AUTTAKAAA!!!!!!?

-.- pläää...:DD

huoh-.- mulla on hoitohevosia jotka elää mun sedän tallilla ja on yhtä suurta perhettä. aloin ratsastaan yhellä niistä (suokki) ja eka se vähä pysähteli pellolla mut ei iha ryöstäny ja sit meni toosi hyvin.....putosin ja ratsatin vähä vähemmän ja talvella en ollenkaa....sit koitin keväällä ja päästiin aidatulle laitumelle nii se rupes hyppeleen pystyyn ja tanssiin balettii!!! mun oli pakko nousta selästä ja taluttaa se tallille. mut just ja just sain sen sinne vietyy-.- se on ennenki muillaki ratsastajilla vissii ryästäny, mut johtu kai siitä et ei oo ollu olympia kuolaimia ja ne vaikuttaa toosi hyvi:)) niiin miten saisin sen meneen rauhas ja ton "eroahdistuksen" loppuun....ooon sit vasta 13 v ja se hepo 12 v

2

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heppahaalija

      Jos se kerran oli suokki, niin suokit vaan tekevät mitä lystää.. ;D
      Hanki vaikka ylläpitoon joku lv-ruuna, ne jaksavat ihmistä jotenkin paremmin kuin junttisuokit.
      Itsellä on omia ja siksi tiiän kertoa.
      Joskus säännöllinen ratsastelu aidatulla kentällä, ei laitumella, auttaa yhteisymmärryksen kehittymiseen, mutta se ei tapahdu hetkessä.
      Eli ensin pari kertaa viikko alle tunti kerralla, sit kolme kertaa ja jos sit menee hyvin eikä heppuli osoita tympiintymisen merkkejä voisi olla yksi tai kaksi vapaapäivää viikossa, tai pitempi kertajutska kolmasti viikossa.
      Muista myös että jos saat hevosen nauttimaan 'töistä', niin et voi lopettaa kuin samoin tavoin harventaen, että luisuminen entiseen tylsyyteen tapahtuu kivuttomimmin.

    • suokit on parhaita ja monikäyttöisiä, lämppärit kuumenee helposti. mutta kokeile olla itse rauhassa ja kävele senkaa vaan rapsuttele ja puhu sille kokoajan rauhassa. :) jos ei liiku niin seiso sen kans niin kauan kun se seisoo.. hevonen luovuttaa jossain vaiheessa ja lähtee käveleen. et reagoi mitenkään siihen kun se seisoo.. :) sit ku liikkuu ite ni kehu!!! sit jos taas pysähtyy kokeile pyytää ystävällisesti eteen. jos menee kehu hyvin ja pidä löysää ohjaa mutta tuntuma kumminkin. istu syvällä satulassa rentona. oletko juoksuttanut ennen ratsastusta? saattais auttaa.. kokeile ettet käytä pohkeita vaan äääniapuja. itse harrastan suokilla lännen ratsastusta tekee kaiken kun sanooo vaan ääneen :) sano jos tepsi mut jos jännität älä mene selkään. taluta vaikka pellolla sitä kunnes molemmat rauhottuu :) sit menet selkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2661
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1462
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      941
    Aihe