nyt päivi räsänen suu kiinni!!!

kouvolalainen

helppo tulla neuvomaan aseluvista ja baarien sulkemisajoista taas julkisuuten kun jotain tapahtuu. Sanon suoraan et turpa kiinni ja heti. En kestä tätä jälkiviisastelua.

Mikään näistä kristillisten ehdotuksista ei estä tappoja. Aina voit ajaa vaikka autolla toisen päälle jos niin huvittaa, mitenhän auton ajo kielletään Suomessa?...

Tää on niin tyhmää mitä sosiaaliministerit ja Räsäset kuitenkin koko ensi viikon ehdottelee. Urpoja koko sakki. Otan osaa uhrien suruun. RIP

15

687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kristillinen

      Haista sinä jätkä pitkä, lemuava lehmän p...ska.

    • itsekin metsästäjä

      Oikeassahan aloittaja on. Taas aletaan jeesustelu aseluvista, mutta ei puututa faktaan että aina vain kasvavat mielenterveysongelmat on syynä näihin ammuskeluihin. Hullu saa aina aseensa, oli luvallinen tai luvaton.

      • 10+19

        Asia ei ole näin. Kyllä ampumiset tässä maassa vähenesivät, jos aselakia tiukennettaisiin. Mistä tämäkin 18-vuotias olisi kiväärit ja ammukset hommanut, jos ei isän asekaapista?


    • 6+6

      Puukoilla tapetaan suomessa enemmän kuin aseilla, pitäiskö leipäveitsen ostajalle tehdä psykoanalyysi ja puukot luvanvaraisiksi?

      • ei ois hiltunen kerenny puukolla tappaa kahta ja muutamaa vielä haavoittaa saattaa poliisi kuoleman rajoille. Kyllä se on pyssy kun tappaa.


    • jsakjhkajhka

      Mitä helkkaria nuoret tekee Hyvinkää keskustan yössä kello kahden aikaa aamulla. Lehdessäkin haastateltiin jotain 16-vuotiasta joka oli ollut kavereidensa kanssa. Missä vanhemmat ovat? Nukkmasako? Alle kaksikymppisten pitäisi ainakin pysyä kotona. Ravintolat ja keskustan yöelämä ovat vain täysi-ikäisille. Onko ihme jos jotain saatuu jos lähtee hillumaan yöhön.

    • eye withness

      kas kun ei sheriffi oo poistanut tätä keskustelun aloitusta.

    • Olis-kirveellä-töitä

      Laita sille Räsäselle henkilöhtaista S-postia. ei se lue kumminkaan näitä suomi24 palstoja. Ja sano suoraan mitä mieltä olet ase ym. laista.
      ei ole laitonta lähettää ministereille ja kansanedustajille s-postia, kunhan et uhkaa tappaa sitä. ,.. muuten sana on vapaa.

    • Vouhotusta

      Aseet oli pöllitty. Aseenkantolupien kiristäminen ei vähenny, vaikka miten kiristetään lupia. Kiristykset olivat nyt turhia, joten luparajoitukset tulee poistaa.

    • Olut-on

      Ampuja oli viettänyt aikaa bubissa. Eli viinalla oli osuutta asiaan - taas kerran.

    • Kieltolaki

      Alkoholi pitäisi kieltää.

    • Aseen omistaja laitettava myös linnaan, koska säilyttää aseita holtittomasti.

    • tuleva ministeri

      minä voisin vielä kysyä että kuinkahan monta itsemurhaa aiheuttanut tämä tiettyjen uskontokuntien sisäpiirin insesti jutut?

      Samalla voisi kieltää myös äidiksi/isäksi tulemisen kun perhesurmiakin ollut viime vuosina.

      Millähän tämä "viisaiden" porukkaa saa estettyä itsetuhoisten nokkakolarit rekkoja päin?

      Nämä on sellaisia asioita joihin ei voi vaikuttaa kuin mielenterveysongelmiin puuttumalla ja auttamalla sitä kautta. Millään keinolla IKINÄ ei pystytä estämään kuolemia rajoittamalla jotakin matearilistista juttua. Aina keinot keksitään jos halutaan tehdä pahaa itselle tai muille. Miten nämä Räsäset ym. ovatkin päässeet elämässään noin pitkälle kun nyt ministereina ajatellaan ihan aivottomasti???

    • KTS (Ei kirj.)

      Suomessa on ampuma-aseita siviileillä pilvin pimein.
      Edellä ovat vain USA, Jemen ja Afganistan.

      Kelpaa siinä tuppukylien peräkammaripoikien räiskiä kuin isukin kivääri panoksineen roikkuu suurin piirtein tuvan naulassa ...

    • Aseveli...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      63
      2902
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      128
      2582
    3. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      4
      2297
    4. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      11
      1794
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      17
      1614
    6. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      363
      1510
    7. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      60
      1449
    8. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      71
      1174
    9. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      22
      1161
    10. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      86
      1144
    Aihe