Kuinka kukaan voi usko kreationismiin?

Ihme++elijä

En ole kuullut koskaan yhtäkään pätevää selitystä ja perustelua kreationisteilta miksi he uskovat kreationismiin evoluution sijaan. Osaisiko joku kreationisti selittää miksi hän on kreationisti?

Oikeastaan luulen että kaikki kreationistit on vain trolleja

9

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Solon1 (ei kirj.)

      "Oikeastaan luulen että kaikki kreationistit on vain trolleja"

      Tällä palstalla moni onkin ja lähinnä sivullisia varten kirjoittelen, kun siihen on aikaa.

      Mutta ikävä kyllä vakavissaan olevia kreationisteja löytyy maailmalta satojamiljoonia ja suomestakin satojatuhansia. Aitoja löytyy tältäkin palstalta.

    • karvainen apina

      Olen kreationisti koska tieteellinen metodi johtaa tieteelliseen kreationismiin. Näytöt puuttuvat evolutionismilta, kun taas kreationismille löytyy todisteita ja kovaa faktaa. Jumala on luonut kaiken universumista alkaen ja tämän faktan kanssa Raamattukin on samaa mieltä. Jopa jokainen hius on Jumalan luoma.

      Jos todellinen tiede kiinnostaa niin suosittelen lämpimästi P. Reinikaisen ja T. Puolimatkan kirjallisuutta aiheeseen liittyen.

      • Niin että Reinikaisen ja Puolimatkan sepustukset todellista tiedettä. Hmmm...

        Annathan anteeksi, nauroin ääneen täällä hetken, enkä juuri nyt keksi mitään järkevää sanottavaa tähän..


      • "Jos todellinen tiede kiinnostaa niin suosittelen lämpimästi P. Reinikaisen ja T. Puolimatkan kirjallisuutta aiheeseen liittyen. "

        Ai oikein "todellista tiedettä (TM)"? Varsinaista woodoo-tiedettä, molempien humpuukimaakarien tarkoitus on lihottaa lompakkoaan samalla kun sinä täytät kirjahyllyäsi. Itse suosittelen lämpimästi järjen käyttöä, avaa silmäsi, saatat jopa yllättyä.


      • Herra on sitten hyvä ja lähtee opiskelemaan jotain evoluutioteorian tieteenaloista (esim. biologia, paleontologia, tms.) sitten kun julkaiset jossain journaalissa (esim. vaikka Nature) oman rebuttaalisi evoluutioteoriasta ja voitat nobelin palkinnon, niin voidaan jatkaa tätä keskustelua.

        Niin ja toki tulisit osoittaneeksi myös, että n. 99 % maailman tiedemiehistä ovat ollaat koko ajan väärässä, kun ovat tukeneet evoluutioteoriaa. (99 % tiedemiehistä, jotka työskentelevät evoluutioteorian parissa tai siihen läheisesti liittyvällä alalla).

        Ei muuta kuin lycka till!


      • maolaishiiri

        Tähän on tultu. En voi ymmärtää kuinka noin päästään sekaisin oleva henkilö voi kulkea vapalla jalalla. Terveydenhoidossa säästetään ihan liikaa.


    • zar

      Trolliteoria siis pitää kutinsa

    • Uskoin minäkin kreationismiin, vieläpä nuoren maan kreationismiin, oman aikansa, kunnes silmäni avautuivat ja hylkäsin kreationismin. Todellisuuden voima johti siihen ja asioihin perehtyminen. Nyt ihmettelenkin, miten saatoin pitää niinkin kauan totena ideaa, että maailma ja elämä ovat 6000 vuotta vanhoja, voi älyn päivät.

      • ...

        Parempi myöhään, kuin ei milloinkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      177
      3643
    2. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      28
      2790
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      70
      2780
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2289
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      199
      2195
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      43
      1709
    7. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      365
      1635
    8. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      92
      1604
    9. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      27
      1471
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      199
      1404
    Aihe