Monet, monet kerrat olen viinejä tehnyt niin oikeista marjoista, kuin valmispakkauksistakin. Tämänkertainen valmispakkaus Karpaloviini on myös ennestään tuttu. Kaikki ovat aiemmin hyvin onnistuneet.
Mutta ensimmäistä kertaa tuli vastaan uudelleenkäyminen... Laitoin pysäytysaineet ja piihapon sekä kitosaanin jo viime viikon alussa lappoamisen jälkeen ja ravistelin myös hiilihappoja pois. Maistoin jo torstaina eka erän eikä ongelmia. Kävin vklopun reissussa ja kotiin tultuani huomasin että vesilukko pulpahteli 10-30 minuutin välein. Viini on kyllä kirkasta ja maku kohdallaan, mutta tuo pulpahtelu mietityttää.
Pitäisikö vaan raakasti laittaa uusi käymisenpysäyttäjä, vai mitä muuta voisin tehdä? En luottaisi tuohon itsestään loppumiseenkaan..
Viini alkoi käymään uudelleen, mikä avuksi?
Viinitär
2
354
Vastaukset 2
Anna sen "vinelin" käydä rauhassa loppuun.
Siinä on yksinkertaisesti vain liikaa sokeria ja
jos hiiva on vielä hengissä, niin tottakai se käy.
Mikäli lopputuloksessa on mielestäsi liikaa
alkoholia, niin lisää lasiin kivennäisvettä.
Näin saat raikkaan janojuoman.- viinuri2
Ettei sieltä vaan haihtuisi viinistä hiilidioksidit pois?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51863
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63643- 54619
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43552Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik29507Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk4492En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.27437- 33415
- 66409
- 32405