Räsänen äänessä 21.5.2012

Mahtaisiko tulla pieni eroryöpsy, kun tätä asiaa aletaan puimaan?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012052015599389_uu.shtml
"Kristillisdemokraattien kanta eutanasiaan on selkeä: emme ole sellaisessa hallituksessa mukana, joka laillistaisi sairaitten tai vammaisten ihmisten surmaamisen, Räsänen kirjoittaa blogissaan."
1877
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat
  • Soini on jo menettänyt pelin seuraavia vaaleja ajatellen. Ihan sama mitä asiasta sanoo.

    Äänestä

  • "Puolustuskyvyttömien surmaaminen." Noin helposti lipsahtaa, tai eipä siinä lipsahduksesta taida olla kyse, väärä todistus lähimmäisestä Soinin suusta.

    Äänestä

  • Soini uhkaa erota puolueen johdosta, jos puolue hyväksyy eutanasian. Timolla on kovat piipussa. Uskoo olevansa puolueelleen korvaamaton, ja ehkä se niin onkin ainakin vielä. Ei taida olla uskallustaseuraavalla puoluekokouksella uskallusta eutanasiaan puoltavaa kantaa ottaa. En sitten tiedä löytyisikö persuista muutenkaan enemmistöä eutanasian kannalle.

    Äänestä

Armokuolemasta tulee seuraava kirkon riippakivi, jota se uskontonsa puolesta joutuu vastustamaan. Selvä kansan enemmistö on armokuoleman sallimisen puolella, joten kirkko ja uskovaiset edustaa taas vähemmistöä. Asiasta ei päätetä tällä hallituskaudella, vaan todennäköisesti jo seuraavalla. Asia tulee nousemaan kiivaaseen keskusteluun ja uskovaiset Päivi Räsäsen johdolla tulevat taas esiintymään mitä suvaitsemattomalla tavalla.

Äänestä

Nykylainsäädännön mukaan passiivinen armokuolema on sallittua ja varsin yleistä. Siinä lääkäri todettuaan potilaan olevan varman kuoleman edessä eikä mittän ole enään tehtävissä tekee päätöksen lakkauttaa potilaan nesteytyksen ja ravintoliuoksen annon. Sitten vain odotellaan, koska potilaan elintoimintojen kyky ylläpitää elämää lakkaa. Pahimmassa tapauksessa potilaan viimeiset kärsimykset voi kestää jopa kaksikin viikkoa. Tälläisissä tapauksissa aktiivinen armokuolema, johon potilas on ennalta antanut suostumuksensa, on potilaan kannalta inhimillisin ja arvoikkain tapa päättää elämä. On aivan turhaa kiduttaa potilasta enää kahta viikkoa.

Äänestä
  • Siinä sitä armoa kerrakseen kun potilas kidutetaan kuoliaaksi. Julmaa touhua.

    Äänestä

"...laillistaisi sairaitten ja vammaisten ihmisten surmaamisen." Räsänen haluaa tiretoisesti antaa sen väärän kuvan, että eutanasian kannattajat haluaisivat surmata ihmisiä ilman heidän omaa vakaata tahdonilmaisuaan.

Vihreät ottivat myös sen kannan että jokaisella on oikeus päätää omasta ruumiistaan. Sen voi tulkita niin, että vihreät kannattavat nykyista aborttilakia ja vastustavat poikien ympärileikkauksen hyväksymistä ilman painavia lääketieteellisiä perusteita.

Ainakin tuo aborttikysymys varmasti hiertää Räsästä ja Soinia, mutta jostain syystä hyökkäyksen kärki on suunnattu eutanasiaan.

Äänestä
  • Ehkä se johtuu siitä, että Vihreiden eutanasiakanta oli niin selkeä. Nykyistä aborttilakia puolustava ja poikien ympärileikkausta vastustava kanta vaati rivienvälistä lukemista/tulkintaa.

    Eipä persut ja kristilliset eutanasiaa vastustamalla kannatustaan nousuun saa, kun 80% kansata kannattaa eutanasian, hyvän kuoleman, arvokkaan kuoleman sallimista.

    Äänestä

Helppo tapa päästä kritillisistä eroon hallituksessa. Laki eutanasiasta! Hallitus pärjää ihan hyvin, paremmin, ilman Räsästä ja Kristillisdemokraattista puoluetta.

Äänestä

Äänestäneitä jo 6500 ja edelleen 81% on eutanasian laillistamisen kannalla.

Äänestä

Ainakin tänään on ennuste 91. Se olisi vähän enemmän kuin tavallisena arkipäivänä toukokuussa. Paha sanoa, johtuuko Räsäsestä vai jostain muusta. Eutanasiasta voi tulla kirkolle kyllä vielä vaikeuksia, koska kirkko vastustaa sitä ja valtaosa kansasta puolustaa.

Äänestä
  • Piikkiä voi tulla kun Räsänen pääsee uutisiin tai johonkin keskusteluohjelmaan laukomaan ajatuksiaan.

    Äänestä

  • Nyt on jo enemmän eronneita kuin koko eilispäivänä. 70 menee rikki vähintään, voi mennä jopa satanen.

    Äänestä

Ovatko persut noin muuten kovin uskonnollista porukkaa? Soini on julkihihhuli ja Halla-aho ateisti, mutta entä muut? Jotenkin siitä puolueesta huokuu vähän sellainen menneeseen maailmaan haikaileva fiilis, itse veikkaisin uskovaisiksi suurta osaa heistä. Samaa sakkia kuin kristilliset ja kepu tässä suhteessa.

Äänestä

10000 äänestäneen raja meni rikki. 83% eutanasian kannalla.

Äänestä
  • Oi voi, synkät ajat edessä kidutusta edistävillä kristityillä :)

    Äänestä

Kumpi on vanhoillisempi, Soini vai Räsänen?

Minä sanoisin, että Soini.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erot nousuun? kirjoitti:

Mahtaisiko tulla pieni eroryöpsy, kun tätä asiaa aletaan puimaan?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012052015599389_uu.shtml
"Kristillisdemokraattien kanta eutanasiaan on selkeä: emme ole sellaisessa hallituksessa mukana, joka laillistaisi sairaitten tai vammaisten ihmisten surmaamisen, Räsänen kirjoittaa blogissaan."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu