Kuusi keskellä pihaa

Muistan kun keskikoulun, nykyisen yläasteen kulmalle istutettiin "itsenäisyyden juhlavuoden kuusi" vuonna -67.
Kuusi oli matalan siiven kulman takana, siellä uudisrakennuksen puolella muutaman metrin päästä seinästä.

Ei siinä mennyt kauaakaan, kun se oli riivitty hengettömäksi.
Minä voin siis muistella, että tässä se olisi, seinässä kiinni, jos olisi saanut rauhassa kasvaa.

Saapa nähdä kauanko tuo saa olla rauhassa?
7178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tjaa'a, ihmisissä on jotain vikaa...

Äänestä
  • Josko tämä ikäluokka olisi kiltimpää?
    Meillä meno oli aika rajua tuolloin. Ei syöty pullamössöä ja käytiin armeijakin loppuun.

    Äänestä

No ei se kiltimpään suuntaan ole mennyt vaan päinvastoin. Sen näkee jo pullamössön määrässä ja armeijassa laistamisesta.

Äänestä
  • Erityisen huolestuttavaa on tuo jalaattomaksi harjoittelu ja ennenaikaisten elintasosairauksien tavoittelu, joka alkaa jo lukioiässä päätellen lukion pihan automäärästä ja nuorisolihavuudesta.

    Äänestä

Tarkoitin siis tuolla että nyt niillä on aikaa tehdä kolttosiaan ja vapaa kasvatus tuottaa tulosta.

Äänestä

nuorilla ei ole minkäälaisia käytöstapoja eikä käsitystä yhteisestä omaisuudesta. Kuulin, että nuorisotalolla on häiriköity viikonlopun aikana niin, että rännitkin on revitty sinistä. Toki suurin osa nuorista edelleen on fiksua porukkaa, mutta näitten häiriköitten määrä näyttää lisääntyneen hälyyttävästi. Urheilukentän katsomossa rikottiin paikkoja keväällä ja vappuna paiskottiin rautatiellä kiviä. Kaikki lähtee kotikasvatuksesta, vanhemmat saa katsoa peiliin.

Äänestä

ku vaa vanhemmakkin ymmärtääs mitä tua sana kasvatus tarkoottaa kuka näitä nykyajan kultalusikkasuusvanhempia opettaas olemaan niitä ittiänsä ku pikkutenavasta lähtien kysytään kersan omaa miälipirettä että saa itte päättää jottei vaa tuu paha miäli

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuusen istuttaja 2 kirjoitti:

Muistan kun keskikoulun, nykyisen yläasteen kulmalle istutettiin "itsenäisyyden juhlavuoden kuusi" vuonna -67.
Kuusi oli matalan siiven kulman takana, siellä uudisrakennuksen puolella muutaman metrin päästä seinästä.

Ei siinä mennyt kauaakaan, kun se oli riivitty hengettömäksi.
Minä voin siis muistella, että tässä se olisi, seinässä kiinni, jos olisi saanut rauhassa kasvaa.

Saapa nähdä kauanko tuo saa olla rauhassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu