sovinistit kaipaavat asiantuntijoiden mielestä kuolinapua :
"Perinteinen maskuliinisuus on ajautunut lopullisesti kriisiin. Ensimmäiset iskut tulivat jo 1960- ja 70-luvuilla, kun naiset alkoivat joukolla tasa-arvoistua. Tässä on kyseessä vanhakantaisen sukupuolikäsityksen viimeinen kuolinkouristus"
"Perinteinen maskuliinisuus on ajautunut lopullisesti kriisiin. Ensimmäiset iskut tulivat jo 1960- ja 70-luvuilla, kun naiset alkoivat joukolla tasa-arvoistua. Tässä on kyseessä vanhakantaisen sukupuolikäsityksen viimeinen kuolinkouristus"
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kukahan tämä lainaamasi "asiantuntija" on ja miksi juuri hänet pitäisi ottaa vakavasti? Onko maskuliinisuudelle yleensäkään mitään tekemistä minkään vanhakantaisen sukupuolikäsityksen (joka jätettiin sopivast määrittelemättä) kanssa?
Mitenkä vasta nyt ilmaantuneet liivijengit sopivat tähän kuvaan? Entä se, että nykyään suomalaiset firmat ovat 60-70-lukuihin verrattuna huomattavasti kansainvälistyneet, miesjohdon toimesta?
arto jokinen.
tuossa puhutaan "perinteistä maskuliinisuudesta", jäykkään dikotomiseen sukupuolieroa korostavaa mieheyteen kasvaneita henkilöitä siis.
rikollisliigat edustavat melko pieniä marginaaliryhmiä ja eikä niitä voi käyttää yhteiskunnallisina verrokkeina. eivät siis edusta valtavirtaa.
kansainvälistyminen on geopolitiikan muutoksen aikaansaannosta eikä se koske ainoastaan suomea, muutkin maat toimivat kansainvälisesti. itse asiassa koko teollisuus pyörii nykyisin globaalisti ja markkina-alue on periaatteessa koko maapallon suuruinen.
...ja mistä tästä oli pääteltävissä, että mies (tai vaikka sitten maskuliinisuus) on kriisissä? Oli kysymys sitten marginaaliryhmistä tai kansainvälisistä toimijoista, ei kai voida olettaa, että tekijämiehet piehtaroivat syvässä alemmuudentunnossa ja itsesäälissä, tietäen vapisevansa viimeisissä kuolinkouristuksissaan? Kovin feminiinisiä malleja eivät ole avukseen hakeneet näkemäni johtajat eivätkä motopojatkaan, aika perinteisillä mennään.
Eikä kyllä näytä ryhmillä näiden väliltäkään olevan suuria ongelmia.
"Naistutkimus on lähtökohtaisesti kriittinen tieteenala, johon kuuluu myös itseäänkorjaavuus, joten on outoa, että sitä arvostellaan kritiikin puutteesta."
Näin kertoo samainen Arto Jokinen, eikä muista laittaa mukaan yhtään esimerkkiä siitä, miten naistutkimus olisi "korjannut" itseään, ts. myöntänyt olleensa väärässä. Ehkä on niin, että naistutkimus itsekorjaa itsensä vasta siinä teoreettisessa tilanteessa, kun virhe on tapahtunut, mutta sellaista tilannetta ei vaan ole tullut vastaan?
kansainvälistyminen on geopolitiikan muutoksen aikaansaannosta eikä se koske ainoastaan suomea
Niin, mitä sitten, liittyy mihin? Miten se kriisissä oleva mies on kyennyt menemään mukaan tähän geopolitiikan muutokseen eikä ole heittäytynyt pankolle pillittämään?
sopeutumista on siis havaittavissa.
kansainvälisillä markkinoilla ei toimi perinteinen maskuliinisuus, ellei sitten ole kauppaamassa aseita esimerkiksi jemeniin tai valko-venäjälle. talous- ja kauppasuhteissa vanhoillisesti ajattelevat miehet joutuvat piankin vaikeuksiin, sillä vastapuolella voi hyvinkin olla piinkovia kauppanaisia.
tokikaan feminiinisyys ja maskuliinisuus sinänsä biologiaan pohjautuvina olemuksina eivät ole pitkiin aikoihin katoamassa minnekään. sosiaalisiin sukupuolen ilmentymiin on tullut variaaioita, joten siinä mielessä soviniostinoloiset miehet ja samalla tietenkin kotirouvanoloiset naiset alkavat olla harvinaisuuksia.
Niin, Arto-poika on siis itsekin naistutkija. Liturgia on hallussa, mutta siihen se sitten jääkin.
Feministit teloittaisivat vastaava maanpetturinaisen, mutta me suhtaudumme ymmärtäväisesti hymyillen. Rauhaa, Artsi, sujuu se elämä munattomanakin.
siten niin, että uusi feministimyönteinen miessukupolvi on rynninyt framille eli estradille ja sitä myöten perinteisiin sitoutunut miessukupolvi alkaa olla haudassa.
ville valo, marco bjurström, pekka haavisto jne.. ovat kansainvälisesti tunnettuja suomalaisia nykymiehiä, eikä heitä voi pitää mitenkään öyhöttäjinä.
arvuuttelija liitti aloituksen kauppasuhteisiin ulkovaltioiden kanssa, siksi tuo geopolitiikan muutos ja esimerkiksi euroopan unioni ovat vaikuttaneet suomen kansainvälistymiskehitykseen.
Miten niin ei toimi perinteinen maskuliinisuus? Alfauroksia sinne lähinnä valikoituu kauppamiehiksi, vai oletko huomannut, että firmat taistelevat siitä, kuka saa palkattua ihanimmat homomiehet itseään edustamaan?
En myöskään näe, että "vanhoillisesti" ajatteleva perinteinen ranskalaismies olisi minkäänlaisissa vaikeuksissa kaupatessaan vaikkapa parfyymeja suomalaisille naisasiakkailleen.
Nyt meni suihku ohi pöntöstä. Se, että kuuluu nykyaikaiseen sukupolveen, ei suinkaan tarkoita sitä, että olisi feministimyönteinen. Nuoremmat henkilöt eivät oikein ymmärrä koko asiaa vaan pitävät täysin tarpeettomana nykyaikana ottaa mitään kantaa feminismiin, tuohon kommunismin aikaiseen ja kaltaiseen hurmaliikkeeseen.
Olitko ihan tosissasi sitä mieltä, että Ville Valon maskuliinisuus on suuressa kriisissä?
ville valon maskuliinisuus ei ole kriisissä, koska v.v. on profeministi :)
sitä paitsi, jos kerran feminismi on menneen ajan ideologia, niin miksi ihmeessä sitten päivystät tällä palstalla?
No, tuosta voit lukea Valon haastattelun ja etsiä siitä salaisia profeministisiä viittauksia:
http://www.city.fi/artikkeli/Ville Valo/1642/
Feminismi tosiaan on menneen ajan ideologia, koska sen kaikki suuret tavoitteet on jo saavutettu. Nyt jatketaan vain ideologisista syistä ja linjaksi on valittu vihanpito sekä pakkokeinot lainsäädännön avulla. Vanhoja feministihörhöjä tuskin voi enää auttaa, mutta nuorisolle hyvä välittää oikea kuva siitä, mitä kamaa feministitäti tarjoilee. Ei myöskään ole pahaksi saada feministiä/profeminismiä häpeämään sitä, mitä hän on.
Kuolinapuunhan feministeillä on valmis ja laajasti kannatettu ohjelma, jota he tarjoavat mielellään sovinisteille, siis feministisen tulkinnan mukaan kaikille väärää sukupuolta edustaville.
Lisätietoja saa Akuliinalta.
scum manifesto on edelleen 60-lukulainen tuote ja sitä tarkastellaan aikakauteensa sidottuna. solanaksen tekstissä tapettiin arkkityyppejä eikä niinkään ihmisiä :)
tarzan-kirjoissakin on enemmän väkivaltaa ja rasistista syrjintää.
Mutta Akuliina, kuten monet sisarensakin, tulkitsee Raamatun tekstejä kirjaimellisesti ja tavoitehan ei ollut enempää eikä vähempää kuin tuhota yhteiskunta sen nykymuodossa.
Tarzan opastaa enintään tuhoamaan Numa-leijonan.
Scum olisi jo aikaa sitten unohdettu, jos feministit itse eivät pitäisi sitä jatkuvasti esillä. Tuskin minäkään olisin koskaan kuullutkaan siitä.
Kysymys kuuluukin: miksi feministit haluavat edelleen palvoa pyhää kirjoitustaan? Joku syyhän siihen täytyy olla. Feministi ei ilmeisestikään halua kehittyä, vaan saa kiksinsä väkivaltafantasioista ja taisteluraivon adrenaliinistä.
lukevathan monet kalevalaakin edelleen kuten myös aleksis kiven teoksia. kulttuurihistorian tunteminen auttaa kehittymään.
- ken ei tunne omaa historiaansa se ei myöskään kykene uutta rakentamaan -
juho kusti paasikivi
Kyllähän niitä luetaan, mutta niiden perusteella ei rakenneta ideologioita, jotka pyrkivät purkamaan vallitsevat yhteiskuntarakenteet ja korvaamaan ne Kalevalaisella utopialla.
Ulkomaisen feministisen historian tunteminen tuskin on tärkeää nykypäivän feministille. Selityksesi ontuu.
Talvisodan tunteminen saattaa olla arvokasta, mutta vanhan vihan ylläpitäminen ei ole hyvä pohja nykyisille eikä tuleville naapuruussuhteille. Juho Kusti voisi olla samaa mieltä, mutta feministi jatkaa rautaa rajalle - linjallaan.
Hah , mitä skeidaa väännät.