Mitä kaikkea heidän mielessään liikkuu?
Pelko leimautumisesta hamaa omaan kuolemaan asti.
Syyllisyydentuntoa siitä, että jotakin on mennyt kasvatuksen, ja perheyhteisön keskessä pieleen.
Suuri häpeä siitä, että heidätkin on leimattu.
Loputon ajatusten virta siitä, olisiko jotakin pitäny tehdä toisin.
Ympärillä olevien ihmisten halveksunta, ja ulosjääminen siitä kaikesta mitä ennen tapahtumia ollut.
Pettymys omaan elämää kohtaan, voimattomuus jo tapahtuneiden asioiden vuoksi, ja loputon jossittelu siitä, jos jotain olisi voinut tehdä toisin, niin olisiko tätä tapahtunut.
Kumpa he saisivat voimaa elää ja jatkaa omaa elämäänsä omalla tavallaan. Aikaahan se vie, mutta jos jonakin päivänä saisivat sen turvatun olotilan, ettei syy ollut heidän. Jaksamista tekijän omaisille toivon sydämeni pohjasta.
Miltä tuntuu surmaluotien ampujan
13
141
Vastaukset
Toisaalta tulee mieleen, että jos jokin asia tekijän lapsuudessa on saanut hänet toimimaan valitsemallaan tavalla, niin kenenkäs syy se on?
- ?
Ja jos aseet olivat isän kaapista, pystyykö hän käsittelemään syyllisyyden, miksi tulikaan harrastettua aseita, ammuntaa ja metsästystä? Ei ainakaan syrjäytyneiden aikuisten kotoa löydy useita laillisia aseita kaappeineen.
- haloo????
Kuka on väittänyt ampujan olevan syrjäytynyt, tai muuten epäsosiaalinen? haloo??
- !
haloo???? kirjoitti:
Kuka on väittänyt ampujan olevan syrjäytynyt, tai muuten epäsosiaalinen? haloo??
Eli mikä väitös?
Eihän tuossa kirjoittaja väitäkään ampujan olevan syrjäytynyt.
Ymmärsin tekstin, että jos esim ampujan vanhemmat mukaan lukien ampuja olisi syrjäytynyt, ei niillä olisi aseita ja asekaappeja.
Elikkä ampuja vanhempineen on hyvin toimeen tulevasta luokasta. Eivät elä sosiaalitukien varassa.
- Sieltähän ne aseet
sitten olivatkin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012052715628246_uu.shtml - linkittäjä.
Loukkaantunut poliisi.....
http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/53723-kivointa-oli-poliisiauton-takakontissa- kysyjä.
Oliko tuo tarpeen ?
- kysyjä.
kysyjä. kirjoitti:
Oliko tuo tarpeen ?
en tiedä. Oliko?
Toivottavasti poistavat viestisi linkkeineen, sillä tuskinpa uhri enenpää julkisuutta kaipaa. Paranis vaan saamistaan vammoista suht entiselleen.
- Kansa pitää tietää.
kerbiili62 kirjoitti:
Toivottavasti poistavat viestisi linkkeineen, sillä tuskinpa uhri enenpää julkisuutta kaipaa. Paranis vaan saamistaan vammoista suht entiselleen.
Yleisen edun nimissä on syytä linkkien olla.
Onhan muistakin uhreista ja ampujasta julkaistu kuvat ja nimet.
Esimerkiksi Hyvinkää ja Maailman menoa palstalla. Sekä Iltalehdessä. - janiinedelleen.
Kansa pitää tietää. kirjoitti:
Yleisen edun nimissä on syytä linkkien olla.
Onhan muistakin uhreista ja ampujasta julkaistu kuvat ja nimet.
Esimerkiksi Hyvinkää ja Maailman menoa palstalla. Sekä Iltalehdessä.Niin ja murha.infossa ja joka paikassa.
Kansan on helpompi surra kun on konreettiset kohteet.
- ehdottaja.
ampuja on pahoitellut tekoaan, joten asiankäsittely voitanee lopettaa.
- the end
olet oikeassa. kyllä se anteeksianto viime kädessä on se mikä ihmisten pitäisi muistaa ja oppia antamaan anteeksi.
me suomalaiset olemme liiankin itsekeskeisiä. siis ymmärtäkäämme ampujaa. näkeehän sen eeron olemuksesta, että keskeneräinen koltiainen, ei ole löytänyt paikkaansa pikku kaupungin kadulla, ei kotona, ei missään. kaikki on hakusessa. ampuminenkin oli vain tuollainen kokeiluluonteinen päähänpisto, että olisiko hänestä ampujaksi.
toivotaan että pojan itsetunto koheni hieman.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2075160Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy464830Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2022759Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171352358- 651992
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1121861- 671804
- 2081694
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1731302Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.2541021