Onko ateisti löytänyt lopullisen ja absoluuttisen totuuden ateismissa?
Onko ateismi lopullinen totuus?
13
139
Vastaukset
- eric.goebbels
Absoluuttista totuutta ei ole olemassa ja ateismi on vain ja ainoastaan sitä, ettei pidä teistien väittämiä jumalan olemassaolosta todenmukaisina.
Huono trolli, hanki elämä, mene ulos. >>>Onko ateisti löytänyt lopullisen ja absoluuttisen totuuden ateismissa?
- sielutonateismi
Niin eli maailmankaikkeus on täysin ilman jumalaa, kaikki mitä voimme tietää tiedetään jo, mitään yliluonnollista ei voi olla, tämä materialistinen kaikkeus on kaikki mitä voi ikinä olla, ei ole enää mitään tutkittavaa tai uusia mahdollisuuksia vaan ateistinen naturalismi on kaiken selvittäjä eikä mitään sen ulkopuolella.
Kyllä ateisti tietää!- Hasse J.
Miten ihmeessä se, ettei ateisti usko jumalolentoihin, saa aikaan sen, että kaikki mahdollinen tiedetään jo, eikä mistään uudesta olla kiinnostuneita?
Ja minä kun luulin, että ne olivat kristittyjä, joiden mielestä ihminen tietää jo kaiken tarpeellisen (Raamattu tietenkin lähteenään). - No ei kiitos ei
Kyllähän minä tiedän että on valtavasti asioita, joita minä en todellakaan tiedä, enkä mitenkään voikaan tietää. Tämä ei silti tarkoita, että jokaiseen asiaan mitä minä en tiedä tai en ymmärrä, olisi ainoa mahdollinen vastaus GDI.
Minä olen loputtoman utelias kaikkien uusien asioiden suhteen, mutta suhtaudun suurella skeptisyydellä siihen, että tuhansia vuosia sitten eläneet paimentolaiset olisivat tienneet kaikesta mahdollisesta valtavan paljon enemmän kuin minä. Heidän kootut kertomuksensa ja kansansatunsakaan eivät mihinkään sellaiseen viittaa, vaan sisältävät lähinnä lapsellisia satuja ja alkukantaista taikauskoa, joka naurattaisi lapsiakin.
Kaikki tuntemani uskovat ovat kuitenkin sitä mieltä, että muinaisten paimentolaisten kootut mytologiat ovat ainoa kirja mitä ihmisen tarvitsee koko elämänsä aikana lukea ja että kaikki tarpeellinen tieto löytyy sieltä. Mitään ei tarvitse tutkia, eikä tiedettä tarvita mihinkään, koska vastaus kaikkeen on aina se sama GDI, eikä mitään muuta tietoa mihinkään koskaan tarvita.
Tämä säälittävien jälkeenjääneiden asenne maailmaan ja tietoon on minusta, no tietenkin säälittävää, sekä myöskin surkuhupaisaa ja aika usein myöskin raivostuttavaa ja vihastuttavaa. Etenkin silloin kun nämä kuuppajumit haluavat kieltää kaikilta muiltakin ihmisiltä tieteen ja tiedon, tai haluavat kieltää kaikki tieteen tulokset, jos ne eivät ole yhteneväisiä heidän satujensa kanssa, sillä maapallo EI ole 7000 vuotta vanha, sanoo paimentolaisten satukirja sitten mitä tahansa.
Tai kun heikkolahjaiset haluvat, että kaikki yhteiskunnan lait laaditaan heidän satukirjansa pohjalta, vaikka esimerkiksi orjien pitäminen on nykyään so-last-season, eikä ei-neitsyitäkään enää kovin usein viedä isiensä oville kivitettäviksi kuoliaiksi. Ja vaikka kuolemanrangaistus jumalanpilkasta tai homoudesta saakin kuuppajumien parissa aina suurta kannatusta, on Suomen laissa jo ajat sitten luovuttu barbaarisista kuolemanrangaistuksista ja vähemmistöjen vainoamisesta, toisin kuin paimentolaisten satukirjassa, jossa ei oikeastaan mitään muuta rangaistusta koskaan käytetäkään missään asiassa kuin sitä kuolemanrangaistusta, etenkin kaikissa vähemmistöjen vainoissa. sielutonateismi
28.5.2012 18:53
>>>kaikki mitä voimme tietää tiedetään jo...
mitään yliluonnollista ei voi olla...
tämä materialistinen kaikkeus on kaikki mitä voi ikinä olla...
ateistinen naturalismi on kaiken selvittäjä...>Kyllä ateisti tietää!
- ateismi s
Ateisti on lopultakin aika köyhdyttävää sielunvihollisen leikkiä, tässä asiayhteydessä sieluttomasta kentästä purkautuvaa valitushuutoa vailla totuuspohjan häivääkään
"Ateisti on lopultakin aika köyhdyttävää sielunvihollisen leikkiä, tässä asiayhteydessä sieluttomasta kentästä purkautuvaa valitushuutoa vailla totuuspohjan häivääkään"
Trollin rinnalla ateisti on kuin hyvin asioista perillä oleva filosofi verrattuna kaljahuuruissa kaupungilla uhoavaan teiniin.
En väitä löytäneeni absoluuttista totuutta ateismista. Ateistina kuitenkin väitän ettei uskonnoilla ole tarpeeksi hyviä todisteita absoluuttisesta totuudesta. Tai ne eivät sisällä sitä.
Ja absoluuttista tietoa koskien. Voimme olla varmoja vain matemaattiselta pohjalta. Ja silloinkin voimme olla täysin väärässä.
Ateismi on jumaluskon puutetta tai epäuskoa. Absoluuttisuuden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.- -
Joku yrittää tosissaan päästä vuoden tyhmimmäksi uskovaismultinikiksi. Mistä näitä sikiää?
- ,..,
''Onko ateismi lopullinen totuus?''
ON, joten voit lopettaa vikinän siihen.
Pssst. Ei ole, typerään kysymykseen vaan niin kiva vastata yhtä typerästi.- apropo
absolutismi on tarpeellista kristityille ja muille alkokoholisteille, muiden ei tarvitse takertua siihen..
- ,..,
''Ateismi = Jumala?''
Miksi lopullinen ja absoluuttinen totuus olisi sama kuin Jumala?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899