Soini: "Tulen takaisin Coltit vyöllä!"

pSS asehullut

10

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Prolife

      Vyöllä roikkuvat Coltit ovat vain ja ainoastaan ihmisen tappamista tai haavoittamista varten.

      Kuinka tämä kiihkoileva "elämän puolustaja" voi tuollaista puhua? Muuten ei sallisi aborttia edes raiskatulle tai raskauden takia hengenvaarassa olevalle äidille missään tilanteessa.

    • Kahjoston klovnishow

      Valtakunnanjohtaja Pekka Siitoin:

      "Magnumit on aina täällä valmiina. Meikäläiselle ei tulla koskaan vierasrotuiset kierolemaan. Arjalaisia en ammu. Mutta jos tulee joku muu."

      Valtakunnankansleri Timo Soini:

      "Minä palaan kaupunkiin tammikuun puolivälissä – Coltit vyöllä"

    • kenttä raportoi
      • Kiven alle

        Vaikka äärioikeiston propaganda ei suoraan rikkoisi lakia, he kuitenkin vetäytyvät täysin vastuusta (tai sitten mielessään hyväksyvät teot), kun he toimivat väkivallan tekijöiden innoittajina. Kovuus ja eri mieltä olevien hallitseminen ääritilanteessa väkivallan keinoin kuuluvat äärioikeiston jäsentenväliseen keskusteluun olennaisena osana. Suurimmalle osallehan tämä tietysti jää fantasian tasolle, mutta valitettavasti osa ryhtyy toteuttamaan teesejä käytännössä. Tätä ei voida hyväksyä "tilastotappiona" niin kuin yllyttäjät näyttävät tekevän.


      • Hysteria ja hulluus
        Kiven alle kirjoitti:

        Vaikka äärioikeiston propaganda ei suoraan rikkoisi lakia, he kuitenkin vetäytyvät täysin vastuusta (tai sitten mielessään hyväksyvät teot), kun he toimivat väkivallan tekijöiden innoittajina. Kovuus ja eri mieltä olevien hallitseminen ääritilanteessa väkivallan keinoin kuuluvat äärioikeiston jäsentenväliseen keskusteluun olennaisena osana. Suurimmalle osallehan tämä tietysti jää fantasian tasolle, mutta valitettavasti osa ryhtyy toteuttamaan teesejä käytännössä. Tätä ei voida hyväksyä "tilastotappiona" niin kuin yllyttäjät näyttävät tekevän.

        Äärioikeisto toimii koko ajan laillisuuden rajalla mutta ei yleensä mene sen yli räikeästi, ja mitenpä poliisi jaksaisikaan seurata kaikkea mitä nettiin suolletaan lukemattomissa blogeissa ja foorumeilla. Lisäksi poliisiin on pesiytynyt äärioikeistoa sympatisoivia henkilöitä, jotka ajattelevat, että antaa poikien päästää vähän hyöyryä ulos, ei se vahinkoa tee. Joka tapauksessa se vihan ilmapiiri, joka suomenkieliseen internetiin on monien vuosien "maahanmuuttokriittisen" spammikampanjan myötä saatu luotua, on niin vahva että tuntuu kuin osa kansasta olisi menettänyt järkensä. Niin kuin äärioikeiston kaappaamasta Muutos 2011 -puoluesta erotettu Juha Mäki-Ketelä on sanonut: "Vaikka aiheena olisi etelämantereen pingviinien sukupuolielämä, niin jo parin viestin jälkeen ketjussa joku ääliö meuhkaa, että muslimit / islam / somalit ovat vaaraksi pingviineille tai jotain muuta yhtä älykästä."


    • mutkat suoriksi?

      Persuilussa kaikki on niin helppoa ja yksinkertaista, esim; "Talvella naapurin isäntä putosi heikkoihin jäihin. Se on EU:n vika!"

    • Kysäriperse pSS?

      Onko Isä Timolla nykyjään edes vyötäröä? Eikös se ole aika noloa jopa persu-mittapuulla, jos pyssyvyö Coltteineen valahtaa nilkkoihin juuri kun pitäisi vetäistä? Ihmeellistä!

      • Waffen-819/920/2019

    • Lilli Kuhava

      Persujen aseet useimmiten toimintakunnottomia? Valahtavat alas, silloin kun pitäisi saada piippu ylös ja kuti napakymppiin?

      • Dorn Jönner

        Ei taida olla ruuti kuivaa edes Tepillä? Dorkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      81
      4620
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      63
      2062
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1125
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe