Ehdotonta vankeutta Riihisäätiön puheenjohtajalle

Pitkään kestänyt oikeusprosessi on ohitse ja korkein oikeus on tuominnut demareita lähellä olleen ja demareita rahallisesti tukeneen Riihisäätiön entisen puheenjohtajan Toivo Kannisen 2 vuoden ja 10 kuukauden ehdottomaan vankeuteen 12 törkeästä avustuspetoksesta ja 17 törkeästä kavalluksesta.

Tässä oli kysymys sosiaalisesta asuntotuotannosta valtion tuilla ja niiden varojen väärinkäytöstä.

http://yle.fi/uutiset/riihisaation_ex-puheenjohtajalle_ehdotonta_vankeutta/6134392

En löytänyt luotettavaa lähdettä, jossa Urpilainen olisi kommentoinut Riihisäätiön lakkauttamista. Onko tällaista?

Minun mielestäni viranomaisvalvonnan resursseja pitäisi kohdistaa enemmän kaikkien sellaisten toimien valvontaan, jossa eletään valtion varojen varassa.

4

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Entäpä ne vaaliavustuket paikallisille vaaliehdokkaille? Ei peritätakaisin?

      Lehtisen "lahjakijrat", jotka yhtiö asukkaille jakoi, ym? Palautetaano ylimääräiset vastikkeet asukkaille?

      • Sosialidemokraattien vaalima sosiaalinen asuntotuotanto on kaikkea muuta kuin sosiaalista. Minusta olisi peiliin katsomisen paikka, jos markkinahintaisia vuokria tarjoavat yhteisöt saavat valtiontukea ja tekevät samalla voittoa, mitä jaetaan vaikka puolueen nokkamiehen tekemän kirjan lahjoittamiseen asukkaille. Tämä olisi kuitenkin erillisen kirjoituksen aihe.

        Vaalirahoja ei takaisin palauteta eikä vastikkeita taannehtivasti alenneta. Turha toive.


    • sopii hyvin

      Tuomittujen kokkarien porukkaan!

    • Rahhoo sossuille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      125
      2965
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1295
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe