4 vuotiaan hevosen koulutus

toknet

Hei! Olen tod. näköisesti ostamassa 4 vuotiasta tammaa. Selässä on käyty, mutta vain pari kertaa. Aikaisempaa kokemusta on 3v ylläpito tammasta, jolla tuli ratsasteltuakin (oli ollut n. kuukauden ratsikoulutuksessa, jonka jälkeen tuli minulle.) Tarkoitus olisi enemmänkin hypätä tammalla (re 100cm ratana menee tällä hetkellä ILMAN RATSIJAA) ja tottakai opeteltaisiin myös koulu juttuja, sekä maastoiltaisiin paljon! Ratsastuksen opettaja kävisi ratsastamassa ponia säännöllisesti ja ottaisin myös tunteja. Ihastuin ajatukseen ostaa nuori poni, sillä haluaisin aloittaa kuolaimettomilla suitsilla heti alkuun jaa tämä poni mahdollistaisi sen. Haluaisin myös opettaa hevosen painoavuille. Tiedän,että nuori poni/hevonen osaa olla hankala, mutta minulla on tallissa monia aikuisia tuttuja, jotka auttavat tarvittaessa. Miiten ponini kanssa pitäisi edetä? olisiko tämä idea huono?

3-4krt/vk ratsastusta (n. 15-40min ponin jaksamisen/kiinnostumisen mukaan?) tavoitteena on tänä vuonna pienet esteet,laukka,ravi,käynti.

1-2krt/vk jotain muuta ponille erilaista. Mm. irto hypytystä/juoksutusta/ohjas-ajoa/ajoa/maastossa kävelyä/ irtojuoksutusta/ maastakäsin harjoituksia sekä temppuja.

Mitä mieltä olette suunnitelmastani? lepo päiviä olisi viikossa n. 1-2?

Vastailkaapas -kiitos!

0

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

        10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
        Maailman menoa
        259
        9698
      2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

        vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
        Maailman menoa
        176
        5462
      3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

        Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
        Maailman menoa
        155
        5075
      4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

        * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
        Maailman menoa
        65
        4747
      5. Ootko sä nainen suuttunut

        jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
        Ikävä
        189
        2268
      6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

        Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
        Ikävä
        11
        2175
      7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

        Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
        Maailman menoa
        300
        1789
      8. Minkälainen auto

        Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
        Ikävä
        88
        1498
      9. Menen nyt koisimaan

        Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
        Ikävä
        21
        1321
      10. Kuinka rakastunut olet

        Ja kehen?
        Ikävä
        41
        1093
      Aihe