Lasten leikit - aseilla EI leikitä

niiiiiina

Mitäs jos lähdettäisiin liikkeellee siitä, että opetetaan lapsille, että aseilla EI leikitä? Ihan turha pohtia miten havaitaan lasten/nuorten ongelmat ajoissa. Mistä tunnistetaan mahdolliset ihmisten ampujat ja miten heitä voitaisiin auttaa. Se auttaa tähän hetkeen, mutta sillä ei paranneta tulevaisuutta pitkällä aikavälillä.

Lapsi oppii elämän mallin ja tavan pienenä ja hänen ajatukset ja uskomukset oikeasta ja väärästä muotoutuvat hänen kasvaessaan. Malli, joka kaikilla lapsilla on, on lapsen oma perhe tai läheiset ihmiset, joiden kanssa lapsi kasvaa ja kehittyy. Elämän perusarvot ja asenteet opitaan omassa kodissa. Vanhepien/huoltajien on opetettava lapselle mikä on oikein ja mikä on väärin. Jokaikisen lapsen ja nuoren kasvatusvastuu on huoltajilla. Huoltajat herätkää enne kuin tämä maailma kaatuu kokonaan. On aika toimi ja keskittyä oleelliseen, opettaa lapselle mikä on oikein ja mikä on väärin.

Valitettavasti meillä alkaa olemaan jo sen verran heikkotasoinen nuoriso, että ongelmia on tiedossa heidän jälkeläisillään, ellei nuorisoa saada ymmärtämään millä tavalla heidän oma toiminta vaikuttaa heidän tuleviin lapsiin.

Ryhdistäytykää ihmiset!
Ota vastuu siitä mikä sinulle kuuluu, että turhia kuolemia ei enää tapahdu.
Tänään voit vaikuttaa läheisiin ihmisiisi, huomenna se voi olla jo myöhäistä.

Voimia kaikille surun keskellä!

1

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rauhaisa pappa

      Minä olen hiukan vanhempaa sukupolvea ja olen leikkinyt aseilla koko lapsuuteni. Oikeisiin aseisiin ei toki ollut varaa, mutta ne tehtiin itse ja patruunoita löytyi sodan jälkeisistä varastoista, ullakon sahajauhoista.

      Räjäyttelimme pommeilla pitkin metsiä ja leikimme sotaa, mutta ei tullut mieleenkään vahingoittaa ketään tai mitään omaisuutta.

      Kun on koko elämänsä ollut aseiden kanssa tekemisissä, niin tietää mitä niilä saa tehdä ja mitä ei.

      Lastentarhoihin täytyisi saada pojille ja miksei tytöillekin ilmakiväärirata, että lapset oppisivat heti pienestä käsittelemään aseita.

      Kaikki olympia-ampujammekin ovat alkaneet jo hyvin nuorina ampumaharrastuksen, eikä heistä varmasti koskaan tule tappajia, vaikka osuisivat kuolettavasti joka laakilla.

      Sen sijaan kieltäisin kaikki värikuula-aseet ja videopelit joissa ainoa tarkoitus on ampua mahdollisimman paljon ihmisiä.

      Aseilla ammutaan tauluun tai riistaa, ei ihmisiä, ellei ole kyse sodasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10935
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8227
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      126
      5247
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3646
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3568
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3524
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3157
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2519
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2021
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe