Miten te kasvatatte lapsenne?

ei juma..

14-vuotias ryöstettiin ja pahoinpideltiin
Sunnuntai 27.5.2012 klo 20.16
14-vuotias poika joutui ryöstetyksi ja pahoinpidellyksi Helsingin Kontulassa perjantaina.

Kolme poikaa vaati 14-vuotiaalta rahaa ja puhelinta Kontulan metroaseman vieressä olevassa alikulkutunnelissa. Tekijät löivät poikaa useasti kasvoihin, jonka seurauksena uhri kaatui maahan. Pojan ollessa kyljellään maassa eräs ryöstäjistä hyppäsi tasajalkaa hänen päälleen niin, että toinen jalka osui päähän ja toinen kylkeen. Myös muut pojat potkivat 14-vuotiasta päähän ja muualle vartaloon.

Sivullisen paikalle tulo keskeytti pahoinpitelyn ja tekijät poistuivat juosten paikalta. Uhri joutui sairaalahoitoon.

Poliisi pyytää silminnäkijöiltä ja asiasta jotain tietäviltä vihjeitä numeroon 071 877 54 95 tai 071 87 740 33.

Kolmikon tuntomerkit

Yhdellä pahoinpitelijöistä oli vaalea siilitukka, vihreät housut ja vaaleat kengät. Toisella oli päällään vaalea takki ja lippalakki. Kolmas pahoinpitelijä oli pukeutunut tummaan huppariin. Tekijät olivat kaikki noin 18-vuotiaita.

IL

2

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turpaan vaan

      miten kasvatan? remmillä ja nyrkillä tietysti. silloin niistä kasvaa kunnon kansalaisia, jotka ymmärtävät ettei väkivalta ole ratkaisu ongelmiin.

    • urpolandia

      Sotilaallinen kasvatus ja tieukka kuri. Ei väkivaltaa tarvita, kun on muita keinoja alistamiseen olemassa. Kasvatukseen toki pitää sisällyttää itsepuolustus ja kyky tarvittaessa tappaa vastuttaja paljankäsin. Aseiden käsittely on myös osa kunnollista kasvatusta, jolla pyritään kankkimaan ruokaa ja turvaamaan omaisuus. Minusta opitaan ensin perus asiat ja niiden tyydytys ja sitten vasta lukemaan. Eipä poikaa ole kertaakaan koulussa kiusattu ja numerotkin on olleet kunnollisia.

      Täh, hä! Mikä kasvatus? Sehän kuuluu koulun hommiin, ei kotiin. Koti on paikka missä vanhemmat voi makoilla ja vetää kaljaa aamusta iltaan. Lapsi jos se jossakin viellä liikkuu hoitakoon omat asiat.

      Siis oikeesti!

      Eihän lasta kukaan kasvata, kun kodin näkökulma on se, et koulu kasvattaa ja taas kolu näkee tilanteen, et koti kasvattaa. Mikä sitten ON KASVATUSTA? Onko kasvatusta se, et ostaa 4 kertaa vuodessa lapselle uusimman kännykän ja kuskaa ridaamaan ja luikkaamaan halleille? Oliko kasvatus sitä, et lapsi uskaltaa tuoda kotiin kavereita, kun äiti tekee hyviä lettuja. Vai, oliko se sitä, et isän kans vois pelata jotakin peliä yhdessä koti sohvalla. Eihän NYKYSIN KUKAAN EES TIEDÄ mitä kasvattaminen on, kun EU ei ole sitä laittanut DIREKTIIVIIN.

      Silti suomessa on selvitty useammasta sodasta ja lamasta, kun KASVATUS ON OSATTU. NYT ei selvitä edes yhdestä päivästä viiltämättä ranteita auki, kun on "paha olla". Suoraansanottuna uusavuttomuus on tehnyt ihmisestä VÄTYKSEN, jollainen maamme pääministerikin oli. On otettava itteään vaan niskasta kiinni ja tehtävä kuten ennen näitä skeidan jauhamis aikoja.

      Tuu pyyhkiin huudettiin ennen ja mikää iso juttu ei ole muuttunut!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      172
      13125
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      154
      5468
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4860
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3699
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2808
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      123
      1989
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      114
      1734
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      367
      1655
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      110
      1552
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1481
    Aihe