nyt päivi räsänen suu kiinni!!!

kouvolalainen

helppo tulla neuvomaan aseluvista ja baarien sulkemisajoista taas julkisuuten kun jotain tapahtuu. Sanon suoraan et turpa kiinni ja heti. En kestä tätä jälkiviisastelua.

Mikään näistä kristillisten ehdotuksista ei estä tappoja. Aina voit ajaa vaikka autolla toisen päälle jos niin huvittaa, mitenhän auton ajo kielletään Suomessa?...

Tää on niin tyhmää mitä sosiaaliministerit ja Räsäset kuitenkin koko ensi viikon ehdottelee. Urpoja koko sakki. Otan osaa uhrien suruun. RIP

15

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kristillinen

      Haista sinä jätkä pitkä, lemuava lehmän p...ska.

    • itsekin metsästäjä

      Oikeassahan aloittaja on. Taas aletaan jeesustelu aseluvista, mutta ei puututa faktaan että aina vain kasvavat mielenterveysongelmat on syynä näihin ammuskeluihin. Hullu saa aina aseensa, oli luvallinen tai luvaton.

      • 10+19

        Asia ei ole näin. Kyllä ampumiset tässä maassa vähenesivät, jos aselakia tiukennettaisiin. Mistä tämäkin 18-vuotias olisi kiväärit ja ammukset hommanut, jos ei isän asekaapista?


    • 6+6

      Puukoilla tapetaan suomessa enemmän kuin aseilla, pitäiskö leipäveitsen ostajalle tehdä psykoanalyysi ja puukot luvanvaraisiksi?

      • ei ois hiltunen kerenny puukolla tappaa kahta ja muutamaa vielä haavoittaa saattaa poliisi kuoleman rajoille. Kyllä se on pyssy kun tappaa.


    • jsakjhkajhka

      Mitä helkkaria nuoret tekee Hyvinkää keskustan yössä kello kahden aikaa aamulla. Lehdessäkin haastateltiin jotain 16-vuotiasta joka oli ollut kavereidensa kanssa. Missä vanhemmat ovat? Nukkmasako? Alle kaksikymppisten pitäisi ainakin pysyä kotona. Ravintolat ja keskustan yöelämä ovat vain täysi-ikäisille. Onko ihme jos jotain saatuu jos lähtee hillumaan yöhön.

    • eye withness

      kas kun ei sheriffi oo poistanut tätä keskustelun aloitusta.

    • Olis-kirveellä-töitä

      Laita sille Räsäselle henkilöhtaista S-postia. ei se lue kumminkaan näitä suomi24 palstoja. Ja sano suoraan mitä mieltä olet ase ym. laista.
      ei ole laitonta lähettää ministereille ja kansanedustajille s-postia, kunhan et uhkaa tappaa sitä. ,.. muuten sana on vapaa.

    • Vouhotusta

      Aseet oli pöllitty. Aseenkantolupien kiristäminen ei vähenny, vaikka miten kiristetään lupia. Kiristykset olivat nyt turhia, joten luparajoitukset tulee poistaa.

    • Olut-on

      Ampuja oli viettänyt aikaa bubissa. Eli viinalla oli osuutta asiaan - taas kerran.

    • Kieltolaki

      Alkoholi pitäisi kieltää.

    • Aseen omistaja laitettava myös linnaan, koska säilyttää aseita holtittomasti.

    • tuleva ministeri

      minä voisin vielä kysyä että kuinkahan monta itsemurhaa aiheuttanut tämä tiettyjen uskontokuntien sisäpiirin insesti jutut?

      Samalla voisi kieltää myös äidiksi/isäksi tulemisen kun perhesurmiakin ollut viime vuosina.

      Millähän tämä "viisaiden" porukkaa saa estettyä itsetuhoisten nokkakolarit rekkoja päin?

      Nämä on sellaisia asioita joihin ei voi vaikuttaa kuin mielenterveysongelmiin puuttumalla ja auttamalla sitä kautta. Millään keinolla IKINÄ ei pystytä estämään kuolemia rajoittamalla jotakin matearilistista juttua. Aina keinot keksitään jos halutaan tehdä pahaa itselle tai muille. Miten nämä Räsäset ym. ovatkin päässeet elämässään noin pitkälle kun nyt ministereina ajatellaan ihan aivottomasti???

    • KTS (Ei kirj.)

      Suomessa on ampuma-aseita siviileillä pilvin pimein.
      Edellä ovat vain USA, Jemen ja Afganistan.

      Kelpaa siinä tuppukylien peräkammaripoikien räiskiä kuin isukin kivääri panoksineen roikkuu suurin piirtein tuvan naulassa ...

    • Aseveli...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe