Jykä vain huokailee!!

ja toivoo!

"Espanjan 10-vuotisen lainan korkotaso on käynyt tällä viikolla 6,70 prosentin tuntumassa ja ero Saksan korkojen tasoon on venähtänyt euroajan suurimmaksi. Samalla Madridin pörssin Ibex-indeksi laski keskiviikkona 2,6 prosenttiyksikköä, alimmilleen sitten vuoden 2003 internetbuumin romahduksen jälkeen. Lasku on myös jatkunut torstaina.

Espanjan entinen pääministeri Felipe Gonzalez kuvaileekin maan tilannetta monen mielestä varsin osuvasti.

”Olemme täydellisessä hätätilassa. Pahimmassa kriisissä, minkä olemme koskaan kokeneet”, hän sanoi brittilehti Telegraphin mukaan.


Aiheesta lisää

Unohda Grexit, kuumat sanat ovat nyt Spexit ja Spanic 31.5.2012


Suomen eurosaamiset kasvoivat nopeasti - "ei välttämättä riski" 31.5.2012


Espanja on Euroopan neljänneksi suurin talous ja vaikka maan pääministeri Mariano Rajoy tällä viikolla vakuutteli, että maa ei tule tarvitsemaan ulkopuolista apua, on nykytilasta nouseminen kovan työn takana.

Tuota työtä varten maa sai EU-komissiolta keskiviikkona lisäaikaa vuoteen 2014 budjettinsa alijäämän kutistamiseen
"

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isoluu?

      Liianiso Jykälle!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      101
      4507
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3343
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      36
      1388
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1183
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1116
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1064
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe