Ruotsin Kepu

Centerpartiet on saanut Ruotsissa noin 6 prosentin kannatuksen. Se on oikeistoallianssiin liimautunut ja nykyisin itseään Ruotsin liberaalimmaksi puolueeksi kutsuma porukka. Ruotsalaisen kepuvastineen liberaalistuminen on tapahtunut vielä paljon hurjempaa tahtia kuin oman Kepumme vaikka samanlaisia kehityspiirteitä on havaittavissa. Ja myös samanlaisia kannatuskehityksen trendejä. Ruotsissa Kepu alkaa olla jo gallupmittausten perusteella vaikeuksissa 4 prosentin äänikynnyksen kanssa eli koko puolueen olemassaolo alkaa olla uhattuna.

Ruotsalaista puoluetta johtaa heidän minkki-marinsa eli vasta 28-kesäinen Annie Lööf, josta on tullut ruotsalaisen politiikan suurimpia kestoinhokkeja. Hänestä tehdyt pilapiirrokset alkavat olla Ruotsinmaalla arkipäivää. Hänellä on jatkuva kestohymy päällä ja poikkeuksellisen varmat mielipiteet. Hän muistuttaa kovasti ominaisuuksilta suomalaista vanhempaa vastinettaan eli Minkki-Maria. No, Ruotsin Kepun sisältä alkaa löytyä jo voimakasta Annie-tytön arvostelua, joten ura voi jäädä yhtä lyhyenlännäksi kuin Suomen Marillakin. Yksi Annien politiikan suuria vaatimuksia on ollut nuorten palkkatason alentaminen.

Norjalainen Kepu on pysynyt näistä pohjoismaisista versioista eniten alkuperäisillä kepulaisilla linjoilla. Se ei ole saanut samanlaista markkinaliberalismin pistosta kuin veljespuolueet Suomessa ja ennen kaikkea Ruotsissa. Norjassa Kepu on pysynyt vanhassa punamultayhteistyössä. Norjassakin Kepun kannatus huitelee meitä paljon alempana eli siinä 6 prosentin tasossa. Sinnepäinhän se meidänkin Kepu on menossa. Varmaan 5 prosenttia olisi hyvä pitkän aikavälin tavoite, niin Suomen Kepu asettuisi siinäkin Ruotsin ja Norjan väliin kuten ehkä poliittisestikin.

4

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viimeiset luvut

      Keskusta 19,2% -SDP 16,5%

      • Myös Titanikin keula nousi korkealle ennen syväsukellusta. Viimeisiä lukuja on siis hyvä muistella vaikkapa tanhumusiikin soidessa.


    • Uudistunut -ukki.

      Nythän punikki-ruuna on aktiivinen...Tainnut homoilla jompen kanssa. Herra paratkoon????

      • Teillä kepuleilla on näköjään sellainen luulo, että kaikki muutkin saavat virikkeitä samoista asioista kuin mistä itse saatte. Totuus on kuitenkin toinen. Kaikki eivät ole laillanne kiinnostuneita homostelusta, lantasaappaan heitosta, uunin pankolla mauusta ja hierrinleikeistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      57
      5875
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      77
      3233
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      23
      2400
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2095
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      2008
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1843
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1619
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      83
      1222
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1206
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      81
      1075
    Aihe