Ampumisen seuraus - käsiaseet kieltoon

Käsiaseet kielletään Suomessa ensimmäisenä Euroopan maana koko maassa mukaan lukien urheiluun ja metsästykseen tarkoitetut aseet ??

KANSA VAATII KÄSIASEKIELTOA SUOMEEN !!
27139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

HYVINKÄÄLLÄ AMMUTTIIN KI-VÄÄ-RIL-LÄ, EI MILLÄÄN KÄSIASEELLA!!I

Äänestä

  • KIELTOON KAIKKI kirjoitti:

    Kivääri kuuluu pitkiin käsiaseisiin.

    LUE TÄÄLTÄ MITEN ASIAT ON
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Käsiase

    mikään ase vaan pahempaa jälkeä saa aikaan kiviä heittelemällä.

    Äänestä

  • Ei sillä ole mitään merkitystä. Politiikka ei ole logiikkaa vaan ylimääräisten irtopisteiden metsästystä. Jos rattijuoppo ajaa kolmen promillen kännissä kahtasataa, on poliittinen ratkaisu laskea promillerajoja ja nopeusrajoituksia. Silloin näyttää että asialle on jotain tehty. Yksi ryssii ja muut laitetaan kärsimään on fasismin ihan perusoppeja!

    Äänestä


Niin pitäisikin kieltää. Vähän turhan usein sattuu näitä satunnaisiin henkilöihin kohdistuneita surmia laillisilla aseilla. Rikollisjengit sentään ampuvat yleensä toisiaan niillä laittomilla pysyyillä, mutta myös jokainen luvallinen ase kotona on liikaa.

Äänestä

  • Liikenteessä kuolee kirjoitti:

    ja vammautuu viikossa enemmän kuin aseilla vuodessa. http://www.stat.fi/til/ton/2011/10/ton_2011_10_2011-11-24_tie_001_fi.html
    Olisiko autot kiellettävä?

    Samallahan autoilunkin sitten tosiaan voisi kieltää. Jos metsästäminen estetään, hirvikanta muodostuu sellaiseksi ettei teille autolla ole mitään asiaa.

    Äänestä

  • Sinusta siis aseita saa olla vain rikollisilla?
    Räiskintäpelien kieltäminen olisi varmaan tehokkaampi keino, koska useimmat näistä ampujista matkivat pelejä joita ovat paukuttaneet 15 tuntia päivässä.
    Osa on muuten vain nyrjähtäneitä ja suunnitelleet tekoa kauan ja heidät olisi kyettävä poimimaan hoitoon.

    Kyllä nuo nyrjähtäneet aina konstin keksivät, kuten Myyrmannin pommittaja.

    Ennen maaseudulla oli joka talossa useita aseita, eikä tuollaisia joukkomurhia tehty koskaan.

    Äänestä

  • knkjkmbb kirjoitti:

    Samallahan autoilunkin sitten tosiaan voisi kieltää. Jos metsästäminen estetään, hirvikanta muodostuu sellaiseksi ettei teille autolla ole mitään asiaa.

    Onhan keihäs keksitty, tappaa varmasti eikä jää eläimet haavakoiksi, niinkuin nykyisillä leluaseilla käy aivan liian usein.
    Ja keihäällä et voi tappaa ihmisiä piilotellen jossain suojassa, joten olisi helpompi ottaa tuollaiset hyökkääjät kiinni.

    Äänestä

Tiedotuksen mukaan normaali suomalainen 18-vuotias mies, jolla ei rikostaustaa.

Entä l-ä-ä-k-e-t-a-u-s-t-a ? Selittäisi paljon enemmän.
Pandemrix-lääkityillä kemiallinen hyvinvointi sai aikaan raivokohtauksia. USA:ssa koulusurmat on liitetty mielialalääkkeisiin. Entä nyt? Salaisuutta voi meilläkin jo raottaa. Perinteisen alkoholin tai huumeiden sijaan lääkkeet sumentavat yhä useamman pään.

Äänestä

"KANSA VAATII KÄSIASEKIELTOA SUOMEEN !!"

Ei vaadi.

Äänestä

kiellot ei vaikuta enää,on myöhäistä rykiä,kaikkea saa mistä vaan. joka haluaa tussarin,niitä tästä maailmasta saa ilman lupaa enemmän kuin luvilla...se on nääs sitä kuuluisaa bisnestä.

Äänestä
  • Tuo on muuten totta. Minulla on kymmenkunta asetta ja joskus olen halunnut ostaa jotain mielenkiintoista, mutta se on tyssännyt jo kauan lupaehtoihin.
    Nimismies keksi aikoinaan, että Valmetin Petraa vastaava Colt AR15 puoliautomaattikivääri on sotilasase ja siihen olisi muka pitänyt hakea lääninhallituksen poikkeuslupa.
    Samaan aikaan maassa tosin oli sata samaa kivääriä normaalilla metsästyskiväärin luvalla.

    Parin vuoden päästä minulle kaupattiin halvemmalla saman aseen sarjatuliversiota kranaatinheittimellä varustettuna, mikä siis on täysiverinen sotilasase.
    Sen siis olisin saanut tuosta vain.
    Missä mahtaa sekin ase nyt olla, kun en sitten ostanut sitä? Varmaan jollakin, jolla ei ole minkäänlaisia lupia mihinkään aseeseen?
    En tosin ole varma, oliko koko asetta olemassa, koska en nähnyt sitä ja myyjä ei ollut tuttuni.

    Äänestä

jos Sinä vaadit ei se tarkoita että kansa vaatii. Skitsofrenia on vakava sairaus ja nyt huomataan tulokset kun on säästetty 5 vuotta mielenterveyshoidosta Kokoomuksen politiikalla.

Äänestä

Laittakaa nyt edes näitä viestejäeduskuntaan. Ei se mitään auta että täällä huutelee lakimuutoksia.. oikeus, ja sisäministerille kovaa tekstiä s-postiin..
niin että postit tukossa, ja panderollien kanssa arkadian rappusille.
PERRKELEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Suomalainen kulttuuri muutettava sosiaalisemmaksi. Onneksi on nämä ulkomailta tulleet jotka tuovat sosiaalisuutta, vaikkakin suomalaiset saattavat harata vastaan rasismeineen.

Toivo on keskustelussa ja rakentavassa yhdessäolossa ! Juopottelu kuriin keskellä yötä, se on oire siitä, ettei osata oikeita keinoja sosiaalisuudelle.

Endorfiinia aivoon niin pahat olot poistuu. Jos painaa niin varautukaa ajoissa ja lähtekää lenkille ja sosiaaliseen illnaviettoon, ei juopotteluun joka on yksinäistä.

Äänestä

Jousi-, talja ja ilma-aseet kiellettävä. Ei niilläkään mitään tarpeellista käyttöä ole ja ihmisiä tapetaan.

Äänestä

Niin tuolla oli ammuttu ihmisiä ilmeisesti hirvikiväärillä oli ammuttu ihmisiä, pienoiskivääri vain varmuudeksi mukana.

Ainakin näin päättelin uutisista.

Äänestä

Ei me tarvita aseita, joilla yltää yli metrin päähän. Tietysti näidenkään poistaminen ei poistaisi ongelmaa täysin, mutta puolustautuminen olisi helpompaa, kun hyökkääjä ei voisi piilotella puskissa.

Äänestä

Kielletään kaikki! Kielletään eläminen, se on hengenvaarallista!

Äänestä

Näin erikoisen unen, en tiennyt mitään tuosta tapahtumasta, mutta johonkin tarkkuus 12,7mm kivääriin latasin pitkiä paukkuja unessa, sitten en muista mitä unessa seuraavaksi tapahtui..

Äänestä

... joo lipasta täytin tuollaisessa unessa, hassua että sitten jotain vastaavaa tapahtuu, aamu-uutisista tosiaan näin mitä oli tapahtunut unen aikana jossain.

12,7mm kaliiberi high-power sniper-kivääriin johonkin.

Äänestä

Vieraantuminen luonnosta on tuossa taustalla. Poikahan oli viettänyt paljon aikaa tietokonepelejä pelaten. Ihmistä ei saa liiaksi juurruttaa tietokoneen ääreen. Se ei ole luonnonmukaista.

Äänestä

Tätähän se on ollut, jo koko tämä uusi vuosituhat. Ihmiskunta on menossa kohti tuhoaan.

Äänestä

MIKÄ On KÄSIASE? MITÄ OIKEIN VAADIT?

Äänestä

Jokainen, jolla on aivot, tajuaa, ettei asekiellot auta yhtään mitään. Kyllä hengen toiselta saa muillakin vehkeilla, valitettavasti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


KIELTOON KAIKKI kirjoitti:

Käsiaseet kielletään Suomessa ensimmäisenä Euroopan maana koko maassa mukaan lukien urheiluun ja metsästykseen tarkoitetut aseet ??

KANSA VAATII KÄSIASEKIELTOA SUOMEEN !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu