista.
On siis aika ottaa paljon takapakkia EU-koohotuksessa, ja katsoa rauhassa mitä oikein on tapahtunut, ja miten estetään se tapahtumasta uudelleen.
Tietysti välissä pitää selvittää suurimmat syylliset ja hyötyjät, periä heiltä rahat, ja tulevaisuus.
KAIKEA SE SOINIKATEUS TEETTÄÄ. TÄSSÄKIN ILMEISEN VÄHÄMIELINEN RUSNANNUT AVAUKSEN KATEUSKUIIMASSA!
Soinia voisi ymmärtää, jos puolueelta tulisi esitys vaihtoehdoksi EU:lle ja eurolle, mutta ei vain tule. Soinin & kumppanien ratkaisu onkin odottaa "EU:n kaatumista omaan mahdottomuuteensa". Siinä sitä onkin hyvä aloittaa katastrofin keskellä uudessa itsenäisessä Suomessa.
Tätä odotellessa käydään lonkan vedossa Brysselissä nauttimassa jättietuja ja hankitaan vaalijytkyjä "EU-kriittisyydellä". Kuin pisteenä iin päälle jättäydytään suurimpana vaalivoittajana pois hallituksesta, jottei vain jouduttaisi vastuuseen uhoamisista.
Eipä näytä tulevan mitään "vaihtoehtoja" hallituspuolueiltakaan rahan ja vastuiden silmittömälle kasvattamiselle EU;ssa. Persujenko pitäisi tarjota noilla EU-uskovaisille valmis malli EU;sta irtaantumiselle tai EU;n kaatumisen varalle? Sehän lienee pelkästään jo resurssikysymys, eli se on vain tuotava vaihtoehtona esille riittävän voimakkaasti. Nythän tämä EU-puuhastelu on juuri sitä vaihtoehdotonta, ilmoitetaan vain että tulee maailmanloppu jos ei rahoiteta lisää . . . eikä muuten todellakaan tulisi, vaan alkaisi tervehtyminen, tällä tollojen touhulla, rahaa palaa ja ongelmat vain pahenevat, kun häslingin aiheuttajat eivät halua valuvikoja korjata. Eikä oikein kukaan edes tiedä mitä nuo EU-uskovaiset hakevat tällä rahan polttamisella.
TUPPI JA TUOMIOJA KÄÄNSIVÄT JO KELKKANSA
NYT ALKOI SELITTELYJEN AIKA
"Soini on muuta mieltä" ei todellakaan ole mikään vaihtoehto. "Tehdään parempia päätöksiä" tai "Mitäs minä sanoin", eivät myöskään ole Soinin konjakkipieruja parempia lääkkeitä EU kriisiin.
Eli Soini on samaa mieltä on todellakin vaihtoehto. "Tehdään huonompia päätöksiä" ja "minä en sitä sanonut" ovat sitten parempia lääkkeitä EU kriisiin.
Faktaperseeseen nuo uppoavat kuin kuuma tabasco.
Tiedätkö Soinin perustelut kategoriselle toista mieltä olemiselle? En minäkään. Kukaan ei tiedä. Kannattajilleen Messias uskottelee ettei rahvas vaan ymmärtäisi vaikeaselkoisia, mutta sitäkin nerokkaampia talouslääkkeitään. Vastustajille Isä Timo satuilee ettei voi kertoa koska muutoin puolueet omisivat soinikultin fantastiset innovaatiot. Näin jatkuu vuosikymmenestä toiseen. Tällä samalla kaavalla kuljetaan kultin romahtamiseen asti:
- Muut puolueet ja suomalaiset kantavat vastuun tilanteista toiseen joissa huonoista vaihtoehdoista on valittava se kaikkein vähiten huonoimmalta vaikuttava.
- Soini kultteineen mölisee taustalla.
Ai ihan paljasti? On sulla vaikeaa kun menee faktat ja jonkun mielipiteet sekaisin.
Ilmeisesti kiiruhdat tänne hehkuttamaan kuinka Kreikka on nousussa Välimeren taloustiikeriksi kun joku sellaista mielipidekirjoituksessaan kirjoittaa.
Ei pidä uskoa kaikkea mitä kirjoitetaan. Lue tämän päivän Kalevasta vastineet.
Kalevan pääyoimittaja on sinisilmäinen ja puolueellinen.
KEPULAINEN LEHTI......
Onko Soini puhunut koskaan totta?
Minäpä en kysykään sinulta onko Soini joskus valehdellut kun et erota yksinkertaisimpiakaan asioita toisistaan.
Sinulle on valhetelua se että jos joku muuttaa kantaansa jossain asiassa tai vaihtaa vaikkapa mieltymystään: ennen se ajoi Opelilla, nyt Volsulla. Ennen se kehu Opeliaan, nyt Volkkaria, siispä hän valehteli silloin kun kehui Opelia.
Ennen se asui kerrostalossa, nyt rivarissa: se on pettänyt äänestäjänsä.
Vaikeeta on sunkin elämäs: pitää ajaa samalla mopomerkillä koko ikänsä, käyttää samanlaisia kenkiä, vaatteita koko ikänsä.
Entäpä ruokailutottumukset sitten? Kyllä perussuomalaisetkin ovat pitsaan ja kebabiin vaihtaneet mutta sinun pitää vaan kokkelpiimää ja kalakukkoo haukata,
jos sitä ruokaa vaihtais niin sehän olisi valehtelua muille ja rakkaalle äitylille eritoten. Mitä sekin sanois omalle peräkammarinpojalleen?
MV-telkkarien valmistus on lopetettu mutta väri-tv:tä ei voi ostaa koska se olisi elämässä muutos ja siis valehtelua.
Mitäpä niitä sukkiakaan vaihtamaan sen kun kopsauttaa kuohkeaksi kun patterin päältä ne ottaa ennen kuin lähtee kylille samalla vanhalla ruuttamopolla pärräämään.
Sori vaan mutta pitää näille eisoiniwätyksille huumori ja vastaukset laittaa niin että ne ymmärtävät. Kertoilevat sitten näitä toisilleen kun värkkäävät käsitöissään mitä värkkäävätkään ja maustavat toisiaan tabascolla.
Eikun ruuttaa perseeseen persut eikä mitään selittelyjä!
Olette te persut aika ämmiä! Selitystä kyllä piisaa kuin koiralla kusta mutta tekoja ei nimeksikään.
ootte te eisoiniwätykset aika nysväreitä. askarteluohjeita ja tabascoa riittää kuin koiran kusta ruuttamoponne tankinssa. kun pyytää perusteluja tai huomauttaa että sun väitteissäs ole totuuden hiventäkään perusteluja ei löydy mutta pannaan tuo vanha levy soimaan.
Hetkinen, hetkinen... Eikö juuri Soini ole pitänyt suurena saavutuksena sitä, ettei taipunut kompromissiin euron jäsenmaiden lainoittamisessa? Siis takinkääntö (lue demokratiaan kuuluvaan kompromissiin suostuminen) on Soinin mielestä paha asia - ainakin siihen vedotaan persujen hallituksesta kieltäytymistä selitettäessä.
Soini on kuitenkin valmis kääntämään takkiaan tai jopa valehtelemaan suoraan, jos hän olettaa voivansa siten lisätä puolueensa kannatusta. Kiistämätön tosiasia on esimerkiksi se, että Soini puhui erittäin voimakkaasti ydinvoimaa vastaan puoluevaltuustonsa kokouksessa keväällä 2007. Perusteena olivat mm. ydinenergiateollisuuden ympäristövaikutukset. Vuonna 2010 hän puhui yksiselitteisesti lisäydinvoiman puolesta vedoten mm. työllisyyteen ja perusteollisuuden tukemiseen. Hän meni jopa niin pitkälle, että haukkui Vasemmistoliiton ydinvoiman vastaisuudesta samaan aikaan kun hänen oma eduskuntaryhmänsä oli äänestänyt lähes yksimielisesti ydinvoiman lisärakentamista vastaan. Taustalla voidaan nähdä Soinin halu kosiskella demareiden äänestäjiä (Putkosen taustatuella). Viime vuoden eduskuntavaaleissa Soini moraali ei estänyt valehtelemasta hänen laatineen ilmasto-ohjelman, joka oli kuitenkin Matti Putkosen Metalliliitolle tekemä paperi.
Vastaavia esimerkkejä Soinin poukkoilusta olisi vaikka kuinka. Se, joka väittää, ettei Soini ole valehdellut, ei todellakaan ole seurannut lainkaan hänen poliittista toimintaansa. Soinin takinkäännöt eivät ole olleet seurausta olosuhteiden muutoksista vaan pikemminkin yrityksistä hankkia kannatusta hinnalla millä hyvänsä.
Antakaa nyt köyhien tyoläisten valittaa!Ompahan niiläkin jotakin tekemistä!
Tulee niitä uusia Soineja aina uudestaan!Koyhät tehköön työt,viedään me rahat!
Markku Mantila peruu vielä hyökkäksensä Timo Soinia ja PerusSuomalaisia vastaan,kunhan minä saan hänet kiinni.
Teija Tiilikainenkin peruu vielä höpsimisensä.
Jussi uhkailee tavoilleen uskollisena. Koskaan et kasvotusten ole saanut sanaa suustas. Kaupassa luikit hyllyjenväliin ja puhelimessa änkytät. Sellanen mies ei saa yhtään toisten kirjotettua sanaa peruttua - vaikkakin omia olet joutunut perumaan tuon tuostakin.
Koita ottaa puhelin käteen ja soita asianomaisille - pyörällä, kun et heitä kiinni saa. Siinäpä teko joon Jussi ei pysty :)
Jussi näytäytyy kuvalla ja naamalla. Tämä on rohkea teko johon ei muut uskalla.
Maksaako vaivan, jollei halua pelotella pikkulapsia
Persut eivät voi muuttaa totuutta sensuroimalla, uhkailemalla ja pakolla. Se ei pala tulessakaan.
Luuletko tosiaan etten minä pysty sanomaan mitään tuolle pikkuserkun miehelle,eli Markku Mantilalle.
Tuskinpa sinun olisi tarvinnut tänne uhkailua laittaa, jos olisit hänelle sanomaan pystynyt kasvotusten. Naurattavaa tuo ",kunhan minä saan hänet kiinni." - puhelin on keksitty! Soitellaan!!
Naurettavasti Soini yritti taas kerran omia toisten työt omaksi gloriakseen. Hän öyhötti "johtaneensa ulkoasiainvaliokunnan hyvät päätökset". Sama kuin eduskunnan puhemies omisi julkisesti kaikki eduskunnan hyvät päätökset. Soinin äärinarsistisissa öyhötöyksissä on päivä päivältä yhä vähemmän järkeä.
sulta unohtu linkki kyseiseen öyhötysuutiseen. ajahan äkkiä ruuttamopolla sitä hakemaan, ja laita vähäksi aikaa patsashankkeet ja askartelut sivuun. osta samalla tabascoa kaupasta että sitä riittää kun tarvitaaä.
piti laittaa huumoria sopivaksi eisoiniwätyksille, mutta nythän ne nauravatkin jo kippurassa tuolle korkeatasoiselle huumorille.
no toivottavasti linkki ilmestyy kun nauru loppuu.
Toivoit kai aidon persumaiseen tapaan, ettei linkkiä löydy? Tietysti löytyy. Ja vielä: Ulkoasiainvaliokunnan esityksiä ei valmistele Soini vaan virkamiehet.
http://www.hs.fi/politiikka/Soini kimpaantui Kalevan pääkirjoituksesta/a1305564618267
Toivoin aidon perussuomalaiseen tapaan että vastaisit huutoosi että nähdään mistä sun öyhötyksesi johtuu. Kiitos linkistä. Ja jälleen kerran huomataan että eisoinivätykse luetunymmärtäminen tökkii. Sinun öyhötyksesi mukaan:
"Hän öyhötti "johtaneensa ulkoasiainvaliokunnan hyvät päätökset"."
Mitä lehdessä luki: ""Väite, etten olisi tehtävieni tasalla, on väärä ja perusteeton. Johdollani valiokunta on valmistellut useita kiitosta saaneita mietintöjä ja lausuntoja", Soini puolustautui tiedotteessaan."
Että kukahan öyhöttää? Ei paljon kannattaisi tänne kirjoitella kun luetunymmärtäminen on tuota tasoa.
Tai arvaan: tuo sinun öyhötyskirjoituksesi oli varmaan taas jonkinlainen eisoiniwätysvitsi jonka missasin.
sitten menettänyt uskottavuutensa. Soini itsekehu on suorastaan irvokasta. Mikään muu ei todista Soinin puolesta kuin hänen oma lausuntonsa omasta erinomaisuudestaan. Kaikki vähäkin asioita tuntevat puistelevat päätään - Soini ei viitsi lukea yhtään asiakirjaa kokonaan läpi. Sen kun vähän vilkaiseee ja sitten yrittää selvitä öyhöttämällä.
Joo uskottavuus on mennyt. Sinulta. Sinä vääristelt hänen sanomisiaan ja sitten tulet tänne väittämään että Timo on sanonut niin. Että silleen on jätkä kehunut, ja kun sillen itteensä kehuu niin ihan pelle jätkä. Jäit jo kiinni että turha rypistää enää, housussa on. Odotellaanpa sitten mitä tulet huomenna tänne öyhöttämään.
hoitanut "kiitettävästi" (satiiria). Et varmaan ymmärrä mitä satiiri on saati sitten mitään ao. tekstistä (siinä kerrotaan suoraan, että Soini on törppö joka tykkää matkustelemisesta valtion piikkiin).
"....onko perussuomalaisilla ylipäätään minkäänlaista ulkopoliittista linjaa.
Kysymys on aiheellinen, sillä Soini on eduskunnan arvovaltaisena pidetyn ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajana paljon vartijana. Jos hänen sanomistensa ja tekemistensä välityksellä ulkopolitiikan merkittävimmille asiantuntijoille muodostuu sellainen käsitys, että linja on pahasti hukassa, jotain täytyisi tehdä. Jos valiokunnan johtajasta on tällainen kuva kotimaassa, millaisenahan se mahtaa näyttäytyä muissa maissa?
Soinilla on ollut aikaa perehtyä nykyiseen tehtäväänsä. Sitä paitsi hän on sen verran kokenut politiikan tekijä, ettei kysymys voi olla siitä, ettei hän tiedä, mitä tuossa asemassa pitää tehdä. Eri asia on, jos ulkosuhteiden hoidossa ei nähdä EU:ta kauemmas.
Eduskunnan ulkoasiainvaliokunta on matkustellut kovasti. Sen puolen Soini on hoitanut kiitettävästi. Sama tahti näyttää jatkuvan tulevaisuudessa.
Matkustaminen toki kuuluu ulkoasiainvaliokunnalle jos mille. Etenkin nyt, kun Suomi tähtää YK:n turvallisuusneuvoston vaihtuvaksi jäseneksi, on tärkeää käyttää kaikkia kanavia maan politiikan tunnetuksi tekemiseksi.
Soinin valinta eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajaksi oli tietysti riski muilta puolueilta, mutta se oli otettava.
Perussuomalaiset menestyivät viime eduskuntavaaleissa niin hyvin, että heille oli pakko antaa joitakin merkittäviä valiokuntapaikkoja ja valiokuntien puheenjohtajuuksia.
Soinin pitäisi kuitenkin kasvaa tehtävänsä mittoihin ja näyttää, että hän on saamansa luottamuksen arvoinen. Tämä edellyttää selkeää ulkopoliittista linjaa, jossa maailma nähdään muunakin kuin EU:na ja sen ongelmina.
Helppoihin ja yksinkertaisiin vastauksiin tottuneen Soinin on tietysti luontevampaa nokitella EU:ta kevyin heitoin kuin pohdiskella monimutkaisia kansainvälisiä kysymyksiä. Vaikeat asiat ovat kuitenkin edessä viimeistään siinä vaiheessa, kun Suomi toivottavasti pääsee YK:n turvallisuusneuvoston jäseneksi.
Harkitsevana ja maltillisena asiantuntijana tunnetun Tiilikaisen purkaus Soinia vastaan kannattaa ottaa todesta. Se on eräänlainen hätähuuto sen puolesta, ettei tärveltäisi Suomen kansainvälisesti arvostettua asemaa maailmanpolitiikan osaajana.
Soini edustaa ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajana ennen muuta eduskuntaa. Se hänen tulisi oivaltaa ja kyetä esiintymään sen mukaisesti. Vaalikentillä voi toki puhua puuta heinää lämpimikseen, mutta ei maailmalla ainakaan tuossa asemassa...."
Varma ulina kun ei pärjää soinilaisille rehdisti niin pitää kirjoitella roskaa.
Huomattu monta kertaa tällä palstalla. Kun sitten jäädään kiinnin tehdään hätäri: se oli vitsi.
Onko Perussuomalaiset todella noin merkittävä puolue, että kirjoituspalstat ja kaikki julkiset AlmaMedian lehdet kirjoittelevat heistä ja aina negatiivisesti.
Miksi näin, vaikka asiat menevät juuri niinkuin perussuomalaiset ovat sanoneet.
Mitään todistuksia ei tarvita.
Jopa Kalevan päätoimittaja Mantila kantoi kortensa kekoon, ettei vain saisi kuvaa hänen olevan samaamieltä Soinin kanssa maailman politiikasta.
Päätoimittaja Mantilahan on ollut perussuomalaisten arvostelija ja suoranainen "paskanlevittäjä" vuosikaudet. Kun ei mitään muuta keksinyt, niin sitten piti Pohjalaisenkin päätoimittajana keksiä erilaisia typeriä väitteitä, jokilla ei ollut minkäänlasita touudenpohjaa. Olivat vain Mantilan omia päähänpiinttymiä.
Nyt Oulussakiin pitäisi koota joku sadan Kalevan tilauksen peruutus ja lähettää se Mantilan kautta tilausosastolle. Syynä Mantilan törkeä ja valhellinen kirjoittelu Perussuomalaisista. Kyllä sellaine tilausten peruuttaminen suuremmassa mittakaavassa alkaa hermostuttamaan jo lehden omistajia ja vastuullisia toimijoita. Voisi pian tulla Mantilalle työpaikan vaihdos!!
Puolet viime kunnallisvaaleissa persuja äänestäneistä aikoo nyt äänestää jotain muuta puoluetta, eli persujen kannatus jää mahdollisesti 2,5% tasolle.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/mtv3-kuntavaaleissa-muhii-antijytky/art-1288471558549.html
Katsokaa tätä!
http://ads.guava-affiliate.com/z/6544/CD2485
Me maksamme nyt Soinin asuntoa ja palatsia. Koska Soini alkaa maksaa meidän asuntoa?