Ydinvoiman hyvksyttävyydeni edellytyksiä kaavailtiin jo vuonna 1958:
"Atomienergian käytön mielenterveyskysymyksiä käsittelevä tutkimusryhmä suositti puolestaan WHO:lle 1958 antamassaan raportissa, että tyydyttävin ratkaisu atomienergian rauhanomaiseen käyttöön tulevaisuudessa olisi sellaisen uuden sukupolven syntyminen, joka olisi oppinut tyytymään tietämättömyyteen ja epävarmuuteen."
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2003:161E:0127:0128:FI:PDF
Ydinvoiman hyväksyttävyyden edellytykseksi siis katsottiin katsottiin jo tuolloin, että syntyy sukupolvi, joka tyytyy tietämättömyyteen ja epävarmuuteen. M.O.T. Suomi24.fi - ydinvoimapalstalla.
Ydinvoiman hyväksyttävyyden perusteet
3
134
Vastaukset
- Vesa Kaitera
Vastaaja kirjoitti :"Ydinvoiman hyväksyttävyyden edellytykseksi siis katsottiin katsottiin jo tuolloin, että syntyy sukupolvi, joka tyytyy tietämättömyyteen ja epävarmuuteen."
Minusta epämielyttävä epävarmuus on kuitenkin suhteessa parempi asia kuin epämiellyttävä varmuus. Ensinmainitussa tapauksessa pahin mahdolinen skenaario ei suinkaan varmasti tai ei edes todennäköisesti toteudu, kun taas jälkimmäisessä huono tulos on predestinoitu.
Jos Suomesa luovuttaisiin ydinvoimasta, niin suurin hyötyjä olisi kivhiili, turve ja maakaasu sekä puun poltto lisääntyisivät myös. Nämä yhdessä aiheuttaisivat paljon suuremman terveysriskin kuin ydinvoiman käytön jatkaminen puhumattakaan kasvisuoneilmiön kiihtymisestä, joka muiden haittojen lisäksi nostaisi merien pintaa. Siinä menisivät ajan mittaan monet miljoonakaupungit ja myös kaikkien viiden pohjoismaan pääkaupungit, ne kun ovat kaikki merenrantakaupunkeja.
Mitä tulee tietämättömyyteen, niin kaikissa tutkimuksissa, joissa on selvitelty ydinvoiman kannattajien ja vastustajien tietoja ydinvoimasta, ydinvoiman kannattajilla on ollut paremmat tiedot tästä asiasta kuin vastustajilla. Osaltaan tuo tulos lienee johtunut siitä, että ydinvoiman kannattajat ovat aidosti kiinostuneempia ydinvoima-alasta kuin vastustajat, joiden mielestä ydinvoima on lähinnä Paholaisesta. Tälläkin saitilla esitetyt useat maailmanlopun ennustukset mm. Fukushimasta johtuvaksi uumoillut eivät oikein vahvista kuvaa ydinvoiman vastustajien asiantutemuksesta ja viileästä faktoihin pohjaavasta analyysistä. Suositus todistaa oikeaksi sen, mitä olen usein sanonut:
kaikkinainen salailu, peittely, ja vähättely on ydinvoiman olemassaolon edellytys.
Vielä ei olla tilanteessa, jossa kokonainen sukupolvi tyytyy tietämättömyyteen ja epävarmuuteen ydinvoimaan liittyvissä asioissa. Sellaisia asioita, kuin Tshernobyl ja Fukushima, ei voida kokonaisuudessaan salata, mutta kaikilla salauksilla, peittelyillä, ja vähättelyillä on taipumus tulla julki, aikanaan.- Amazing
Sun täytyi mennä 54 vuoden päähän, jotta löysit sopivaa tekstiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1256227Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635151SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724290SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133632Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213200SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352509Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT902258Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252