Suomen hullut Lumivaarassa

Mutantti poi987u654 paljastaa karjalaisten tarkoin varjellun salaisuuden:

Lumivaarassa oli iso B-mielisairaala!

Kerrankin mutantti on oikeassa, sinne oli todella koottu kaikki Suomen pahimmat hullut, yli kolme tuhatta. Lähdön tohinassa ne kaikki "unohtuivat" sinne.
Venäläiset saivat entisten hullujen lisäksi kaikki Suomen pahimmat hullut. Lopputuloksenhan näkee Venäjän touhuissa!
8100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pohjanmaalle tuli Lumivaarasta evakoita, joilla kaikilla ei ollut syysvaatteita tai kenkiäkään. Alavutelaiset keräsi muutamat sadat melkein uutukaiset kenkäparit ja antoivat ensihätään. Samoin heidän luuranganlaihat hevoset päästettiin parhaisiin syyspeltoihin syömään ja annettiin katto päälle. Monia naisia vietiin viikoiksi sairaallaan lepäämään ja ruokittavaksi. Lapsia otettiin omiin perheisiin syötettäväksi ja huollettavaksi satoja. Vanhuksille annettiin kunnan omistama tila evakoiden vanhainkodiksi.
Sitten 1946-47 alkoi evakoilta tulla niitä tarinoita, kuinka rikkaita he kaikki olivat ja paljon jäi sinne kultakalleuksia. Oli kartanoita ja mansikkahehtaareita ja pianoja ja hopeisia astiastoja joka viikolle erilainen. Piikoja ja renkiä oli ollut jokaisella kymmenin. Ainutkaan ei sieltä tullut ollut piika, vaan hieno manselli.

Ensimmäinen karjalanretkikunta pääsi siten käymään (paikallisen SKDL:n taivuttelemana) tarkasti vartioidulla bussimatkallaan rajan taakse 1973 Lumivuoreen. Liikennöitsijä Nisula kertoi, että siellä pääsi Lumivuoressa ajamaan kolmea tietä sotilasauton perässä. Ränsistyneet 8x9 m mökit nökötti näköisällä pärekattoineen. Pihassa oli 3x4 sauna tai jokin navetaksi luokiteltava hökötys. Hän oli ivallisesti kysellyt niitä kauniita kartanoita ja rikkaita taloja...... väki oli ollut hiljaa.... Moni ei sitten enää noussut Seinäjoki - Virrat linjalla sen autoonkaan myöhemmin. Niin nauravaisia ja hienoja sosiaalisesti olivat evakot!

Joten lopettakaa evakot paskan puhuminen ja olkaa kiitollisia, että suomalaiset otti teidät hoidettavakseen ja vaivoikseen!

Äänestä
  • Mitä sinä yksinkertainen pohjalaiseinari lässytät kun et mistään
    mitään tiedä. Sitä sinun "lumivuoren" pitäjää ei ole missään muualla
    kuin sinun tyhmässä päässäsi. Lumivaaran pitäjä on ollut
    karjalassa,mutta sinne ei kenellläkään ollut asiaa -70 ja 80
    luvulla eikä sinne mennä ilmoitusasiana tänäänkään.
    Yhtään tönöä ei siellä ole ollut pystyssä sitten -50 luvun alun,
    kaikki on purettu ja poltettu. Mistä sinä nuo mitat vetäisit?
    ,vai mittailitko omaa tönöäsi? Menehän sinä pojalaiseinari
    järsimään sitä kovaa reikäleipääsi,se on ainoa asia johon
    sinulla on lahjoja.

    Äänestä

Paljonko R o s v o Valtiot Neuvostoliitto/Venäjä ovat maksaneet korvauksia suomensukuisille ja suomalaisille aiheuttamistaan vahingoista?
Tähän ryhmään kuuluvat myöskin kotiseuduiltaan oman turvallisuuden vuoksi poisajetut karjalaiset.

Onko tietoa korvaussummista?

Äänestä

Milloin evakkoretku menet sukuinesi itkemään karjalaan pysyvästi?

Äänestä

Paljonko se ihannevaltiosi R Y S S Ä L Ä maksoi korvauksia meille aiheuttamistaan vahibgoista?

Äänestä

Lumivaarasta kirjoitteleva mutantti esiintyy pohjalaisena, siksi se ei tiedä mistään mitään. Koroljovi vain joskus niitä ojentaa mutta ei ole tarkoituskaan kirjoittaa järkevästi, kunhan lietsoo vihaa karjalaisia ja muita suomalaisia vastaan.

Äänestä
  • Montako tuhatta lumivaaralaista hullua pantiin pohjalaisten vaivoiksi?

    Äänestä

Etkö sinä reppana ymmärrä kirjoitettua tekstiä. Jo alussahan sanottiin kaikki hullut jätettiin venäläisille. Joukossa oli tietysti jokunen lumivaaralainenkin hullu. Pohjalaisten hullujen ja tervejärkisten vaivoiksi tuli vain tervejärkisiä evakoita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hullut Venäjällä kirjoitti:

Mutantti poi987u654 paljastaa karjalaisten tarkoin varjellun salaisuuden:

Lumivaarassa oli iso B-mielisairaala!

Kerrankin mutantti on oikeassa, sinne oli todella koottu kaikki Suomen pahimmat hullut, yli kolme tuhatta. Lähdön tohinassa ne kaikki "unohtuivat" sinne.
Venäläiset saivat entisten hullujen lisäksi kaikki Suomen pahimmat hullut. Lopputuloksenhan näkee Venäjän touhuissa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu