Kävin tänään hautajaisissa jonka muistotilaisuus oli seurakuntakeskuksessa . Samaan aikaan oli monitoimitalolla urhrilu messut . Miten on mahdollista että messu järjestäjät olivat vallanneet seurakuntakeskuksen parkkipaikat niin että hautajais väki joutui parkkeeraamaan autonsa minne sattui matkojen päähän kun parkkipaikat olivat täynnä . Eikö omaiset jotka varaavat tilat hautajaisille ole varanneet myös silloin parkkipaikan saattoväelle . Kyllä ulkopaikkakuntalaisetkin vieraat ihmettelivät miten moinen on mahdollista . Seurakunnan pitää hoitaa asia ja informoida asiasta monitoimitalon järjestäjille että seurakuntakeskuksen parkkipaikka pitää perjantaisin ja lauantaisin jättää hautajais vieraiden käyttöön.
Kenen moka ?
Jotain käytöstapoja
3366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tehän olitte Mäntsälässä, älä ihmettele mitään!
Kannattaisikohan antaa palautetta sinne seurakunnan suuntaan, jos vaikka eivät satu lukemaan tätä palstaa.
Vaikea on kyllä estää sitä pysäköintiä siinä seurakuntakeskuksen paikoilla (vaikkei niitä monta paikkaa olekaan). Useimmitenhan hautajaisväki jättää autot kirkon/hautausmaan parkkipaikoille, siunaus kun tapahtuu kirkossa. Siitä kun on lyhyt matka kävellä seurakuntakeskukseen. "Huonojalkaisille" tietysti täytyisi olla lähempänä paikkoja tarjolla.
Urheilumessuille menijöissä tuskin on huonojalkaisia, joten he voivat jättää autonsa kauemmaksi, jos monitoimitalon paikoille ei enää mahdu. Ehkä olisi hyvä seurakunnan laittaa joku merkki alueelle, että paikat ovat seurakunnan tilaisuuksia varten. Monet ovat nykyään vaan niin omaan napaansa tuijottavia, ettei tuollainen tule mieleen oma-aloitteisesti, ellei se lue jossain.