Lapsella löydettiin korvan edestä parin sentin kokoinen patti, joka ultrassa todettiin suurentuneeksi imusolmukkeeksi sylkirauhasen sisällä. Edessä leikkaus ja jännitys, mitä pitää sisällään. Kellään kokemusta leikkauksesta; miten meni itse operaatio, kestikö toipuminen pitkään ja ennen kaikkea, mikä oli löydös?
sylkirauhanen
4
455
Vastaukset
- eijrgäpse
Itselläni oli nuorempana samantyyppinen patti tuossa korvan edessä. Patti oli iso ja näkyi selvästi. Patti kuitenkin myös hävisi itsekseen.
Onko teille kerrottu leikkauksen riskeistä? Itselläni tulehtui jatkuvasti sylirauhaset ja leikkaushoito ei tullut kyseeseen. Lääkärin kertoman mukaan pitäisi poistaa sylkirauhanen, mutta siinä vieressä kulki jokin hermo. Hermon vaurioituminen olisi voinut lääkärin kertoman mukaan aiheuttaa toispuoleisen halvauksen. Teillä ilmeisesti/toivattavasti on kyse eri asiasta...
Leikkauksesta en osaa kertoa, koska leikkausta ei minulle tehty. - Kaisa
Hei!
Alkuperäiseltä haluaisin kysäistä, miksi tuo imusolmuke päätettiin poistaa?
Itselläni on myös todettu ultraäänellä suurentunut imusolmuke sylkirauhasen sisällä (patti tuntuu hiukan myös ulospäin ja siksi hakeuduinkin lääkärille). Röntgenlääkäri vain totesi, että tämä on imusolmuke eikä ole aihetta jatkotoimenpiteisiin.
Onkohan tosiaan niin, että ultraäänikuvan perusteella voi päätellä, pitääkö imusolmuke leikata vai ei?- ap
Magneettikuviin saatiin lähete ja niiden perusteella tehdään lopullinen päätös leikkauksesta. Korvalääkärin mukaan poistetaan, jos rauhasen sisällä ylimääräistä solukkoa. Voi muuttua jossain vaiheessa pahanlaatuiseksi.
- pitkäaikaissairaan ä
ap kirjoitti:
Magneettikuviin saatiin lähete ja niiden perusteella tehdään lopullinen päätös leikkauksesta. Korvalääkärin mukaan poistetaan, jos rauhasen sisällä ylimääräistä solukkoa. Voi muuttua jossain vaiheessa pahanlaatuiseksi.
Ottaisitko, vaikka se vaikeaa onkin, kannan, koska teillä on jo lähete lisätutkimukseen, ettet murehdi asiaa enempää etukäteen, koska silloin asia vain pahenee mitä enemmän sitä miettii.
Koska pattia ei kuvattu kiireellisenä päivystyksenä, voi jo siitäkin arvella, ettei mikään elinvaarallinen ole kyseessä. Jos magneetissa patti osoittautuu leikattavaksi, kerkeät murehtimaan silloin, mutta saat varmasti myös vastauksia lääkäriltä.
Jos taas osoittautuu, ettei patti ole leikkauksen tarpeessa, olet turhaan stressannut asialla sen ajan, jonka olisit voinut olla stressaamattakin. Tiedän, oman lapsen terveyden ollessa kyseessä on helppo sanoa, että rauhoitu, mutta minulla on ihan oikeasti kokemusta siitä, että pakosti on rauhoituttava, jo lapsenkin tähden, koska asiat ei hermoilemalla parane yhtään. Ei edes ne pahimmat uhkakuvat väisty vaikka yökaudet miettisi ja etsisi netistä vastauksia. Vastaukset saa lääkäriltä, ainakin pätevämmät, mitä täältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191682
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991498Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37943Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29879Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38831Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50796Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37740Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56738Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37720