NTLDR missing

boot meister

Kovalevyni on jaettu sekä Ubuntun että Win XP PROn kesken.
Olen viimeaikoina alkanut saada bootatessani NTLDR missing ilmoitusta, mitä olen yritellyt korjalla. Mitkää vinkit kuten ko. tiedoston kopiointi, Winowsin uudelleen asennus (päälle), Windows repair, chkdsk /r jne eivät ole auttaneet.

On kuitenkin eräs tapa jolla kone boottaa varmuudella:
Kun aloitan koneen bootin windows-levykkeeltä ja keskeytän levykebootin reset-napilla aivan bootin alkumetreillä, niin windows käynnistyy aina tämän operaation jälkeen. Kaaliini ei vain mahdu mitä erikoista kovalevyllä voisi tapahtua, jotta bootti lähtee pelittämään em. operaation jälkeen vaikka kone on resetoitu välillä?

3

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyt en muista mutta

      Vaikuttaisi muistivian oireilta tai muulta rautavialta.

    • MS

      NTLDR.COM on windowsin latausohjelma joka lataa itse windowsin ytimen.
      Vaikuttaa siltä että sinulla ei ole SP3 packia koneessasi koska se osaa korvata sen.

    • 13+13

      Ubuntun asennus on jotenkin sotkenut Windowssin käynnistyslataimen. Apua voisi löytyä parhaiten Ubuntu-foorumilta eikä täältä Windows-foorumilta, kun ongelma varsinaisesti johtuu Ubuntusa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      51
      1673
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1612
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1178
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      981
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      954
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe