ostaisitko talon nyt vai et?

oulutar

Ostaisitko tällä hetkellä taloa? Myydään juuri järjestyksessään toinen omistusasuntomme. Seuraavaan olisi omarahotusta kertynyt n. 25-35% riippuen minkä hintaisen 5h k okt:n ostaa. Kannattaako nyt ostaa suoraan vai mennä vuokralle hetkeksi odottelemaan miten taloustilanteen/ asunojen hintojen käy? Mikä on sinun mielipiteesi?

3

222

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mun visio tulevasta

      Riippuu vuokra-asunnon tasosta ja koosta. Jos vuokraat 5h k keskustan liepeiltä, niin kuukaudessa palaa 1500-2000, eli hinnat kärsivät tippua melko vauhtia että sillä pärjää. Esim. 300.000 asunnossa 5% pudotus on 15.000, joten tuolla vuokratasolla se on 8-10 kk vuokraa vastaava määrä. Jos muutat väliaikaisesti johonkin kaupungin halpiskolmioon niin saatat ehkä pärjätä.

    • Luki.

      Jos välittäjän arvioimalla hinnalla pitäisi ostaa,niin en ostaisi missään tapauksessa.

      Nyt on ilmaa paljon hinnoissa.

      • Alennusta hankkinut

        Onneksi ostaja saa tehdä tarjouksen ihan itse. Jopa halvemmankin tarjouksen kuin välittäjä on arvioinut. Jos kauppaa ei synny, se on myyjän ongelma, sillä taloja kyllä riittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      283
      1140
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      260
      985
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      920
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      105
      874
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      99
      809
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      808
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      679
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      551
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      488
    Aihe