Pakolaisten vastaanotolle stoppia?

Liberaali porvari

Olisiko aika harkita pakolaisten vastaanoton pysäyttämistä, ainakin väliaikaisesti? Pysähdyttäisiin miettimään, miten saamme maassa jo olevat työllistettyä, ennen kuin otamme lisää työttömyystilastoja koristamaan. Vaikka kuinka haluaisin itsekin auttaa esim. kovia kokeneita somaleja, mutta onko tässä nykyisessä systeemissä enää mitään järkeä? Vain pieni osa työkykyisistä somaleista käy töissä, ja useimmat näistäkin työpaikoista on tehty varta vasten vain somaleja varten.

3

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iso d

      missä ne poloiset "sotalapset" sitten voisivat elää herrakansan elämää vailla velvotteita? ei maailmassa enää montaa paikkaa ole, missä elämä on ilmaista?

      ja vaikka elämä olisikin, niin eivät autot, ajokortit, kännykät, niihin puhuminen, satelliittilautaset, telkkarit yms???

      tässä ollaan jo ihmisoikeuksien äärellä. eikö rikas ja yltäkylläinen elämä kuulu mielestäsi somaleille siinä kuin suomalaisillekin? missä on tasavertaisuus, missä toiseuden hyväksyminen?

      • Lib.porv

        Toki kuuluu, mutta miksi minun pitäisi maksaa se?


    • Nähnyt

      Tuo on niin totta ja voin vain todeta, että asiat ovat vielä hullummin muualla Euroopassa.
      Onneksi Suomessa on kylmä talvi, niin ei ole miljoonaa pakolaista tulvimassa sisään. Niinkuin vaikka Saksassa ja Italiassa ja Ranskassa.
      Saksassa on 5 miljoonaa turkkilaista, se on yhtä paljon kuin Suomen koko kansa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      336
      11541
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7886
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      2758
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      97
      2217
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      146
      2104
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1611
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1251
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      52
      1064
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      898
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe