Ydinvoiman hyväksyttävyyden perusteet

Ydinvoiman hyvksyttävyydeni edellytyksiä kaavailtiin jo vuonna 1958:

"Atomienergian käytön mielenterveyskysymyksiä käsittelevä tutkimusryhmä suositti puolestaan WHO:lle 1958 antamassaan raportissa, että tyydyttävin ratkaisu atomienergian rauhanomaiseen käyttöön tulevaisuudessa olisi sellaisen uuden sukupolven syntyminen, joka olisi oppinut tyytymään tietämättömyyteen ja epävarmuuteen."
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2003:161E:0127:0128:FI:PDF

Ydinvoiman hyväksyttävyyden edellytykseksi siis katsottiin katsottiin jo tuolloin, että syntyy sukupolvi, joka tyytyy tietämättömyyteen ja epävarmuuteen. M.O.T. Suomi24.fi - ydinvoimapalstalla.

3

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vesa Kaitera

      Vastaaja kirjoitti :"Ydinvoiman hyväksyttävyyden edellytykseksi siis katsottiin katsottiin jo tuolloin, että syntyy sukupolvi, joka tyytyy tietämättömyyteen ja epävarmuuteen."


      Minusta epämielyttävä epävarmuus on kuitenkin suhteessa parempi asia kuin epämiellyttävä varmuus. Ensinmainitussa tapauksessa pahin mahdolinen skenaario ei suinkaan varmasti tai ei edes todennäköisesti toteudu, kun taas jälkimmäisessä huono tulos on predestinoitu.

      Jos Suomesa luovuttaisiin ydinvoimasta, niin suurin hyötyjä olisi kivhiili, turve ja maakaasu sekä puun poltto lisääntyisivät myös. Nämä yhdessä aiheuttaisivat paljon suuremman terveysriskin kuin ydinvoiman käytön jatkaminen puhumattakaan kasvisuoneilmiön kiihtymisestä, joka muiden haittojen lisäksi nostaisi merien pintaa. Siinä menisivät ajan mittaan monet miljoonakaupungit ja myös kaikkien viiden pohjoismaan pääkaupungit, ne kun ovat kaikki merenrantakaupunkeja.

      Mitä tulee tietämättömyyteen, niin kaikissa tutkimuksissa, joissa on selvitelty ydinvoiman kannattajien ja vastustajien tietoja ydinvoimasta, ydinvoiman kannattajilla on ollut paremmat tiedot tästä asiasta kuin vastustajilla. Osaltaan tuo tulos lienee johtunut siitä, että ydinvoiman kannattajat ovat aidosti kiinostuneempia ydinvoima-alasta kuin vastustajat, joiden mielestä ydinvoima on lähinnä Paholaisesta. Tälläkin saitilla esitetyt useat maailmanlopun ennustukset mm. Fukushimasta johtuvaksi uumoillut eivät oikein vahvista kuvaa ydinvoiman vastustajien asiantutemuksesta ja viileästä faktoihin pohjaavasta analyysistä.

    • Suositus todistaa oikeaksi sen, mitä olen usein sanonut:

      kaikkinainen salailu, peittely, ja vähättely on ydinvoiman olemassaolon edellytys.

      Vielä ei olla tilanteessa, jossa kokonainen sukupolvi tyytyy tietämättömyyteen ja epävarmuuteen ydinvoimaan liittyvissä asioissa. Sellaisia asioita, kuin Tshernobyl ja Fukushima, ei voida kokonaisuudessaan salata, mutta kaikilla salauksilla, peittelyillä, ja vähättelyillä on taipumus tulla julki, aikanaan.

      • Amazing

        Sun täytyi mennä 54 vuoden päähän, jotta löysit sopivaa tekstiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      46
      4111
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      282
      4044
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      137
      3545
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      91
      3504
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      28
      2390
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      36
      1855
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      64
      1751
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1650
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      33
      1588
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      99
      1573
    Aihe