Ruotsin Soini euroviisuvoittajaa mollaamassa

Upeaa Loreen!

Populistisen Sverigedemokraterna-puolueen puoluesihteerin Björn Söderin nettikommentit euroviisuvoittaja Loreenin syntyperästä ovat nostattaneet kohun Ruotsissa.

Loreenin vanhemmat ovat marokkolaisia, mutta Loreen itse on syntynyt Ruotsissa.

Loreenin voitettua Euroviisut lauantai-iltana Söder kirjoitti Facebookissa "Ruotsalalainen?", kun puhe oli ruotsalaisen euroviisuvoitosta.

"Kunnia niille maille, jotka suojelevat omaa kieltään", oli Södernin toinen nettikommentti. Asiasta kertoo Dagens Nyheter.

Kommentit herättivät artymystä sosiaalisessa mediassa ja useissa ruotsalaislehdissä on julkaistu aamulla kommentteja, jotka kritisoivat Söderiä.

"Emme halua Söderiä, haluamme Loreenin", kirjoittaa Aftonbladetissa Anders Westgårdh.

Dagbladetissa Iva Nilsing kirjoittaa, että Sverigedemokraterna ovat mestareita rajaamisessa, ulkopuolelle sulkemisessa ja epäluulossa.

http://www.hs.fi/kulttuuri/Ruotsalaispoliitikon kommentit Loreenin ulkomaalaisuudesta nostivat kohun/a1305571588764

3

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe