Taloyhtiömme on uusi, ja se haluaisi liittyä Kiinteistöliiton jäseneksi. Se ei kuitenkaan onnistu, koska hallituksessa isännöitsijä vastustaa liittymistä. Hänen mielestään Kiinteistöliitosta ei ole yhtiölle mitään hyötyä, koska talossa on pätevä isännöitsijä ja hänellä on mahdollisuus saada muulta tarvittavat tiedot.
Haluaisimme liittyä, koska silloin voisimme osallistua Kiinteistöliiton järjestämiin koulutuksiin ja meillä olisi paikka josta voisimme kysyä neuvoja. Kaikki hallituksen jäsenet ovat hallituksessa ensikertalaisia.
Koska isännöitsijä vastustaa liittymistä, kannattaisiko asia viedä yhtiökokouksen päätettäväksi? Tässä meitä pelottaa se, että isännöitsijä voisi loukkaantua, kun hänen yli kävellään.
Miten olisi järkevintä toimia?
Haluaisimme liittyä, koska silloin voisimme osallistua Kiinteistöliiton järjestämiin koulutuksiin ja meillä olisi paikka josta voisimme kysyä neuvoja. Kaikki hallituksen jäsenet ovat hallituksessa ensikertalaisia.
Koska isännöitsijä vastustaa liittymistä, kannattaisiko asia viedä yhtiökokouksen päätettäväksi? Tässä meitä pelottaa se, että isännöitsijä voisi loukkaantua, kun hänen yli kävellään.
Miten olisi järkevintä toimia?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kuulostaa erilliskummalliselta. Ei sillä pitäisi olla vaikutusta kuinka oliko isännöitsijä pätevä tai ei. Jäsenyyshän on asunto-osakeyhtiötä varten.
Oman taloni isännöitsijä itse ehdotti jäsenyyttä. Nyt olemme jäseniä ja oikein tyytyväisiä kiinteistöyhdistyksen palveluihin.
Isännöitsijä pelkää omaa asemaansa. Yhtiö pysyy paremmin isännöitsijän liekanarussa ja lypsylehmänä, mikäli osakkailla ei ole riittävästi tietoa päätöksenteon pohjaksi.
voi, eikä saa vaikuttaa liittymistä kiinteistöliitton jäsenyyteen liittymistä! Päinvastoin, vastuullinen isännöitsijä suosittelee liittymistä.
Vaikuttaa ettei isännöitsijällä ole puhtaat jauhot pussissa, pelkääkö jäävänsä kiinni jostakin mitä tehnyt väärin? Jos isännöitsijä vastustaa liittymistä, niin kertokaa hänelle että isännöinnin vaihtoa on jo harkittu. Kuulostelette mitä siihan tulee vastaukseksi, ja vaihdatte vaikka isännöisijän. Ei isännöitsijällä ole oikeutta evätä liittymistä!
Kannattaa käydä lukemassa Kalevan Juttupalstalla oleva keskustelu oululaisesta isännöintiyrityksestä
http://www.kaleva.fi/juttutupa/asuminen/kilpailuttakaapa-isannoitsijakin/1757797
Suurinta valtaa asunto-osakeyhtiössä käyttää osakkeen omistajat jotka valitsevat taloyhtiöön haluamansa hallituksen jäsenet,yleensä keskuudestaan ja hallitus palkaa isännöitsjän hoitamaan taloyhtiön asioita ammattimaisesti ja asuntoosakeyhtiölain mukaisesti talon osakkaiden puolesta.Elikkä isännöitsijä on taloyhtiön osaava "työrukkanen" joka ottaa työtehtävät ja toimeksiannot hallitukselta osakeyhtiölain mukaan.
Isännöitsijällä ei ole nokan koputtamista jos taloyhtiö haluaa liittyä Kiinteistöliiton jäseneksi.Sieltä saa apua ja neuvoja mm. isännöitsijän toiminnasta.
No selvähän tämä !
TEIDÄN ISÄNNÖITSIJÄ ON VANHOILLIS-LESTAADIOLAINEN.
Hän kyllä huolehtii vaikka jonkun e-laattorin energiaa säästämään taloyhtiöönne ja samalla säästöt livahtaa jonkun muun takataskuun, kuin taloyhtiön !
OLEN VAROITTANUT NYT TEITÄ NOISTA VL-ISÄNNÖITSIJÖISTÄ...tehkää johtopäätöksenne !
Meillä oli tämmöinen vl-isännöitsijä. Kaikki meni periaatteessa sääntöjen mukaan, mutta kaikki remontit sattui voittamaan toinen "lahkolainen". Ei ollut kuulemma muita tarjouksia tullut... niitä ei ollut muilta pyydettykkään. Jokaisesta remontista maksoimme useita tuhansia ylimääräistä. Niin kieroja ovat ettei voi ymmärtää.
Puheenjohtajaksi tultuani tutkin hieman vanhoja mappeja ja kiinteistöliitto suositteli poliisitutkintaa, joka ikävä kyllä jäi tekemättä. Talonyhtiön hallitus edustaa omistajaa, joka palkkaa "toimitusjohtajan" eli isännöitsijän. Isännöitsijällä ei ole sananvaltaa.
Kumpi määrää, hallitus vai isännöitsijä?
Just tuommoisten kysymysten (perusasioiden) takia Kiinteistöliiton jäsenyys on tärkeää.
Isännöitsijä haluaa varmistaa vallan (rahat) itselleen estämällä teiltä tiedonsaannin.
Kaikki hallituksen jäsenet ovat hallituksessa ensikertalaisia. Tossa olis sitten isännöitsijä helppo huseerata (pukki kaalimaanvahtina).
Katsokaapa huviksenne ketkä siellä kiinteistöliiton hallituksessa istuu ja vastatkaa minulle miksi kiinteistöliiton jäsenyydestä pitäisi mitään maksaa kun kuitenkin maksatte jo nyt kuukausikorvauksen isännöitsijälle? Maksaisitte samoista palveluista kahteen kertaan hölmöt.
Kiinteistöliiton jäsenenä tällä hetkellä huolettaa se, että kiinteistösijoittajat eli kiinteistökeinottelijat ovat valtamassa yhdistyksen johtoa.
Hyvä, että hallituksessa on mukana myös ammattilaisia eli isännöitsijöitä, mutta sijoittajia siellä ei tarvita omia etujaan ajamaan. Sijoittajalla on ihan eri intressit kuin tavallisella osakkeenomistajalla.
Isännöitsijä on renki, ei isäntä!
pussissa teidän isännöitsijälle - viekää asia yhtiökokouksen päätettäväksi. Asia on käsiteltävä, jos sitä esitetään riittävän ajoissa ennen yhtiökokouksen pitämistä esityslistalle. Isännöitsijällä ei ole minkäänlaista sananvaltaa tässä asiassa.
Meillä taloyhtiössä oli aikaisemmin samanlainen ongelma - syy oli ilmeinen. Isännöitsijä oli itse toiminut asunto-osakeyhtiölain vastaisesti. Halusi estää asioiden esiintulon. Kiinteistöliitosta saa oikeanlaista ja puolueetonta informaatiota osakkaita askarruttaviin kysymyksiin.
Isännöitsijä on hallituksen juoksupoika - ei sen kummempi! Isännöitsijä ei määrää mitään taloyhtiössä - hallitus päättää asioista.
Isännöitsijä ei edes ole hallituksen jäsen. Se on toimielin, joka toteuttaa hallituksen päätökset käytännössä. Eli oikea titteli olisi Hallituksen Juoksupoika