Suomalaisten asenteet kannabiksen käyttöä kohtaan ovat lieventyneet. Samanaikaisesti huumeet ovat tulleet suomalaisille yhä tutummiksi ja huumekokeilutkin yleistyneet. Muihin huumeisiin suhtaudutaan edelleen kielteisemmin, ilmenee Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen raportista.
Asenteiden lieventyminen näkyy kuitenkin myös siinä, että korvaushoito ja neulojen vaihtoa tarjoava terveysneuvonta saavat nykyisin jo kansalaisten selvän enemmistön kannatuksen, sanoo osastojohtaja Pekka Hakkarainen Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta.
THL:n raportin mukaan yli neljäkymmentä prosenttia 25–34-vuotiaista miehistä kertoi toissa vuonna kokeilleensa kannabista ainakin kerran elämässään. Koko väestöstä 17 prosenttia on kokeillut vähintään kerran jotain laitonta huumetta. Suurimmalla osalla kokeilut ovat jääneet kuitenkin yhteen tai muutamaan kertaan.
THL on selvittänyt suomalaisten huumeiden käyttöä säännöllisesti toistetuilla väestötutkimuksilla 1990-luvun alusta lähtien. 27.3.2012 Kaleva.fi
Niin selvää on että kannabis ei ole myrkkyä joka tuhoaa elimistöä pysyvästi kuten jäte-etanoli huume joka aiheuttaa myös psykoosia.
Suomalaiset suhtautuvat kannabikseen aiempaa
35
146
Vastaukset
- okkigaam
Koskaan en ole pössytellyt silti aloitan heti kun aine vapautuu. Olen 65w joten tiedän mitä tekisin. Särkyihin pyytäisin.
Parsilla kasvattaisin nytkin, ellen asuisi palvelutalossa jossa kyylätään... Tämä on sen verran hyvä paikka että pois en lähde helpolla.
Maagikko- hittejä bongista
Käy ihmeessä tanskassa tai tsekeissä "lomailemassa"niin saat käryttää ganjaa niinpaljon kun sielu sietää ja on halpaa!
- pallinaama finskit
Vanha sanonta pitänee paikkansa;Parasta suomessa LENTOKENTTÄ!
Uskon tämän. - adgadgadg
gadg
- ^^
Kannabis pahentaa skitsofreniaa. Muutenkin huumeiden käyttäminen on sairasta touhua.
- 25
Jeps joo ja mitenkäs se Hyvinkään persufanittaja hullu joka alkoi tappamaan muutaman oluen jälkeen?
Taitaa kuule olla niin että se alkoholi aiheuttaa psykoosia ja murhanhimoa. - ahddh
ahadh
- omat kamat
parveke tupakoinnin siesta nähdään tulevaisuudessa parveke ampumisia .
- kattokassinen kännis
Kuten hyvinkäällä?
- Hyötykäyttöön.
Suomalaiset suhtautuvat erittäin myönteisesti kannabisnarkkarien jauhamista turkiseläinten rehuksi.
- Järki käyttöön...
Onhan nuo asenteet muuttunu paljon parempaan suuntaan. Sinä aikana kun olen itse satunnaisesti käytellyt (22 vuotta) on ehdonalaiset ja ehdottomat tuomiot pikkujutuista muuttuneet sakoiksi. Jos nyt ei suoraan laillisteta niin käyttö ja omaan käyttöön kasvatus ainakin dekriminalisoitava.
Poliiseilla on paljon tärkeämpääkin tekemistä kuin juosta puutarhureiden perässä tai vahtia mitä siellä sätkässä palaa. Tuollaiset mukarikokset ei ole edes oikeita rikoksia joten ei niistä pidä rangaista. - joopajoo...
Järki käyttöön... kirjoitti:
Onhan nuo asenteet muuttunu paljon parempaan suuntaan. Sinä aikana kun olen itse satunnaisesti käytellyt (22 vuotta) on ehdonalaiset ja ehdottomat tuomiot pikkujutuista muuttuneet sakoiksi. Jos nyt ei suoraan laillisteta niin käyttö ja omaan käyttöön kasvatus ainakin dekriminalisoitava.
Poliiseilla on paljon tärkeämpääkin tekemistä kuin juosta puutarhureiden perässä tai vahtia mitä siellä sätkässä palaa. Tuollaiset mukarikokset ei ole edes oikeita rikoksia joten ei niistä pidä rangaista.Dekriminalisoidaan alasti hilluminen kadulla. Se on semmoinen mukarikos. Mitä siitä jos kaupassa käy munasillaan, ei siitä pidä rangaista. Poliiseilla on tärkeämpääkin tekemistä kuin jahdata nudisteja.
- etanoli on HUUMETTA
joopajoo... kirjoitti:
Dekriminalisoidaan alasti hilluminen kadulla. Se on semmoinen mukarikos. Mitä siitä jos kaupassa käy munasillaan, ei siitä pidä rangaista. Poliiseilla on tärkeämpääkin tekemistä kuin jahdata nudisteja.
Hyvinkään katto murhaaja oli ennen tekoa ollut juomassa baarissa JÄTE-ETANOLI HUUMETTA ja sitten alkoi tapahtumaan!
Hänet ja sinut voitaisiin jauhaa minkin ruuaksi ja kuvat siitä nettiin!! - Järki käyttöön...
joopajoo... kirjoitti:
Dekriminalisoidaan alasti hilluminen kadulla. Se on semmoinen mukarikos. Mitä siitä jos kaupassa käy munasillaan, ei siitä pidä rangaista. Poliiseilla on tärkeämpääkin tekemistä kuin jahdata nudisteja.
Eipä mua ihmisten alastomuus häiritse. Mietin vain missä ne pitää lompakkoa/rahojaan jos käyvät kaupassa alasti? Vielä jos suomen talvessa tarkenevat ilman vaatteita niin siitä vaan.
Eiköhän väkivalta, varkaus ja talousrikoksien tutkiminen ole tärkeämpää?
- pää sekaisin
voi vain kuvitella mitä nämä vapaan kasvatuksen saaneet narkarit tulevat maksamaan yhteiskunnalle vieroitus ynnä teho osasto hoitoineen .
- kuk kuu ketää kotona
uskovais poliisi siinä tunnelmoi.Miten muuten Saksassa jossa kannabis on sallittua niin sen käyttö on laskenut?
Juuri hihhulitaustaiset saarnaaja sekopäät aiheuttavat sen että nuorisoa kiinostaa entistä enemmän kannabis,tajuatko hölmö? - käen poikii
kuk kuu ketää kotona kirjoitti:
uskovais poliisi siinä tunnelmoi.Miten muuten Saksassa jossa kannabis on sallittua niin sen käyttö on laskenut?
Juuri hihhulitaustaiset saarnaaja sekopäät aiheuttavat sen että nuorisoa kiinostaa entistä enemmän kannabis,tajuatko hölmö?Hihhuli "valistajan" kanssa väittely on kuin pelaisi shakkia pulun kanssa. Se ei osaa sääntöjä, kaataa kaikki nappulat, paskoo laudalle ja väittää vielä voittaneensa.
Sitten vielä ihmetellään miksi nuorison kiinnostus huumeista on kasvanut samaan aikaan kun ns. huumevalistusta on kouluissa tehty. - psykoosipulu lurkki
käen poikii kirjoitti:
Hihhuli "valistajan" kanssa väittely on kuin pelaisi shakkia pulun kanssa. Se ei osaa sääntöjä, kaataa kaikki nappulat, paskoo laudalle ja väittää vielä voittaneensa.
Sitten vielä ihmetellään miksi nuorison kiinnostus huumeista on kasvanut samaan aikaan kun ns. huumevalistusta on kouluissa tehty.Hahahahahahihehahaha toi oli kuukauden paras läppä!!
Meinasin lentää tuolilta alas luettuani sen!
Joo komppaan kanssasi,taitaa olla se yksi ja sama säälittävä hihhulitaustainen poliisi saarnaaja joka on psykoosissa liian pitkään jatkuneen raittiuden takia,sille pitäisi ehdottomasti poltattaa kunnon myssyt jotta se palautuisi normaaliksi! - rdetrftyuiuj
psykoosipulu lurkki kirjoitti:
Hahahahahahihehahaha toi oli kuukauden paras läppä!!
Meinasin lentää tuolilta alas luettuani sen!
Joo komppaan kanssasi,taitaa olla se yksi ja sama säälittävä hihhulitaustainen poliisi saarnaaja joka on psykoosissa liian pitkään jatkuneen raittiuden takia,sille pitäisi ehdottomasti poltattaa kunnon myssyt jotta se palautuisi normaaliksi!On tyyppejä jotka pitäs tunkee takaisin ja nussia uusiks. Valestajat ny ainakin.
Kuin myös suurin osa politikoista. - siisheronvittuun
rdetrftyuiuj kirjoitti:
On tyyppejä jotka pitäs tunkee takaisin ja nussia uusiks. Valestajat ny ainakin.
Kuin myös suurin osa politikoista.Kenellä olisi niin iso emätin että apinan näköinen lurkki sinne mahtuisi?
- jotain, jothain.....
siisheronvittuun kirjoitti:
Kenellä olisi niin iso emätin että apinan näköinen lurkki sinne mahtuisi?
Filatovilla? Ehkä, ei ole kokemusta siitä.
- Painajaisia tulossa
jotain, jothain..... kirjoitti:
Filatovilla? Ehkä, ei ole kokemusta siitä.
Huh huh karmea visio on palanut nyt verkkokalvoilleni enkä saa sitä enään pois sieltä!
Mutta kai sinne astridin hullun lehmän emättimeenkin jokunen lurkki mahdu? - Hook kani
Painajaisia tulossa kirjoitti:
Huh huh karmea visio on palanut nyt verkkokalvoilleni enkä saa sitä enään pois sieltä!
Mutta kai sinne astridin hullun lehmän emättimeenkin jokunen lurkki mahdu?Astridin tiedetään todistaneen että sillä on tiukka. Ensin yksi käsi, sitten toinen ja kun pyysi koittaa taputtaa se ei onnistunut. Näin se rantaruottalainen tiesi omaavansa tiukan tuheron.
- muu muu uu muu
Hook kani kirjoitti:
Astridin tiedetään todistaneen että sillä on tiukka. Ensin yksi käsi, sitten toinen ja kun pyysi koittaa taputtaa se ei onnistunut. Näin se rantaruottalainen tiesi omaavansa tiukan tuheron.
Huu h huuh huh huh kuka kävi todistamassa?
Aaarggghh ei ei astritin hullu lehmää!! - Pointti oli
muu muu uu muu kirjoitti:
Huu h huuh huh huh kuka kävi todistamassa?
Aaarggghh ei ei astritin hullu lehmää!!Vitsi menee pilalle selityksestä mutta tässä nyt vitsaillaan tiukkuus sanalla oikeasti löysyyttä. Jos naiseen oikeasti mahtuu molemmat kädet niin mitäpä sillä enää siinä mielessä?
- Olen hetero
Karseinta alkoholi huumeessa on että sitä kun vetää tarpeeksi kauan niin muuttuu homoseksuaaliksi!!
Tästä voidaankin vetäistä karkea johtopäätös että Kannabiksen kovimmat vastustaja jäkättäjät ovat SUURIA HOMOSEKSUAALEJA!! - .............
´´Karseinta alkoholi huumeessa on että sitä kun vetää tarpeeksi kauan niin muuttuu homoseksuaaliksi!!´´
pistäs linkkiä kehiin! muuten en usko!- Karsea etanoli huume
Lueppa tohtori.fi sivustolta osiossa alkoholin pitkäaikaiskäytön haittavaikutukset,;Käyttäjän elimistöön alkaa muodostumaan vastakkaisen sukupuolen hormoonituotantoa.Elikkä miehillä alkaa tulemaan tissit ja naisen hormoonituotantoa elikkä alkaa hinttaaminen kiinostamaan ja DTM kutsumaan vaseliinipurkin kanssa!!
- Vai mitä poliisisetä
Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin
Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin
Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin
Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin
Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin
Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin
Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin
Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin
Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin
Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin
Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin
Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin Ganjaa kioskeihin- muppitulkku
Mieleltään terveen ihmisen ei tarvitse koskea alkoholiin, hasikseen tai mihinkään päätä sekoittaviin huumeisiin/lääkkeisiin. Mutta meitä on moneksi.
- viina antaa siivet
muppitulkku kirjoitti:
Mieleltään terveen ihmisen ei tarvitse koskea alkoholiin, hasikseen tai mihinkään päätä sekoittaviin huumeisiin/lääkkeisiin. Mutta meitä on moneksi.
Tällöihän suomessa on mielisairaita 3miljoonaa kpl. ja pahinta on että nuoret vetävät alkoholi huumetta jo 14-15v viikottain ja psykoosit paukkuu päälle sekä massamurhataan toisia koska viina antaa siivet!
- VIINA ANTAA SIIVET
muppitulkku kirjoitti:
Mieleltään terveen ihmisen ei tarvitse koskea alkoholiin, hasikseen tai mihinkään päätä sekoittaviin huumeisiin/lääkkeisiin. Mutta meitä on moneksi.
Mies heitti puukolla myös poliiseja. Vasta poliisikoira ja sähkölamautin saivat hänet talttumaan.
Nuori mies riehui urakalla puukon kanssa Vieremällä Pohjois-Savossa lauantain ja sunnuntain välisenä yönä.
Paikkakuntalainen mies kävi kahdessa asunnossa Vieremän keskustassa, ja puukotti matkansa aikana kolmea henkilöä. Yksi puukotetuista sai niin pahoja vammoja, että hänet vietiin tehohoitoon Kuopion yliopistolliseen sairaalaan.
Poliisin mukaan 20-vuotias mies oli uhkaillut suullisesti ensimmäistä puukotettua ja tämän kaveria jo baarissa ennen varsinaista puukotusta.
Mies tunkeutui ensimmäisen uhrinsa asuntoon vähän ennen aamuneljää. Hän rikkoi asunnon ulko-oven lasin ja löi ensimmäistä, 40-vuotiasta uhriaan kaulan seudulle. Puukotettu mies soitti hälytyskeskukseen, jonne tuli ilmoitus kello 3.47.
Tämän jälkeen mies oli kävellyt seuraavaan asuntoon, jossa löi 53-vuotiasta miestä käteen. Sen jälkeen talon pihamaalla hänen onnistui puukottaa vielä pahasti 65-vuotiasta miestä, joka sai vakavia vammoja ympäri kehoaan.
Poliisi tavoitti epäillyn vähän tekojen jälkeen Vieremän taajamasta. Miehen riehunta ei loppunut edes siihen, että poliisipartio tuli paikalle. Hän uhkaili partiota puukollaan ja lopulta teräaseellaan poliiseja. Poliisit eivät loukkaantuneet.
Poliisit joutuivat käyttämään miehen taltuttamiseen poliisikoiraa ja sähkölamautinta.
"Edelleen humalassa"
Poliisi uskoo, että epäillyt ja uhrit tunsivat toisensa.
- Vieremähän on pieni taajama, joten jollakin tavalla he voivat olla tuttuja, sanoo komisario Heikki Mansikka-aho Pohjois-Savon poliisilaitokselta.
Epäilty oli vahvassa humalassa tekohetkellä, eikä häntä ole päästy kuulustelemaan vieläkään. Hänen motiivinsa ei siis vielä ole tiedossa.
- Motiivi selvinnee, kun epäiltyä kuullaan. Hän on edelleen humalassa, Mansikka-aho sanoo.
Poliisi kuulee tänään myös kahta lievemmin loukkaantunutta uhria.
Puukottajalla oli hallussaan kaksi puukkoa. Poliisi ei vielä tiedä, käytettiinkö molempia.
Asiaa tutkitaan kahtena tapon yrityksenä, törkeänä pahoinpitelynä, törkeinä kotirauhan rikkomisina ja virkamiehen väkivaltaisena vastustamisena.
- dorkat juo viinaa
Jos alkoholi huume keksittäisiin nyt niin se kiellettäisiin välittömästi koska on niin vaarallinen huume.
- nam nam.
Alkoholi on seurustelujuoma, ei huume, v..tuttaa varmaan tuo jatkuva jankutus vaarallisuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3134213Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1352375Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822026- 1411521
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!401018Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein135980- 77959
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337901- 26897
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8877