Finlandsvenskar bara kostar en massa pengar sägs det,sällan talas det om hur stor procent av oss som lever på utkomststöd.Jag tror att vi inte är så väldigt många.Åtminstone blev jag uppfostrad så att man skall jobba och klara sig själv.Jag har vänner och bekanta bland ÄKTA finskspråkiga finnar som tycker att man inte behöver jobba om arbetet inte är sådant som man tycker om,samhället kan ställa upp i stället.Sedan kan man fiffla med svartjobb och liknande.
Vi är så dyra.
femprocentaren
361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jag tycker inte heller om att mina skattepengar används för att sköta alla alkohol och tobaksskadade människor som FRIVILLIGT skaffar sjukdomar åt sig.De miljonerna kunde säkert användas till nyttigare ändamål.För att inte tala om alla brottslingar som får god vård och näringsrik mat i våra fängelser.
Mina fennogrannar har två bostäder,men de bor bara i den ena lägenheten,där är visst fråga om bostadsbidrag och liknande.Trevliga människor annars.
Bland fennona är det ett normalt beteende.