Kannettavani Windows 7 Enterprise 64-bit takkuaa ja virustorjunta kertoo useammasta kymmenestä piilotiedostosta, joita se ei osaa kuitenkaan nimetä tai poistaa.
Haluaisin asentaa käyttöjärjestelmän uudelleen, niin että sama tuoteaktivointitunnus säilyisi. Kyseessä siis työpaikkani kautta saatu käyttöjärjestelmä & kannettava, jonka huolto omaalla vastuulla.
Miten Windows 7 Enterprisen saa asennettua uudelleen siten että vain alkuperäiset käyttöjärjestelmätiedostot jäävät ja rekisteri, ohjelmatiedostot sekä mahdolliset haitakkeet poistuvat? Ymmärrän tietenkin että hyötyohjelmat pitää asentaa uudelleen.
Uudelleen asennus Windows 7 Enterprise
8
159
Vastaukset
Kaikista paras olisi asentaa Windows aivan uusiksi. Sinulla on varmaan kaikki tärkeät tiedostot varmuuskopioituna ulkoiselle levylle?
Muistaakseni Windows 7 voi asentaa pelkästään uusiksi niin että kaikki tiedostot häviävät.- alkutilaan
Mutta miten tuo aktivoint/tuotetunnus, miten ne saa säilymään samana jos asentaa aivan uusiksi? Ohjelmat ja ajurit nyt saa asennettua uudelleen, varsinkin kun käytän pääosin freeware-ohjelmia, mutta haluan säilyttää saman aktivoidun tunnuksen mikä on tällä hetkellä, koska kyseessä sama kone. Mitä pitää tehdä että aktivointi on taas toiminnassa? Kyseessä siis volyymilisenssi työpaikan henkilökohtaisessa käytössäni olevassa kannettavassa. Firman atk-tuki ei auta, koska olen itse saanut ohjelmien asennusluvan ja koneen ylläpidon oikeudet.
Välillä olisi vaan ihan hyvä laittaa kaikki alusta asti uudelleen, jotta kaikki turha ja mahdolliset haitakkeet häipyisivät. Koneessa tosin on uusimat päivitykset Windowsiin/ohjelmiin/ajureihin ja puhdistustyökalut ja jaittaohjelmasuojaukset, mutta kun nuo epämääräiset piilotiedostot hämäävät, kun niitä ei löydä muut kuin AntiVir, eikä sekään osaa niitä tarkemmin nimetä tai poistaa. - Security Essential
alkutilaan kirjoitti:
Mutta miten tuo aktivoint/tuotetunnus, miten ne saa säilymään samana jos asentaa aivan uusiksi? Ohjelmat ja ajurit nyt saa asennettua uudelleen, varsinkin kun käytän pääosin freeware-ohjelmia, mutta haluan säilyttää saman aktivoidun tunnuksen mikä on tällä hetkellä, koska kyseessä sama kone. Mitä pitää tehdä että aktivointi on taas toiminnassa? Kyseessä siis volyymilisenssi työpaikan henkilökohtaisessa käytössäni olevassa kannettavassa. Firman atk-tuki ei auta, koska olen itse saanut ohjelmien asennusluvan ja koneen ylläpidon oikeudet.
Välillä olisi vaan ihan hyvä laittaa kaikki alusta asti uudelleen, jotta kaikki turha ja mahdolliset haitakkeet häipyisivät. Koneessa tosin on uusimat päivitykset Windowsiin/ohjelmiin/ajureihin ja puhdistustyökalut ja jaittaohjelmasuojaukset, mutta kun nuo epämääräiset piilotiedostot hämäävät, kun niitä ei löydä muut kuin AntiVir, eikä sekään osaa niitä tarkemmin nimetä tai poistaa.Asenna koneeseesi Microsoft Security Essential. Ilmainen. Ja poista se huono "virustorjunta", jota ei ole kehdattu edes nimetä. Mitä virkaa sillä on?
- ei hyvä
Security Essential kirjoitti:
Asenna koneeseesi Microsoft Security Essential. Ilmainen. Ja poista se huono "virustorjunta", jota ei ole kehdattu edes nimetä. Mitä virkaa sillä on?
AntiVir on huomattavasti parempi virustorjunta-antirootkitohjelma kuin Microsoft Security Essential, joka minulla on koneella ja joka ei havaitse suurta osaa niistäkään mitä esim. AntiVir havaitsee. No mainosohjelmia MSE tunnistaa enemmän, mutta ne eivät olekaan varsinaisia viruksia, matoja, troijalaisia tai rootkittejä. Spybot - Search & Destroy tosin poistaa mainosohjelmatkin paremmin kuin MSE.
Jos koneen kyljessä/alla ei ole lisenssikoodia, niin sen pitäisi saada selville esimerkiksi tällä ohjelmalla: http://www.magicaljellybean.com/keyfinder/
Uudelleen asennuksen jälkeen sinun kannattaa normaaliin tapaan asentaa kaikki mahdolliset päivitykset ja jos virustorjunta ohjelma on firman oma niin lataa se. Jos ei niin suosittelen ilmaista MSE virustorjunta ohjelmaa ja Windowsin palomuuria.- HoovwerWindows
Ajappa ensin rootkit siivous ohjelma..
Kone todennäköiseti juntaa sen jälkeen..
asenna linux laiteeseen joka ylikirjoitaa piilovirikset..
Tämän jälkeen voi asentaa uudestaan W7:n
Toinen vaihtoehto on että vaihdat levyn fyysisesti uuteen ja asennat W7
Mutta käyttä nyt tälläkertaa jotain järkevää virustorjuntaa..
kasperkyä tai symanteckia.- alkutilaan
Antirootkitohjelmia on ajettu useita erilaisia Windowsista ja Bootti-CD:lrä, mutta eivät havaitse mitään ongelmaa.
Ei linuxsia tarvitse asentaa.. Kovalevyn alustus riittää poistamaan kaikki haittaohjelmat...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575825Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "773123Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella232320No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402045- 191938
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621843Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61589Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83121281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191201Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah791057